Megfélemlítik a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen azokat a magyar tanárokat, akik kiállnak a magyar tagozat létrehozása mellett. Sorra vizsgálja őket az egyetem még hivatalosan el sem ismert etikai bizottsága.
Január végén számoltunk be arról, hogy a Magyar Köztársaság elnöke kitüntette Szabó Bélát, a Marosvásárhelyi Orvosi Egyetem tanárát munkásságáért. Az egyetem vezetésétől elismerés helyett vádakat kaptak a magyar tanárok, akik részt vettek a kitüntetés átadásán. Azzal vádolják őket, hogy indokolatlanul hiányoztak az órákról, pedig akkor épp vizsgaidőszak volt.
Dr. Szabó Béla egyetemi tanár, MOGYE
„Ezeket én megint csak ilyen megfélemlítési akcióknak tartom, és sajnálatosnak, mert hogy ha ilyen szintű akciók vannak egy-egy ilyen dologért, azzal messzebb menő következtetéseket is lehet levonni, hogy lám a vezetés eszközei milyenek.”
Constantin Copotoiu leköszönő rektor hétfői sajtótájékoztatóján újabb vádakat fogalmazott meg a magyar oktatókkal kapcsolatban. Azt állította, hogy román diákoktól magyar tanárok azt kérték, hogy ha államvizsgázni akarnak, tanuljanak meg magyarul.Constantin Copotoiu leköszönő rektor, MOGYE
„Jöttek a diákok és szóltak, mi pedig be fogjuk hívni ezeket a tanárokat az etikai bizottság elé.”Szintén az etikai bizottságtól kapott írásos figyelmeztetést a napokban dr. Brassai Attila, a gyógyszerészeti tanszék vezetője. Az indoklás szerint nem volt lojális az egyetemhez, amikor novemberben az Európai Parlament kisebbségi bizottságát tájékoztatta a MOGYE helyzetéről.
Dr. Brassai Attila tanszékvezető tanár, MOGYE
„Ez a 21. században Európában egy nehezen elképzelhető állapot, hogy az Európai Parlament jelentés tevőjét csak azért, mert jelentést tesz az Európai Parlamentben, ezért megszankcionálják. Én úgy gondolom, hogy az ilyen megnyilvánulások súlyosan ártanak az ország tekintélyének.”
Brassai Attila hozzátette, a magyar tanárok ellen az egyetem vezetésétől ennél még súlyosabb fenyegetések is elhangzottak. Több magyar tanárt a munkaszerződésük felbontásával fenyegettek meg.
A MOGYE magyar karának megalakításáról szóló közvita pénteken jár le. A kormány ezt követően tárgyal a beérkezett módosításokról, majd március 27-én, kedden fogadhatnak el kormányhatározatot.