Egyedülálló szórványdiákotthont működtet a Brassó megyei kőhalmi református gyülekezete. Az intézmény megálmodója Szegedi László református lelkipásztor, a Brassói Református Egyházmegye esperese.
A térségben eléggé megromlott a magyar nyelven beszélők szókincse, a gyerekek sokszor keverik a magyar és a román szavakat. A szórványdiákotthonban azonban nagy hangsúlyt fektetnek a helyes beszédre és egymás nyelvének a megtanulására.
Szegedi László 1990-ben került a Brassó megyei kisvárosba, ahol a magyar gyerekek zöme román tagozaton tanult. Megfogalmazódott bennük a magyar nyelvű oktatás biztosításának gondolata is. Mivel csak az elemi iskolában lehetett magyar nyelven tanulni, előbb magyar óvodát indítottak, majd a helyi szakiskolában is beindult a magyar tagozat.
A lehetőség, hogy anyanyelvükön tanulhatnak, sok környékbeli magyar gyereket vonzott a városba, 1995-ben bentlakást hoztak létre számukra. A Kőhalom környéki gyerekek mellett más Brassó megyei helységekből, de Szeben és Maros megye szórványtelepüléseiről, s székelyföldi falvakból is érkeztek diákok.
A kollégiumot magyarországi pályázatok illetve hollandiai gyülekezetek támogatásával építették. Hollandiából használtruha-rakományokat is küldtek, amelyet az egyház saját boltjában értékesített, s a pénzből fizetéseket, ösztöndíjakat biztosított.
A gyerekek ökumenikus szellemben nevelkednek, és a tapasztalat azt mutatja, hogy az iskola elvégzése után az otthoni gyülekezetek aktív tagjaivá váltak. Azáltal, hogy a diákotthonban roma és román nemzetiségű gyerekek is élnek, a bentlakók megtanulják elfogadni a másságot. Az együttélésnek gyakorlati haszna is van, például román társaik révén a székelyföldi gyerekek megtanulnak románul.