Site icon Kitekintő.hu

Sátrat emelnek a fukusimai erőmű fölé

Poliészter lapokkal fedi be a fukusimai atomerőmű legsúlyosabban sérült reaktorát a létesítményt üzemeltető vállalat a további szennyezések megakadályozására. Az előrelépések ellenére továbbra is akadozik az újjáépítés Japánban, a fukusimai gazdák a kártérítések elmaradozása miatt tüntettek, míg a nukleáris hulladékok tárolása és az evakuált lakosok helyzete is vitákat szül.

Egy „sátorszerű építményt” készül emelni a márciusi földrengés és szökőár következtében megsérült Fukusima-1 erőmű egyes reaktora fölé a létesítményt üzemeltető Tokyo Electric Power (TEPCO) vállalat. A 42–47 méter széles és 54 méter magas sátor a reaktor megsemmisült külső védőburkolatát fogja ideiglenesen helyettesíteni, így megakadályozva a kiszivárgott anyagok továbbterjedését, szennyezett csapadék elfolyását és esetleges jövőbeli szivárgások vagy robbanások kiterjedésének megelőzését. A radioaktív sugárzás mértékét csak a napokban sikerült elég alacsony szintre szorítani ahhoz, hogy megkezdődhessen a fémvázas, poliészter lapokkal borított szerkezet felépítése a legrosszabb állapotban lévő reaktor fölé, a cég egy hónapon belül szeretne elkészülni a sátorral – írta a Mainichi Daily News.

Eközben a japán kormány pénteken döntött egy új nukleáris szabályozó hatóság felállításáról a Környezetvédelmi Minisztérium keretein belül, számolt be a Kyodo hírügynökség. Az új hivatal, mely valószínűleg a Nukleáris Biztonsági Ügynökség nevet fogja viselni, várhatóan áprilisban kezdi meg működését néhány száz tisztviselővel. Az új szervre azért van szükség, mert a nukleáris krízis kezelésének több résztvevőjét is súlyos kritikák érték. Múlt héten további három vezető tisztviselőt menesztettek hivatalából, és a Nukleáris és Ipari Biztonsági Ügynökség is több kritikát kapott nem elég szigorú szabályozási rendszere miatt, mely növelte a biztonsági kockázatokat. A miniszterelnök, Kan Naoto már ígéretet tett lemondására, miután az ellenzék a válságkezelésben nyújtott gyenge teljesítménye miatt bizalmatlansági indítványt nyújtott be ellene (melyet végül nem szavaztak meg).

A TEPCO-t és a japán kormányt azonban továbbra sem kíméli a közvélemény, a válságkezeléssel a legtöbben nem elégedettek. Szaszebo polgármestere, Tomonaga Norio felszólította a vezetést, hogy intézkedjen a városban elhelyezett radioaktív hulladékok ügyében. A veszélyes anyagokat az amerikai mentőalakulatok szállították a térségbe, mivel az Egyesül Államok haditengerészeti bázissal rendelkezik a város közelében. Tomonaga Jamahana Ikuo külügyminiszter-helyettessel folytatott tárgyalása utáni nyilatkozatában azt kifogásolta, hogy a kormány nem tájékoztatta a város lakosságát a bázison lévő radioaktív anyagokról. Jamahana bocsánatot kért a kabinet hibájáért, és ígéretet tett a hulladékok megfelelő kezelésére – tudósított a Bloomberg.

Az ország élelmiszer ellátásában is újabb akadályok merülnek fel, a veszélyeztetett élelmiszerek listája legutóbb a sérült atomerőműtől mintegy 40 kilométerre fekvő Soma városában termesztett gombával bővült. A szennyezett élelmiszerek között eddig a Fukusima 360 kilométeres körzetéből származó marhahús-, tea-, hal- és tejtermékeket tartották számon. A hétvégén a TEPCO-tól kártérítést követelő fukusimai gazdák és halászok vonultak Tokió utcáira, hogy nyomatékosítsák követeléseiket a céggel szemben, amely miatt jelentős veszteségük keletkezett. „A jövőnk teljesen bizonytalan, a kártérítésnek csak egy részét fizették ki. A TEPCO és a kormány nincsenek tisztában a helyzetünkkel” – nyilatkozta egy fukusimai férfi, utalva a gazdák kiszolgáltatottságára a TEPCO fizetésének elmaradásával és az állami élelmiszerellenőrzések alacsony hatékonyságával kapcsolatban.

Az evakuált lakosok helyzete sem rendeződött még teljes mértékben. Annak ellenére, hogy a kormány 72 ezer átmeneti otthon felépítésére tett ígéretet augusztus végéig, továbbra is rengetegen kénytelenek ideiglenes menedékhelyeken meghúzni magukat. A Mainichi riportjában bemutatott 67 éves, szívbeteg Kadzsivara Fumiko lányával és egy másik asszonnyal osztozik egy általános iskola tárgyalóján, ahol még éjjel sem tudják kinyitni az ablakokat a rovarok miatt, pedig a nappali hőség miatt erre nagy szükségük lenne. Kadzsivara április óta több alkalommal is jelentkezett átmeneti otthonért, de eddig nem járt szerencsével, pedig nem csupán betegsége miatt kell hamarosan költöznie – az iskolában működő menedékhelyeket szeptembertől megszüntetik.

Exit mobile version