Site icon Kitekintő.hu

Elhunyt Páll Lajos

A neves korondi képzőművész és költő november 9-én, életének 75. évében távozott az élők sorából.

„Vidékünkön az ezeregy íratlan törvény közepette úgy él a költő, mint a galamb a tövis között. Hiszem, hogy a dal szüli énekesét, mégsem ment fel semmi. Sem a csorba falvak, a köves, suvadásos oldalak, a csontként kifehéredett gyökerek, a kora ősztől tavaszig párás szemmel hunyorgó házak, sem az ülő-álló emberek, kinek serétre töltött apró szeme kísért”.

Így fogalmazta meg hitvallását a kortárs erdélyi szellemi élet egyik legjelentősebb személyisége, Páll Lajos, aki életének 75. évében távozott az élők sorából.

A „világ korondi festője” fazekascsalád sarjaként, 1938-ban a sóvidéki híres községben, Korondon látta meg a napvilágot. A képzőművészet iránti érzékenysége, tehetsége már gyermekkorában megmutatkozott. Trózner József tanár javaslatára tanulmányait Marosvásárhelyen, a képzőművészeti iskolában folytatta.

Tizedik osztályos volt, amikor verseit közölte az Igaz Szó folyóirat. A korszak kiemelkedő személyiségei, Sütő András, báró Kemény János vették pártfogásukba az ifjú tehetséget. Közeli barátság fűzte a tragikus sorsú költőhöz, Szilágyi Domokoshoz, mentora, mestere Nagy Pál és Mohy Sándor festőművész volt.

Felsőfokú tanulmányait a kolozsvári Ion Andreescu Képzőművészeti Intézetben, festészet szakon kezdte el, de nem fejezte be, mert az 1956-os szabadságharccal szimpatizált, ezért 1958-ban bebörtönözték. Kolozsváron, Szamosújváron raboskodott, majd a Duna-deltába vitték kényszermunkára. 1962-ben szabadult.

Korondon élt és dolgozott, itt születtek a szűk pártriája és annak tágabb környéke ihlette egyéni stílusú, élénk színekben ragyogó, életszeretetet sugárzó festményei és az ezekkel szinte feleselő, sokkal melankolikusabb, borúsabb világlátásról valló költeményei.

Első egyéni kiállítása 1965-ben Marosvásárhelyen volt, ezt követően itthon és külföldön is számos tárlaton bemutatkozott. Alkotásai számos magángyűjteményben és képtárban megtalálhatók, többek között a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum Képtárában is, amelynek alapítójával, Maszelka János festőművésszel is jó barátságban volt.

A romániai és magyarországi Írószövetség is tagjai sorába fogadta. Első verseskötete Fényimádók címmel 1970-ben jelent meg a Kriterion Könyvkiadó Forrás sorozatában. További köteteit (Köves földek, Szárazvillámlás, Partraszállás, Három csűrben, Andromakhé uszályán) saját maga illusztrálta.

Munkásságát 1995-ben Aranka György irodalmi díjjal, 1998-ban Pro Cultura Hungarica díjjal ismerték el. 2002-ben a Magyar Köztársaság Érdemes, 2011-ben a Kiváló Művésze díjjal tüntették ki, 2006-ban az ’56-os aranykeresztet vehette át. 2011 decemberében Budapesten vette át a Szervátiusz-díjat.

Páll Lajos festőművész zárkózott természetű ember volt. Öröklétbe távozása nagy veszteség az erdélyi magyar közösségnek, mert nem csak egy kiváló alkotóművésszel, de egy nagyszerű emberrel is kevesebbek lettünk.

Exit mobile version