Kitekintő.hu

Magyar tányérokon esznek majd Brüsszelben

40 személyes Herendi porcelán étkészletet ajándékozott Magyarország az Európai Külügyi Szolgálatnak, amely a napokban avatta fel új brüsszeli székházának ebédlőjét, ahol csúcsszintű találkozókat is tartanak majd az EU vezetői.

Magyarország elsőként járult hozzá a közelmúltban elkészült, új uniós csúcseseményeknek is helyet adó protokollebédlőjének gazdagításához. A külügyminiszter hétfőn adta át az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének azt az Apponyi-mintás 40 személyes Herendi porcelánkészletet, amely nemcsak díszként szolgál majd a jövőben, hanem használni is fognak a Brüsszelbe látogató állam- és kormányfők, illetve minden olyan vezető, akit az Európai Külügyi Szolgálat lát majd vendégül a belga fővárosban.

A Lisszaboni Szerződés hatályba lépése után létrejött diplomáciai szolgálat, amelynek feje Catherine Ashton, Brüsszelben, mindössze pár lépésre az uniós intézmények központi épületeitől fekszik, noha teljes egészében még mindig nem funkcionál a szervezet központja. A nemrégiben elkészült protokollvendéglőben viszont számos magas szintű találkozót tartanak majd a jövőben, amelybe egyébként maga Catherine Ashton kért a tagállamoktól különböző felajánlásokat, ezzel is bemutatva az európai kultúra gazdagságát.

A brit nemzetiségű politikus elmondta, az étkészletet először a Nobel-békedíj átadásához kötődő díszvacsorán fogják használni az Európai Unió vezetői és a meghívott vendégek. Catherine Ashton megköszönte a külügyminiszternek, hogy elsőként járult hozzá a szolgálat dísztermének a berendezéséhez, és mint mondta, „mindezt az európai elkötelezettség, a magyar elnökség munkája, valamint az ezen túlmutató magyar törekvések szimbólumának tekinti”.

A hivatalos átadót megelőzően a Herendi Porcelán Manufaktúra Zrt. vezérigazgatója újságíróknak elmondta, a Külügyminisztérium kifejezetten mosogatógép-álló készletet rendelt a cégtől, éppen azért, mert nem dísztárgynak szánja a készletet. Az Apponyi-mintát gróf Apponyi Albert ihlette, és 1932 óta díszíti a Herendi-porcelánokat. Simon Attila elmondta, „nincs olyan államfő a világon, aki ne kapott volna valaha ajándékba Herendi-porcelánt”.

Exit mobile version