Site icon Kitekintő.hu

Olaszország visszanyerte megbecsült pozícióját?

A veszély elhárult, Olaszország visszanyerte megbecsült pozícióját az Európai Unió döntéshozó csapatában. Az olaszoknak nemrégiben még a görögökéhez hasonló gazdasági kockázatokkal kellett szembenézniük, Mario Monti miniszterelnök irányítása alatt azonban ismét minden a helyére kerülhet.

Egyelőre vége a vészhelyzetnek

Noha a gazdasági kockázatok hasonlóak voltak a görög problémákhoz, a bevezetett sürgősségi intézkedéseknek köszönhetően a veszély elhárult – mondta az olasz miniszterelnök szeptember 5-én egy televíziós interjúban, Barin.

Ugyanebben a nyilatkozatban Monti rámutatott arra is, hogy nagyjából tavaly ilyenkorra datálható az időpont, amikor az országban elkezdődött a gazdasági hanyatlás. Mára azonban szerencsésen búcsút inthetnek ennek a fenyegetett helyzetnek, s Olaszország azon tagországok közé emelkedett, akik hozzájárulhatnak a görög probléma megoldásához. „Nem véletlen, hogy az ország már visszanyerte megbecsült pozícióját a döntéshozatali csapatban” -fogalmazott Monti.


Az irányelvek már megvannak

A nagy megnyugvás egyúttal azt is magával hozta, hogy Olaszország nem fogadja el, hogy bármilyen további feltételhez kössék az EKB (Európai Központi Bank) kötvényvásárlást. Természetesen a már meglévő megállapodásokat tiszteletben tartja, az országspecifikus ajánlásokat, amelyeket az Európai Tanács már júniusban meghatározott szó nélkül elfogadja. A jelenlegi feltételek is tartalmaznak bizonyos határidőket, és ellenőrzéseket, amiket be kell tartaniuk, viszont a gazdaságpolitikai irányelveket illetően már megállapodott az európai partnerekkel az ország- mondta a miniszterelnök szóvívője vasárnap.

Monti személyesen is úgy nyilatkozott, országa egyelőre nem akar segítséget kérni (és jelenlegi helyzetben nem is szorul rá), de nem lenne „dráma” abból sem, ha egyszer mégis sort kellene keríteni rá. Történt mindez azután, hogy szombaton Olli Rehn, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyekért felelős biztosa kijelentette, hogy a jelenlegi országspecifikus felajánlásokat további, szigorúbb feltételekhez fogják kötni.

Csúcstalálkozó a dezintegráció ellen

Monti egy speciális csúcstalálkozót is javasolt, hogy szembenézhessenek a  pénzügyi válsággal és a növekvő EU-ellenes érzelmekkel. Állítása szerint ugyanis a megosztó populizmus jelen van szinte minden EU-s tagállamban. Most pedig olyan korszakot élünk, amikor azon kellene fáradoznunk, hogy minél inkább integrálódjunk, így állítva helyre az euró presztizsét és egy egészséges gazdaságot. Az olasz miniszterelnök ezt sajnálatos paradoxonnak nevezte. Ennek kiküszöbölése érdekében ajánlotta fel Rómát egy csúcstalálkozó helyszínéül, Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke pedig támogatta a javaslatot.

Az Európai Bizottság gazdasági és monetáris ügyekért felelős bizosa, Joaquín Almunia elképzelései szerint ez egyben nagyobb gazdasági uniót is kellene, hogy jelentsen. A gazdasági együttműködést pedig csak közös politikai akarattal lehet létrehozni, tehát nagyobb politikai uniót is kell hogy jelentsen mindez. Nem hiába beszélt a napokban már Barroso is arról, hogy Európa jövője a föderációban rejlik. Mindenesetre egyre több vezető véli úgy, hogy az összefogásban találják meg a kiutat a válságból.

Exit mobile version