Egyre több feszültség terheli a Demokrata-Liberális Párt (PDL) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) által alkotott román kormánykoalíciót. A magyar politikai alakulat egyre kényelmetlenebbnek érzi partnere szorítását, ám a szakításra rövid távon nincs esély. Nem lenne meglepő azonban az sem, ha a „se veled, se nélküled” szituációt a Szövetség eddigi politikájának gyökeres változtatásával oldaná fel.
A miniszter lemond
Az elmúlt időszakban megszaporodtak a nézeteltérések a kormányzó demokrata-liberálisok és az RMDSZ között. A fiaskók sorát a Románia közigazgatási átszervezésével, illetve a kisebbségi törvénnyel kapcsolatos konfliktusok után Cseke Attila egészségügyi miniszter lemondása folytatja. A tárcavezető múlt csütörtökön távozott székéből, miután a kormány nyilvánosságra hozta az idei első költségvetés-kiigazítás adatait. Cseke nehezményezte, hogy az általa vezetett ágazat nem kapott elegendő pénzt a kiigazítás nyomán, valamint azt is, hogy a pénzügyminisztérium egészen az utolsó pillanatig nem egyeztetett vele.
Nehézséget okozott a Cseke által vezetett minisztérium és az Országos Egészségbiztosító Pénztár (OEP) közötti rivalizálás is. A hivatalosan politikamentes és autonóm, ám a valóságban a nagyobbik koalíciós párt által vezetett pénztár rendelkezik az egészségügyi szektort finanszírozó összegek egy jelentős részével, az érdekellentétek kialakulása így magától értetődő. Az egészségügyi tárca azzal vádolja a biztosítót, hogy hanyagul és nem hatékonyan gazdálkodik, cserébe az utóbbi politikai beavatkozással vádolja a minisztériumot. És ahogy az lenni szokott, az igazság valahol középen van.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke többször is kijelentette Cseke Attila döntése személyes jellegű, nincs kihatással a koalíció békéjére. A Szövetségnek a lemondástól számított tizenöt napon belül kell megneveznie az új miniszter személyét. A Transindex tudosítása szerint a Bihar megyei RMDSZ, amelynek a leköszönő tisztviselő is tagja, Dr. Ritli Lászlót, a nagyváradi városi kórház orvosigazgatóját javasolja a tárca élére. Az utód személyét az alakulat országos vezetésének is jóvá kell hagynia, több más magyar politikus is játékban van még a bársonyszékért.
A személyi kérdéseken és a hivatalos cáfolatokon túlmenően azonban az RMDSZ a kormányzó szövetség működési hibáit is szeretné kiküszöbölni. Több szövetségi politikus is hangoztatta, hogy nem fogadnak el több, az elmúlt időszakra jellemző „övön aluli ütést”. Az Evenimentul Zilei (EvZ) központi napilap közli azon követelések állítólagos listáját, amelyhez az új miniszter megjelölését köti a romániai magyar politikai formáció. Ezek szerint az RMDSZ azt követeli, hogy a kérdéses szaktárca alá rendeljék az országos egészségbiztosítót, valamint azt is, hogy feloldják azt a befektetési tilalmat, amely az egészségügyi ágazatot (is) sújtja. Ez derül ki Borbély László, politikai alelnök MTI-nek adott tegnapi nyilatkozatából is.
A Szövetség persze megelégedne azzal is, ha az országos egészségbiztosítóval kirobbant ellentétből győztesen jönne ki. Cserébe persze Emil Boc miniszterelnöknek és, a háttérből, Traian Băsescu államfőnek is van egy elvárása: az új miniszternek szívvel-lélekkel kell támogatnia az egészségügyi rendszer reformját, ahogy azt a köztársasági elnök és tanácsadói elképzelik.
Konfliktus a kincses városban
A miniszter lemondásával szinte egyidőben felbomlott az RMDSZ és a PDL koalíciója Kolozsváron. A kincses városban is már jó ideje húzódik az ellentét a két párt képviselői között, a Szövetség politikusai Sorin Apostu polgármester arroganciáját kifogásolják. Az utolsó cseppet az a heti rendszerességűre tervezett zöldség- és gyümölcspiac okozta, amelyet a polgármester a Szent-Mihály székesegyháznak otthont adó főtéren rendezett. A tegnapi tárgyalások után azonban úgy tűnik helyre áll a rend Kolozsváron. Sorin Apostu megígérte, hogy jövő héttől más helyszínre költözteti a piacot. A koalíciós együttműködés azonban továbbra is szünetel, helyreállításáról szintén jövő héten születhet döntés.
A helyi ellentétek nagy valószínűséggel nem jelentik az országos koalíció felbomlását, ám mégis megmutatják, hogy egyre erősebbek a két párt szétfejlődését szorgalmazó erők. Bihar megyében már hosszú idő óta az országosan ellenzéknek számító Szociálliberális Unióval (USL) kötött megállapodást az RMDSZ, a közeljövőben más megyék is követhetik ezt a példát.
Csapdahelyzet
A magyar politikusok elégedetlenségének az oka nagyrészt érthető, hiszen az elmúlt hónapokban több olyan eseményre is sor került, mely erodálta a két párt közötti bizalmat. Mint arról már beszámoltunk, a PDL a magyarság számára elfogadhatatlan közigazgatási reformtervezetet terjesztett elő, amelyet csak nagyon nehezen tudott az RMDSZ megvétózni. Ezzel párhuzamosan újra eltemették a kisebbségi törvény tervezetét, amelynek elfogadására többször is ígéretet tett a nagyobbik kormánypárt.
Mindazonáltal a Szövetség önmaga és partnere csapdájába került. Amennyiben a PDL folytatja eddigi viselkedésmódját, az RMDSZ-nek ki kellene lépnie a kormánykoalícióból, és át kellene pártolnia az ellenzékhez. Ám ez a forgatókönyv rengeteg sebből vérzik. Egyrészt az ellenzéki balliberális pártszövetség, az USL, nem ígér semmivel többet, mint a PDL, sőt valószínűleg a jelenleginél gyengébb feltételek várnák a magyar politikusokat az új táborban. Ráadásul politikailag irracionális lenne kilépni a kormányból egy évvel a helyhatósági és parlamenti választások előtt. Első sorban azért, mert az RMDSZ szinte a végsőkig kiállt a Boc-kabinet megszorító intézkedései mellett, az elképzelt politikai babérok learatása előtt tehát nem lenne bölcs lelépni. És, mint mindig Romániában, hatalomból könnyebb szavazatokat kontrollálni, vásárolni és hamisítani, és ez sem egy elhanyagolandó szempont választások előtt.
Ezeket a paramétereket ismerve nem valószínű, hogy az elkövetkezendő egy évben szakadna a bukaresti kormánykoalíció. Azonban az RMDSZ-től nem idegenek a meglepő pálfordulások sem. A politikai pragmatizmus zászlaja alatt a Szövetség már többször pártolt át látványosan az egyik politikai táborból a másikba. Ha ezt most megtenné, akkor olyan populista szlogen mögé is bújhatna, mint Cseke Attila. Az egészségügyi miniszter ugyanis kijátszotta azt az ősrégi kártyát, mely szerint az általa irányított szakágazat krónikusan alulfinanszírozott, a kormány nem fordít eleget a népesség egészségére, így a lemondás nemes tiltakozásképp értelmezhető. Ezt a szavazatmaximalizáló, ám meglehetősen átlátszó logikát akár az egész RMDSZ is kihasználhatja, nemcsak egyetlen miniszter.
Ami az egészségügyi tárca sorsát illeti, paradigmaváltás nem várható. Az EvZ egyik elemzője rámutat arra, hogy Cseke Attila egyike volt a román politika „egyhasználatos” minisztereinek, helyébe valószínűleg egy hasonló megyei középszerűség kerül majd, aki fojtatja az eddigi irányvonalat. Ez egy alapjában véve egy reformista irányvonal, hiszen az egészségügyi rendszer katasztrofális jellegét már a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakértői is feszegették, összhangban Traian Băsescuval. Cseke Attila minisztersége idején több üdvözlendő reformintézkedés látott napvilágot, amint az a Manna.ro összeállításából is kiderül. Ezek közül a legfontosabb a kórházak decentralizációja és minőség szerinti kategorizálása. A következő tárcavezetőnek még több hasonló intézkedést kell majd gyakorlatba ültetnie, ám ezek főként nem a miniszter személyétől, hanem különböző tanácsadó testületektől és a köztársasági elnöki hivatalból származnak majd.