Több mint kétmillióval nőtt a munkanélküliek száma egy év alatt az Európai Unióban, ahol a munkanélküliek száma idén júliusban meghaladta a 25 milliót – derül ki az Eurostat által pénteken közzétett adatokból. Magyarországon a tizedik legmagasabb a munkanélküliség az EU-ban.
Tovább nőtt a munkanélküliek száma 2012 júniusa és júliusa között az EU-ban és a tizenhét tagú valutaövezetben egyaránt. Az Eurostat pénteken közzétett legfrissebb adatai szerint az EU egészét tekintve egy hónap alatt 43 ezer fővel, a valutaövezeten belül pedig 88 ezer fővel gyarapodott a munkanélküliek tábora egy hónap alatt: az eurózónában 11,3 százalék, az EU27-ben pedig 10,4 százalékos volt a munkanélküliség.
Ez azt jelenti, hogy több mint 25 millió 200 ezer embernek nem volt hivatalosan munkája 2012 júliusában az Európai Unióban, több mint kétmillióval több, mint egy évvel ezelőtt.
„A kritikus foglalkoztatási helyzet rámutat a folyamatban lévő gazdasági válság mélyebben rejlő okai kezelésének a szükségességére, ahol a munkahelyteremtés az első számú prioritás. Gyors megoldás nem létezik, de a Bizottság által április 18-án javasolt foglalkoztatási csomag uniós és nemzeti szinten egyaránt a dinamikusabb munkaerőpiac létrehozására irányuló intézkedéseket körvonalaz, nem csak több, de jobb minőségű és tartósabb állások megteremtését elősegítve” – jelentette ki rövid közleményében Andor László, a foglalkoztatásért, szociális politikáért és társadalmi bevonásért felelős uniós biztos.
Andor különösen komoly problémának nevezte a fiatalok munkanélküliségét, mivel az szavai szerint a fiatalok önbecsülését és gazdasági potenciálját veszélyezteti és fenyegetést jelent a társadalmi kohézióra. A biztos arra sürgette az uniós és kormányzati intézményeket, az üzleti szférát és a szociális partnereket, hogy tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy a mai fiatalság „elveszett generációvá” váljék, ami „gazdasági és társadalmi katasztrófa lenne”. Arra is emlékeztetett, hogy a közelmúltban az Európai Szociális Alapból több mint 3 milliárd eurót csoportosítottak át a tagállamokban a fiatalok elhelyezkedésének megkönnyítése érdekében.
Idén júliusban 5,5 millió fiatalnak nem volt munkahelye az Európai Unióban, ahol 22,5 százalékos jelenleg a fiatalok munkanélkülisége, az eurózónában pedig ennél is magasabb, 22,6 százalék. Görögországban és Spanyolországban azonban 53 százalék körüli munkanélküliséget mértek a fiatalok körében.
Egy év alatt a három balti államban csökkent a leglátványosabban az állástalanok száma, miközben Görögországban, Spanyolországban és Cipruson volt a legnagyobb a növekedés. Spanyolországban minden negyedik keresőképes munkanélküli, ezzel szemben Ausztriában csak 4,5, Hollandiában 5,3, Németországban és Luxemburgban pedig csak 5,5 százalékos a munkanélküliség. Az Eurostat mostani adatai szerint Magyarországon 10,8 százalékos a munkanélküliségi ráta, ami a tizedik legmagasabb a 27 tagú Európai Unióban. Ez 0,2 százalékkal jobb, mint egy évvel ezelőtt, amikor 11 százalékon állt a munkanélküliség.
Az Egyesült Államokban és Japánban is kedvezőbb a foglalkoztatási helyzet, mint Európában. Az USA-ban jelenleg 8,3 százalék, Japánban pedig 4,3 százalék körüli a munkanélküliség.
Hannes Swoboda, az európai szocialisták és demokraták parlamenti frakcióvezetője nyilatkozatában elfogadhatatlannak nevezte a legújabb, növekedést mutató munkanélküliségi statisztitikai adatokat. „Betelt a pohár. Az Európai Bizottságnak egy részletes útitervet kell készítenie és bemutatnia arról, hogyan lehet a fenntartható foglalkoztatás és munkahelyteremtés révén jelentősen lefaragni a munkanélküliség szintjét” – sürgette a politikus.