Három év után újraindítja a szakiskolai képzést Romániában az őszszel kezdődő tanévtől a tanügyminisztérium, a tanintézetek legkésőbb ma nyújthatják be az erre vonatkozó kérelmeiket – írja a Krónika. Noha az általános iskolai tanulmányokat követő szakoktatást az elmúlt évek során is szerveztek, a szaktárca 2009 óta nem hagyta jóvá a beiskolázási számot a szakmunkásképzésre. Király András, az oktatási minisztérium államtitkára a Krónika kérdésére kifejtette: nem tartja elfogadhatónak, hogy az elmúlt időszakban minden diákot elméleti osztályba próbáltak kényszeríteni az illetékesek.
„Egy egészséges társadalomban szükség van jól felépített szakoktatásra, Romániában pedig egyértelműen hiány van jól képzett szakemberekből, ezért mindenképpen dicséretes a szakoktatás felélesztése” – magyarázta az államtitkár. Mint mondta, előzetesen a megyei tanfelügyelőségek és a megyei tanácsok segítségével minden iskolának el kellett készíteni egy fejlesztési tervet, amelynek keretében a helyi gazdasági helyzetnek megfelelően szervezték meg a diákok felkészítését.
A szakoktatás időtartama egyébként hat hónaptól két évig terjedő időszakig tart a választott szaktól függően. Király ugyanakkor hozzátette: szakosztályokat csak olyan iskolák indíthatnak, amelyek biztosítani tudják, hogy az oktatás jelentős részét gyakorlati órák teszik ki, ezt pedig különböző cégekkel, vállalatokkal kötött szerződések segítik elő. „Sajnos léteznek olyan megyék, ahol a szakiskolák iránti érdeklődés jelentősen csökkent az utóbbi időben, ez azonban nem meglepő, figyelembe véve, hogy az elmúlt években mind a diákokat, mind a szülőket leszoktatták a gyakorlati oktatásról” – fogalmazott az államtitkár.
Hasonlóan vélekedett Daniel Funeriu korábbi oktatási miniszter is, aki decemberben úgy nyilatkozott: sokat ártottak az országnak mindazok, akik megszüntették a szakoktatást, ennek pedig egyetlen célja lehetett – hallgatókkal feltölteni a középszerű egyetemeket, amelyek számára a diákok egyszerűen jól fizető kliensek. „Biztosíthatom, hogy ezeket az érdekeket nem fogjuk a jövőben felkarolni, a szakoktatást pedig megerősítjük” – jelentette ki akkor a tárcavezető, aki arra is ígéretet tett, hogy a 2012–2013-as tanév beiskolázási programjában a szakiskolák is helyet kapnak majd.
Magyar nyelvű osztályok is lesznek
Kéry Hajnal Bihar megyei főtanfelügyelő-helyettes lapunk megkeresésére elmondta: a megye különböző településein összesen 15 magyar tagozatos szakosztályt indítanak a következő tanévtől. „Az előzetes felmérések alapján összeállított javaslat szerint Bihar megyében három gazdasági, két-két mechanikai-, illetve kereskedelmi szakosztályt indítunk, ezenkívül egy-egy osztály a pedagógia, esztétika, turizmus, mezőgazdaság, élelmezés és építészet iránt érdeklődő diákokat várja” – mutatott rá Kéry Hajnal. Hozzátette: a cégeken és vállalatokon kívül jogi személyekkel is egyeztettek a munkahely-biztosításokkal kapcsolatban.
Kolozs megyében négy magyar nyelvű szakosztály indul ősztől – tudtuk meg Péter Tünde megyei főtanfelügyelő-helyettestől. Mint mondta, egy géplakatos, egy pincér-cukrász, valamint egy képszerkesztői osztályt biztosítanak a diákok számára, újdonságként pedig Bánffyhunyadon első alkalommal létesül magyar tannyelvű szolgáltatói profilú szakosztály. Péter Tünde ugyanakkor sajnálatosnak tartotta, hogy az előzetes tapasztalatok szerint szakiskolát elsősorban azok a tanulók választanak, akik alacsony tanulmányi átlaguk miatt nem jutottak be elméleti osztályba.
Meg kell győzni a szülőket
A tervek szerint Maros megyében hét magyar tannyelvű szakosztályt indítanának az ősszel. Illés Ildikó helyettes főtanfelügyelő szerint aránylag nehéz feladat vár a középiskolákra, ugyanis a szülők szinte teljesen elzárkóznak attól a gondolattól, hogy gyermekük szakiskolát végezzen, és csak utána, esti tagozaton érettségizzen. „Nehéz meggyőzni a szülőket arról, hogy gyermeküknek túlterhelés a középiskola, és iratkozzék át tizediktől szakiskolába. Mindenki azzal érvel, hogy ha az ő gyereke bejutott a kilencedik osztályba, akkor neki az érettségi diploma is jár” – mondta el Illés Ildikó.
Ennek ellenére reméli, hogy mégis öszszejön a hét osztály a marosvásárhelyi faipari, építészeti és autószerelői ipari gimnáziumokban, valamint a szovátai középiskolában. „Talán ez utóbbi a legbiztosabb, mert itt az igazgató is támogatja az ötletet. Itt egy uniós pénzekből korszerűen felszerelt asztalosműhelyünk is van, csakhogy már ez a szakma is kezd kimenni divatból” – nyilatkozta lapunknak Illés.
Információs füzet segíti az eligazodást
A Szatmár megyei középiskolák tegnapig összesen 22 szakiskolai osztály indítását kérelmezték a tanfelügyelőségen – közölte Mariana Roman szakoktatásért felelős tanfelügyelő az iskolaigazgatókkal tartott gyűlésén, hozzátéve, hogy ma jár le a jelentkezési határidő a tanintézetek számára. Az iskolák a miniszteri rendelet szerint a cégvezetőkkel, vállalkozókkal folytatott egyeztetések és az igények felmérése után nyújtják be kéréseiket. A tanfelügyelő elmondta, a tervek szerint a 22 osztályból 6 lesz magyar tannyelvű. Szatmárnémetiben élelmiszer-ipari, mechanika, manikűr-pedikűr-fodrász szakon tanulhatnak majd a magyar diákok, míg Nagykárolyban mechanikai, és faipari osztályt indítanak magyar nyelven.
A szomszédos Szilágy megyében összesen 211 helyet biztosítanak a szakiskolába iratkozó diákok számára – jelentette be tegnap Ioan Abrudan főtanfelügyelő. Mint mondta, mindegyik iskolának eljuttatták azt a 16 kérdésből álló információs füzetet, amely a diákok és szülők eligazítását segíti. A megyében mechanikai, építészeti, kereskedelmi, turisztikai, élelmezési és fafeldolgozási szakosztályok indítását tervezi a tanfelügyelőség, a helyeket elfoglaló diákok pedig egyenként havi 200 lejes ösztöndíjban is részesülnek.
Még ma is egyeztetnek
Hargita megyében még nem tudnak pontos adatokkal szolgálni az ősszel induló szakosztályokkal kapcsolatban, Görbe Péter szakoktatásért felelős tanfelügyelő szerint ma találkoznak az iskolaigazgatókkal az előzetes tervek újratárgyalása érdekében. „Decemberben már elkészítettünk egy jelentést, de ezt túlságosan rövid idő alatt állítottuk össze. A tanintézetek vezetői mellett a vállalatokkal is szeretnénk ismételten konzultálni, várhatóan a jövő héten lesznek pontos adatok” – mondta a tanfelügyelő.