Site icon Kitekintő.hu

Megy vagy marad a román kormányfő?

Bár egyelőre minden érintett tagadja, a bukaresti koalíciós tanács szerdai ülésének „legizgalmasabb” pontja lehet Emil Boc újraválasztott demokrata-liberális elnök leváltása a miniszterelnöki tisztségből.

A nagyobbik kormánypárthoz (PD-L) közeli források szerint egyelőre a lépés megvalósíthatóságát mérlegelik, ugyanis ismét el kellene fogadtatni a parlamentben az új miniszterelnök által összeállított kabinetet, amihez a jelenlegi koalíciós alakulatok teljes szolidaritására volna szükség.

Mint ismeretes, elsőként Traian Băsescu államfő vetette fel, hogy a PD-L múlt hét végi kongresszusa után Boc kizárólag csak a párt ügyeivel foglalkozzon, a kormányfői tisztséggel független technokratát bízzanak meg. Boc állítólag még a kongresszus előtt megígérte Băsescunak, hogy pártelnöki újraválasztása esetén lemond a kormányfői posztról. A Jurnalul naţional értesülése szerint a lemondásra legfeljebb a hétvégén kerülhet sor, ha a miniszterelnök egyáltalán betartja ígéretét.

Ködösítenek a PD-L-sek

A nagyobbik kormánypárt újonnan megválasztott elnökségének hétfő  délutáni ülésén az első hírek szerint fel sem merült a kormányfőváltás kérdése, a résztvevők az elnökségi feladatkörök elosztásával „ütötték el az időt”. A tanácskozás előtt Roberta Anastase képviselőházi elnök nem zárta ki a kormányátalakítás lehetőségét, de leszögezte: erről még nem tárgyaltak a PD-L vezetői.

Hozzátette: a miniszterelnök leváltását a sajtó erőlteti, valóságos kampányt folytatnak Boc távozása érdekében. A hétvégi tisztújítás fő vesztese, az országos vezetőségből kikerült Vasile Blaga volt főtitkár immár „csak” szenátorként ismételte meg korábbi véleményét, hogy „a PD-Lnek teljes munkaidős elnökre van szüksége”, hozzátéve, hogy az egyeztetéseket szigorúan párton belül kell lefolytatni.

„Idegenkedik” az RMDSZ

Az RMDSZ még nem alakította ki hivatalos álláspontját az esetleges miniszterelnök-cserével kapcsolatban. „A kormányfő nem a demokrata-liberálisoké, hanem a koalícióé, ezért mindenképpen lesz beleszólásunk az ügybe” – jelentette ki Máté András képviselőházi frakcióvezető.

Tájékoztatása szerint a koalíciós pártok holnap egyeztetnek a kérdésben. Máté mindazonáltal megelőlegezte, hogy az RMDSZ „idegenkedik” attól, hogy Emil Boc helyébe független szakértő kerüljön. Korábban hasonlóan nyilatkozott a kérdésről Kelemen Hunor szövetségi elnök is.

Boc is maradna

Nem vette számításba az esetleges lemondás lehetőségét Emil Boc sem, aki a terveit firtató újságírói kérdésre kitért a konkrét válaszadás elől. „A PD-L most megválasztott vezetőségének felelőssége, hogy folytassa az ország modernizálása érdekében elkezdett programot” – fogalmazott Boc, hangsúlyozva, hogy a legnagyobb kihívás a 2012-es helyhatósági és parlamenti választások megnyerése.

Lăzăroiu sugalmai

Sebastian Lăzăroiu volt államfői tanácsos szerint Boc lemondása a PD-L javát szolgálná, ugyanis egy technokrata miniszterelnök kinevezése és egy kis kormány-átalakítás növelné a lakosság bizalmát a nagyobbik kormányzó pártban. A szociológusi végzettségű Lăzăroiu úgy vélte, hogy a jövő évi választások közeledtével nő annak a veszélye, hogy a költségvetési források fölött rendelkező miniszterelnök- pártelnök engedjen a kísértésnek, és osztogatással próbáljon voksokat gyűjteni. „Olyan technokratára kell rábízni a kormányt, aki nem ismer se anyát, se apát, viszont élvezi az államfő és a parlamenti többség bizalmát” – fogalmazott Sebastian Lăzăroiu.

Exit mobile version