Site icon Kitekintő.hu

Szigorítás: do you speak English?

Az Egyesült Királyság arra törekszik, hogy növelje a letelepedéshez szükséges nyelvi szintet. Ezzel az intézkedéssel kívánják kezelni a visszaéléseket, és egyben elmozdítani a közösségi kohéziót. Valóban szükség van a drága tesztekre? Sok érintett azonban tisztességtelennek találja a szabályozás ötletét, mivel ez családok szétesését jelentheti.

Azoknak a nem EU-s állampolgároknak, akik brit állampolgárságú párjuk mellett kívánnak letelepedni az Egyesült Királyság területén ezentúl bizonyítaniuk kellene legalább B1-es szintű nyelvtudásukat. Az új törvény az Európai Térségen kívül eső bevándorlókat érintené, és 2013 októberétől lenne érvényben. A legtöbb bevándorlási ügyekkel foglalkozó szervezet szkeptikusan fogadta az Egyesült Királyság kormánya általa a közelmúltban közzétett nyelvi változtatási szándékot, mondván az új szabályok a beszéd és halláskészség szükségtelen szintjét követelik meg, és ennek eredményeként sokakat elválasztanak párjuktól.

Tudományos háttér

Melanie Cooke, a King’s College London tudományos munkatársa úgy nyilatkozott, az új szabály igazából csak azokat érintené, a határozatlan idejű letelepedési engedély megszerzése szempontából, akik öt év alatt sem jutnak a megfelelő tudás birtokába. Ez az esetünkben pedig a B1-es szint lenne. A CEFR megadja, hogy a nyelvtanulóknak milyen készségekkel kell rendelkezniük a meghatározott szinteken. Ezek szerint tehát a bevándorlóknak el kell boldogulniuk előzetes felkészülés nélkül a mindennapi témákról folyó társalgásban, illetve képesnek kell lenniük elmagyarázni véleményüket, terveiket. 2007-ig az ESOL (angol más nyelveken beszélőknek) órákakhoz és tudásanyaghoz ingyen lehetet hozzájutni, de ezeket az ingyenes osztályokat fokozatosan eltávolították, ahogy csökkent az országban a felnőttképzések száma, és ma már mindenkinek fizetnie kell.

Mit jelent ez a gyakorlatban?

A szabály értelmében minden letelepülni kívánkozónak egy úgynevezett „Élet az Egyesült Királyságban” nevú számítógépes tesztet kell majd kitöltenie, amiben a kérdések Nagy-Britannia történelmére, intézményrendszereire, kultúrájára; valamint felméri, hogy a hallás illetve beszédkészségük eléri-e az említett szintet.

Dr. Nick Saville, a tesztek kidolgozását vezető professzor véleménye szerint az anyanyelvű angolok is általában ezt a szintet célozzák meg, amikor a középiskolában idegen nyelveket sajátítanak el, de ez is kihívást jelent nagyon sok diáknak. Pedig ez a legalacsonyabb szint, amelyen már önálló nyelvhasználónak tekinthető valaki, tehát tud mondjuk hivatalos bejelentést tenni, ez pedig rendkívül fontos a bevándorlók esetében.

Thomas Huddleson, a bevándorlók beilleszkedésének brüsszeli koordinátora azt mondja, hogy a többi EU-s tagállamban sokkal engedékenyebbek, és az A1 illetve A2 kevésbé igényesebb szintet is elfogadják. Csak Dánia, Észtország, és Németország várja el ugyanezt a magaslatot

Közös nyelv = nemzeti identitás?

Több intézkedést is terveznek ezutána immigrációval kapcsolatban, például  a vízumkérelmezők esetében megemelnék a minimális elvárt jövedelem összegét is. A bevándorlási hivatal a változások pozitív hatására akarja felhívni a figyelmet, mondván a jobb nyelvi kompetencia jobb álláslehetőségeket hoz magával, valamint a közössségkohézió megteremtésében is fontos szerepe van. Ezen kívül a visszaélések számának csökkenését várják az új szabálytól, legfőképp ami a színlelt házasságokat illeti.

Visszhang

Guy Taylor, a Bevándorlók Jólétéért Felelős Közös Tanács szóvívője elmondta: megérti az emberek felháborodását, mivel ez az intézkedés nem az integrációt mozdítja majd elő, hanem megakadályozza a bevándorlást. Mindeközben olyan EU állampolgárok ezrei jönnek az országba, akik közel sem érik el a szóban forgó szintet, de az anyanyelvi környezet hatására tudásuk rohamos mértékű fejlődést mutat.

A legtöbbeknek elegendő pénzük sincs kifizetni egy-egy tanfolyam díját, hiszen éppen a jobb megélhetés reményében emigrálnak hazájukból. A megkérdezett angol állampolgárok is, akiknek a feleségeiket érintené a változás aggodalmukat fejezték ki, hiszen ez az intézkedés családokat fog szétválasztani egymástól. Az emberek csalódottak, és tisztességtelennek vélik az ötletet, illetve a 200 dolláros árat egy tesztért. Úgy vélik Anglia lenne a legjobb hely az angol nyelv tanulására, viszont ennek a lehetőségnek a teljes ellehetetlenítére készül a kormány.

Exit mobile version