Site icon Kitekintő.hu

Már megint plágium – visítja a német sajtó

Nem sok idő telt el egy magas rangú kormánypárti politikust érintő plágium-botrány óta: most az amúgy is válságban lévő német liberális FDP egy politikusa, Silvana Koch-Mehrin, az Európai Parlament alelnöke mondott le tisztségeiről, miután április közepén fény derült arra, hogy doktori disszertációja plágium-gyanús.

Még el sem csendesült a vihar Karl-Theodor zu Guttenberg doktori disszertációja körül, már a következő politikus dolgozatát találta meg magának internetes „Guttenplag” gyülekezet: ezúttal Silvana Koch-Mehrin disszertációjával kapcsolatban merült fel és igazolódott be a plágium-gyanú. Koch-Mehrin, az Európai Parlament egyik alelnöke, sikeres vállalkozó és háromgyermekes családanya a liberális FDP sikeres politikusa – volt. Annak ellenére, hogy Koch-Mehrin dolgozata közel sem tartalmaz annyi másolt részt, mint zu Guttenbergé, a politikusnő levonta a következtetést: szerdán este azonnali hatállyal lemondott politikai hivatalairól, az európai parlamenti tisztségéről és az EP FDP-küldöttségének elnökségéről is. Ezzel a lépéssel Koch-Mehrin az FDP-elnökségéből is kilépett, amelynek hivatalai révén volt tagja. A Heidelbergi Egyetem a doktori dolgozattal kapcsolatos vizsgálatának eredményére feltehetően május végéig, június elejéig kell várni, ekkor hozzák majd nyilvánosságra azt, hogy Koch-Mehrin megtarthatja-e titulusát.

A liberális politikusnő honlapján is megtalálható nyilatkozatában lemondásáról a következőképpen ír: „Remélem, hogy ezáltal pártomnak egy új vezetéssel megkönnyítem az újrakezdést. Azért is lépek vissza az Európai Parlamentben betöltött hivatalomtól, hogy ne legyek célpontja vezető pozícióban az Európai Unió egyetlen demokratikusan megválasztott intézménye elleni támadásoknak. Ezzel a lépéssel azt is szeretném megakadályozni, hogy családomat tovább terhelje a nyilvános vita.”

Koch-Mehrin nem várta meg a médiahadjáratot

Koch-Mehrin ügyének messze nem volt akkora sajtóvisszhangja, mint a Guttenberg-ügynek, amitől hetekig volt hangos a német média és még lemondása után is számos cikket írtak a volt védelmi miniszterről és dolgozatáról. Tekintve, hogy Koch-Mehrin nem töltött be miniszteri posztot és nem is számított Németország legkedveltebb politikusának, ez érthető. Az FDP megítélésére tett hatását tekintve a politikusnő visszalépése kétesélyes: az FDP pénteken kezdi meg tisztújító kongresszusát, amelyen a korábban sokat támadott Guido Westerwelle helyére Philipp Rösler, a „friss” gazdasági miniszter lép majd. Koch-Mehrin lépése egyfelől pozitívan hathat, amennyiben a választópolgárok úgy gondolják, hogy így már egy plágium-gyanús ügy sem áll a megújulás útjában. Előfordulhat azonban az is, hogy az ügy negatívan hat majd a párt népszerűségére: Koch-Mehrin ugyanis az FDP egy kedvelt politikusa és „szépsége”. Az szinte biztos, hogy a képviselőnő annyiban jól döntött, hogy nem hagyta eljutni egy olyan pontig a körülötte kirobbanófélben lévő botrányt, amikor a sajtó már csak vele és dolgozatával foglalkozik. A politikusnővel egyébként 2005-ben foglalkozott kiemelten sajtó, miután Koch-Mehrin nyolc hónapos terhesen fedetlen pocakkal fényképeztette le magát a „Stern” számára. Akkor, állítása szerint a politikai karrier és gyermeknevelés egyeztethetőségének lehetőségét kívánta bemutatni. 

A plágium-vadászok a politikus csemetéket sem kímélik

Zu Guttenberg és Koch-Mehrin mellett az internetes plágium-vadászok a volt bajor miniszterelnök, Edmund Stoiber (CSU) lánya, Veronica Saß doktori dolgozatában is másolt részekre bukkantak, a Konstanzi Egyetem az ennek következtében elindított vizsgálat következményeként meg is vonta a doktori titulust a hölgytől. A „Guttenplag” nyomán „VroniPlag Wiki” néven elindított internetes portál keresői szerint a Saß jogi disszertációja többek között közel negyvenoldalnyi összefüggő, más szerzőktől szó szerint átvett részeket tartalmaz, amelyeknek egyáltalán nincs hivatkozása. Saß dolgozata a mobilpiac szabályozásával foglalkozik, a jogásznő újságcikkeket, sajtónyilatkozatokat és wikipedia-szócikkeket használt fel a dolgozatban anélkül, hogy megjelölte volna a forrást – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung.

A Guttenberg-vizsgálatok eredménye

Véget értek eközben a Karl-Theodor zu Guttenberg volt védelmi miniszter doktori disszertációja ügyében tett vizsgálatok, amelyek szomorú eredménnyel zárultak a politikus számára. A Bayreuthi Egyetem hosszas vizsgálódás után zárta le a dolgozatról tett jelentést, amelynek végkövetkeztetése az, hogy zu Guttenberg „szándékosan és tudatosan hamisított”. Zu Guttenberg, akkoriban a CDU/CSU pártszövetség legnépszerűbb politikusa, a német sajtó médiahadjárata és a több helyről érkező nyomás következtében minden politikai tisztségéről lemondott. A volt védelmi miniszter tagadta a tudatos plagizálást, arra hivatkozva, hogy a családja és munkája melletti igénybevétel során előfordulhatott az, hogy néhány helyen nem a szakmai szabályoknak megfelelően hivatkozott és idézett. Guttenberg pártja, a CSU a Frankfurter Allgemeine Zeitung információi szerint igazolta, hogy a politikust a hét elején a kulmbachi pártszervezet körzeti- és tartományi küldöttének választotta meg. Hogy zu Guttenberg számára ez mennyire jelentheti a politikai újrakezdést, kétséges – többen cáfolták azt, hogy ez esetleg a volt miniszter magasabb pozíciókba való törekvésének kezdete lenne. Zu Guttenberg az ügyben egyelőre nem nyilatkozott.

Exit mobile version