Másfél évtizede nem mért mélypontra, a pénzügyi válság előtti csúcsérték ötödére zuhan az idén a londoni City befektetési bankárainak prémiuma – jósolta csütörtöki előrejelzésében az egyik vezető londoni gazdaságelemző intézet.
A Centre for Economics and Business Research (CEBR), amely rendszeresen készít prognózisokat a City pénzügyi központjának prémiumkilátásairól, csütörtökön Londonban ismertetett friss összeállításában közölte, hogy előzetes becslései szerint a londoni befektetési banki szektor alkalmazottai a jelenlegi, 2012-2013-as pénzügyi évben összesen 2,3 milliárd font (830 milliárd forint) jutalomra számíthatnak, 48 százalékkal kevesebbre a tavaly felvett 4,4 milliárd font prémiumnál.
A CEBR előrejelzésének összeállítói hangsúlyozzák, hogy az idei évre jósolt összeg még az 1998-as prémiumösszeget sem éri el; akkor 2,5 milliárd font jutalmat vihettek haza a City befektetési bankárai.
A ház felidézi, hogy a pénzügyi válság kirobbanása előtti utolsó évben, 2007-2008-ban még összesen 11,56 milliárd font prémiumot folyósítottak alkalmazottaiknak a londoni City nagybankjai, csaknem pontosan az ötszörösét az idei pénzügyi évre becsült összegnek.
A CEBR szerint a citybeli befektetési banki aktivitás „összeomlása” és a gyenge foglalkoztatási helyzet miatt a nagy összegű bankári prémiumok most már „inkább a kivételt jelentik, semmint a szabályt”.
A ház szerint emellett a bankok egyre hangosabban szót emelő részvényesei is azt követelik, hogy az igazgatótanácsok igazítsák a jutalmazási rendszert a gazdasági helyzethez.
Douglas McWilliams, a CEBR vezérigazgatója a csütörtöki prémium-előrejelzéshez fűzött kommentárjában hangsúlyozta: „mielőtt a City-ellenes aktivisták elkezdenének ugrálni örömükben”, gondolniuk kell arra a tényre is, hogy mivel a citybeli jövedelmeket nagyon magas adók terhelik, a legnagyobb vesztes a brit pénzügyminisztérium lesz, és emiatt kevesebb jut majd a közszolgáltatások finanszírozására.
Két napon belül ez a második olyan CEBR-előrejelzés, amely a City befektetési banki üzletágát sújtó válság mélységéről tanúskodik.
A ház előző napi prognózisában azt közölte, hogy várakozása szerint az idén 99 ezerrel 255 ezerre csökken a befektetési banki munkahelyek száma London pénzügyi központjában.
A CEBR visszatekintő kimutatása szerint ez a létszám az 1996-os citybeli foglalkoztatási szintnek felel meg.
A ház drasztikusan rontotta a 2012-re szóló citybeli foglalkoztatási előrejelzését, mivel előző, fél éve összeállított hasonló becslésében még átlagosan 288 ezer „City típusú” munkahellyel számolt az idei év egészére.
A prognózis meredek rontását a cég az euróövezeti válság által a londoni befektetési bankszektorra gyakorolt hatással indokolta.
A CEBR elemzői ugyanakkor arra számítanak, hogy az eurójegybank (EKB) legutóbbi likviditásbővítő hitelfolyósításai nyomán a londoni bankszektor helyzete stabilizálódásnak indulhat, és a 2013-2016-os időszakban szerényen emelkedhet a befektetési banki állások száma a Cityben.
A cég jelenlegi előrejelzése az, hogy a City típusú munkahelyek száma 2016-ig 268 ezerre növekszik. Ez is azonban azt jelenti, hogy a londoni pénzügyi központ befektetési banki szolgáltatási szektorában dolgozók száma még az évtized második felében is messze elmarad majd a pénzügyi válság előtti utolsó „békeévben”, 2007-ben mért 354 ezres eddigi csúcstól.