Az RMDSZ sem a kormányzó Szociálliberális Unióval (PSD), sem az ellenzéki Igaz Románia Szövetséggel (ARD) nem zárja ki a közös kormányzást a vasárnapi parlamenti választásokat követően – jelentette ki Kelemen Hunor, a szövetség elnöke.
A politikus kedden este Besztercén leszögezte: szinte semmilyen variánst nem zár ki. „Már mindegyik, általunk demokratikusnak tartott párt kapcsán vannak tapasztalataink, de egyelőre nem a kormányzás a fő téma” – hangoztatta Kelemen, hozzátéve: az RMDSZ számára a prioritás most az, hogy bejusson a parlamentbe, és mindkét házban erős frakciót hozzon létre.
„Bármelyi politikai alakulat, bármely politikus azt szeretné, hogy a választások után kormányra kerüljön. (…) December 9-e előtt nem beszélek sem szövetségekről, sem koalíciókról. meggyőződésem, hogy mind a tapasztalattal, mind a bölcsességgel rendelkezünk ahhoz, hogy megoldást találjunk a politikai stabilitás kialakítására és a fontos projektek megvalósítására, ha bejutottunk a parlamentbe” – mondta Kelemen.
Hozzátette, az ország általános gazdasági, mezőgazdasági vagy oktatási problémái mellett az RMDSZ programja arra is kitér, hogy megteremtődjenek az intézményes feltételek a nemzeti, kulturális, nyelvi és vallási önazonosság megőrzéséhez. A politikus azt is leszögezte: az RMDSZ nem ért egyet az USL azon javaslatával, miszerint a jelenlegi nyolc gazdasági fejlesztési régiót kell közigazgatási régióvá átalakítani, hanem vagy 13, vagy 16 régió szükséges, amelyek történelmi, demográfiai, gazdasági és szociális szempontból is koherensek. Úgy vélte, nem kell félni a történelmi régiók kialakításától, hiszen léteznek pozitív példák az Európai Unióban – írja a Krónika.
Kelemen azt is elmondta, hogy a választások után felálló kormánytöbbségnek kötelessége azzal kezdeni a parlamenti tevékenységét, hogy hozzákezd az alkotmány módosításához. Szerinte parlamentáris köztársasággá kell alakítani az országot, és az államfő jogköreit módosítani kell. Emellett a parlament és a kormány viszonyát is szabályozná, mert – mint mondta – a törvényhozás nem lehet a kormány utánfutója, a sürgősségi rendeletek számát pedig korlátozni kell.
Emellett a parlament két házának hatáskörét is újra kell szabni oly módon, hogy azok eltérőek legyenek. Rámutatott: az alkotmány első cikkelyét is módosítani kell – ez határozza meg Romániát egységes nemzetállamként –, ugyanakkor az RMDSZ-nek nem az „egységes”, hanem a „nemzetállam” kitétellel van problémája, hiszen az ország lakosságának tíz százaléka nem román.