Nagy-Britannia gazdasági felépülése továbbra is kérdéses, miután a legfrissebb adatok szerint az eddig vártnál kisebb mértékű a gazdasági növekedés, s a ipar teljesítményével kapcsolatos eredmények sem biztatóak. Az IMF arra figyelmeztetett, hogy a helyzet súlyosbodása esetén a brit kormánynak gyorsan kell reagálnia.
A jelenlegi helyzet
A Nemzetközi Valutaalap Nagy-Britanniával kapcsolatos legutóbbi elemzése során kiderült: kérdéses, hogy mennyire lesz könnyű a szigetország gazdasági talpraállása.A kutatás eredménye szerint a gazdasági növekedés mértéke 2011-ben 1,5 százalék körül mozog, ami kevesebb, mint amennyivel a kormányzat eddig számolt.
A felmérés ezen felül helyeselte a jelenlegi megszorító intézkedéseket, állítva, azok megfelelnek a jelenlegi gazdasági helyzetnek. Mindemellett figyelmeztette a brit kormányt, hogy annak fel kell készülnie új problémák jelentkezésére, ezekről a későbbiekben lesz szó bővebben.
Emellett a 2011 júliusi gyáripari PMI volt az, ami riasztóan hatott a brit gazdaság megfigyelőire. Az elmúlt hat hónap során tapasztalható fokozatos csökkenés ellenére az elemzők 51 körüli értékeket jósoltak, ám meglepetésükre a mutató 2009 júliusa óta először a piac zsugorodását jelezte, 49,1-es értékkel. Annál is riasztóbb ez a brit szakemberek számára, mivel a gyáripar Nagy-Britannia GDP-jének 12,8 százalékát teszi ki. Emellett egészen mostanáig a gyáripar a brit gazdasági fellendülés vezérágazata volt, melyet segített a világkereskedelem élénkülése és a font sterling értékének esése is.
Richard Driver, a Caxton FX brit valutakereskedő cég elemzője a Guardian brit napilapnak a következőképpen nyilatkozott:
Jövőkép
Az IMF legvalószínűbb központi „forgatókönyve” szerint a szigetország inflációja a 2011-es 5 százalékról 2012 végéig 2 százalékra esne vissza, míg a GDP ugyaneddigre 2 és fél százalékkal növekedne. A jelenlegi adatokat figyelembe véve azonban az IMF szerint „alapvető” bizonytalanság övezi ezt az előrejelzést.
Nagy-Britannia könnyedén ismételten válsághelyzetbe kerülhet a Valutaalap véleménye alapján. A kiadáscsökkentések; a nyersanyagok, mint az olaj, növekvő ára; az eurózónában zajló jelenlegi gazdasági „zűrzavar” és az ingatlanok csökkenő értéke: előzőek könnyedén kizökkenthetik a gazdaságot a felépülés folyamatából.
A jelentés arra is rámutatott, hogy az ingatlanárak az átlagkeresethez viszonyítva még mindig 30 százalékkal a történelmi átlag felett vannak, melynek következtében az árak valószínűleg esni fognak. Ugyanezen elemzés becslései szerint a brit bankrendszer 111 milliárd fontnyi kintlevőséggel rendelkezik az eurózóna három leginstabilabb országában, vagyis Görögországban, Portugáliában és Írországban – ez az összeg az angol bankok által 2011 első negyedévében birtokolt tőke negyedével egyenlő.
Így jelentős veszélyt jelent a brit pénzügyi rendszerre a folyamatos bizonytalanság azzal kapcsolatban, hogy ezen országok vajon képesek lesznek-e visszafizetni adósságaikat.Amennyiben a növekedés valóban elakad, úgy az IMF szerint „a makrogazdasági tervek jelentős enyhítésére” lesz szükség.
Ajai Chopra, az IMF Nagy-Britannia-szakértője – aki a jelenlegi év során korábban a britek éves vizsgálatát végző IMF-bizottság vezetője volt – a PMI-felmérés napján még úgy nyilatkozott: az IMF kitart amellett, hogy az Egyesült Királyság úton van a fokozatos talpraállás felé a gyengélkedő ingatlanpiac és a pénzügyminiszter költségvetési intézkedései által okozott „ellenszél” ellenére is. A PMI-adatok nyilvánosságra kerülését követően egy blognak a következőket nyilatkozta:
A brit kormánynak gyorsan kell választ adnia, amennyiben úgy tűnik, hogy a gazdaság egy elnyúló időszak felé halad, melyet a gyenge növekedés, a magas munkanélküliség és az alacsony infláció jellemez.
Ajai Chopra állítása szerint jelenleg nem várható, hogy mindez bekövetkezzen. Amennyiben felmerül a lehetősége egy ilyen folyamatnak, az IMF többek között a Bank of England által alkalmazott mennyiségi könnyítés és ideiglenes adócsökkentések együttesét javasolja. Ha a növekedés a vártnál nagyobb lenne, úgy a brit központi banknak emelnie kell az alapkamatot az infláció kordában tartásáért.
Reakciók
Tudjuk, hogy rázós időszak elé nézünk. Amit fontosnak tartok, hogy tartsuk magunkat az eredeti tervekhez. Ez pedig a költségvetési hiány csökkentése – nyilatkozott a BBC-nek a brit Államkincstár konzervatív pénzügyi titkára, Mark Hoban.
Állítása szerint az IMF támogatta a kormányzat politikáját, mely az ipar fellendítésére irányul, miközben visszaszorítja a költségvetési hiányt. Az ellenzékben levő Munkáspárt viszont a konzervatív kormány kiadáscsökkentéseit tartja felelősnek a növekedés lelassulásáért. David Hanson, az munkáspárti árnyékkormány pénzügyminisztere szerint a kormány eddig minden maga elé kitűzött célnál kudarcot vallott a növekedést illetően.