Christine Lagarde, a francia gazdasági miniszter szerdán bejelentette indulását Nemzetközi Valutaalap (IMF) elnöki pozíciójáért, nem sokkal később pedig José Manuel Barroso európai bizottsági elnök a G8 csúcson kijelentette, támogatja a jelölését. Magyarország számára a legfontosabb, hogy mihamarabb új elnöke legyen az IMF-nek.
„Teljes mértékben támogatom Christine Lagarde jelölését” – mondta José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke egy nyilatkozatban hozzátéve, hogy Lagarde „általános tiszteletnek örvend a nemzetközi közösségben mint francia gazdasági, pénzügyi és ipari miniszter, az Eurócsoport tagja és a G20 pénzügyminisztereinek jelenlegi elnöke”.
Barroso ezt a G8, vagyis a világ vezető országainak Deauville-ben rendezett csúcstalálkozóján mondta, ahol az EU-t rajta kívül az Európai Tanács állandó elnöke, Herman Van Rompuy is képviseli.
Christine Lagarde Párizsban egy sajtótájékoztatón jelentette be, hogy indul az IMF elnöki psztjáért: „Ez egy óriási kihívás, amit alázattal közelítek meg és annak reményében, hogy sikerül a lehető legszélesebb konszenzust elérnem” – mondta, majd hozzátette: „az, hogy európai vagyok, nem kellene, hogy pluszt, vagy mínuszt jelentsen. Nem azzal érvelek a jelölésem mellett, hogy európai vagyok” – mondta francia gazdasági miniszter, jelezve, hogy szerinte inkább a képességei miatt kellene őt a posztra jelölni.
Christine Lagarde, aki 55 éves, korábban vállalati jogászként dolgozott, jelenleg pedig politikusként tevékenykedik és maximálisan élvezi Nicolas Sarkozy elnök támogatását, jól ismert brüsszeli körökben is, mert francia miniszterként részt vett a görög, az ír és a portugál mentőcsomag kidolgozásában is, IMF-elnökként pedig azt várnák tőle, hogy kiálljon az eurózóna válságának jobb kezeléséért. A Reuters azonban kiemelte, hogy Lagarde nem közgazdász, ezért lehet, hogy nem fog tudni felérni elődjével, a szexuális zaklatás és nemi erőszak vádja miatt lemondott Dominique Strauss-Kahnnal.
Lagarde-nak a hétvégén sikerült megszereznie Nagy-Britannia és Németország támogatását, a szerdai bejelentése pedig gyakorlatilag azt jelenti, hogy formálisan is ő lett az európai jelölt, bár EU-s szinten nincs konkrét menete az IMF-jelölt kiválasztásának, korábban pedig több jelölt neve is felmerült, így a lengyel 1990-es években bevezetett „sokkterápiás” reformok kiötlője, Leszek Balcerowicz is esélyesnek tűnt a posztra. Hétfőn azonban a lengyel miniszterelnök Donald Tusk és Barroso bizottsági elnök egy találkozó keretében megállapodtak, hogy Varsó nem erőlteti a lengyel közgazdász jelölését.
Sajtóhírek szerint Christine Lagarde azonban már bebiztosította magának másik két fontos G8-tag támogatását is, állítólag Kína és az Egyesült Államok is ki fog állni a megválasztása mellett.
Az EurActiv.hu még korábban megkereste a magyar Nemzetgazdasági Minisztériumot (NGM), hogy megtudakolja, ki lenne Magyarország jelöltje az IMF élére, illetve Magyarország kinek a jelölését támogatná. Christine Lagarde neve már korábban is felmerült, ezért arra is kíváncsiak voltunk, hogy akár őt magát szeretné-e Magyarország az IMF elnöki székében látni. Az NGM válaszában azonban nem tért ki arra, hogy konkrétan Magyarország kit támogatni, de kijelentették, hogy „az IMF irányítási reformjának folyamata egyre inkább előtérbe helyezi azt, hogy a jelöltek kiválasztásánál a szakértelem és a hozzáértés domináljon, a jelölési és kiválasztási folyamat pedig nyitott és átlátható legyen. Ez azt jelenti, hogy a világ bármelyik régiójának jelöltje versenyezhet a posztért.”
Ettől függetlenül azonban Magyarország is fontosnak ítéli, hogy a gazdasági válság kezelését elsőszámú feladatként kezelje az IMF új elnöke is: „Európának jól felfogott érdeke, hogy a kiválasztásra kerülő jelölt a pénzügyi válság európai hatásainak megoldása tekintetében kellő érzékenységet mutasson” – írta a Nemzetgazdasági Minisztérium sajtóosztálya válaszában.
„Mivel az EU az IMF legnagyobb részesedésű tulajdonosa, ezért várható, hogy a június 10-ig tartó jelölési folyamatban az EU olyan közös jelöltet állít, aki leginkább megfelel a Valutaalap vezetéséhez szükséges kívánalmaknak és az IMF igazgatóságának széleskörű támogatását élvezi. Magyarország támogatja a jelölési folyamat gyors lezárását és az új vezérigazgató kijelölésének befejezését június végéig” – folytatódik a nyilatkozat, amelyből kiderül, hogy Magyarország számára a legfontosabb, hogy az IMF mihamarabb új elnököt kapjon.