Site icon Kitekintő.hu

Komoly munkát végeztek a magyarok

A magyar elnökség által megrendezésre került az EU-USA bel- és igazságügyi miniszteri konferencia melyen amerikai részről Janet Napolitano bel- és Eric Holder igazságügy-miniszter, az Európai Unió részéről pedig Cecilia Malmström belügyi és Viviane Reding igazságügyi biztos vett részt, míg az unió következő soros elnöki tisztségét betöltő Lengyelországot Jerzy Miller belügyminiszter és Krzysztof Kwiatkowski igazságügy-miniszter képviselte.

„A mai nap nagy sikerének nevezzük, hogy hivatalosan is megkezdődtek a tárgyalások az EU és az Egyesült Államok között egy átfogó adatvédelmi megállapodás aláírásáról.” – kezdte az ülést követő sajtótájékoztatót Navracsics Tibor, közigazgatási és igazságügyi miniszter. A politikus szerint bár még több tárgyalási fordulóra szükség van, végül „egy magas szintű, az adatvédelmi garanciáikat biztosító” keretegyezmény születik majd az EU és az USA között.

Ahogy korábban már olvasható volt, az EU és az USA között már régóta tervbe van véve egy átfogó adatvédelmi egyezmény készítése, melyről már eddig is folytak tárgyalások, azonban a tényleges eredményt a jelenleg folyó konferenciától várják.

Az új adatcsere-egyezmény átfogóbb lenne és több területet is érintene, kiterjedne a terrorizmuson és bűnmegelőzésen túl az új alapelvekre is amelyek a készülő légiutas-, és banki adatcsere egyezményekre vonatkoznának.

Ahogy az Európai Bizottság állampolgári jogokért felelős biztosa korábban elmondta, Ť  egy átfogó adatvédelmi keretmegállapodás megkönnyítené a majdani konkrét adatcsere-egyezmények megkötését: ilyen lesz a banki adatok (SWIFT) és a légiutasok adatainak (PNR) cseréje. ť

Pintér Sándor belügyminiszter szerint minden napirendi kérdésben sikerül előrehaladni a „jó hangulatú” megbeszéléseken. A miniszter külön kiemelte, hogy megkezdődtek a tárgyalások egy olyan megállapodásról, amely a bűncselekményből származó vagyon elkobzásának lehetőségét teremtené meg.

„Nagyon sok témát beszéltünk át a kiberbűnözéstől az adatvédelemig” – hívta fel a figyelmet az Európával folytatott együttműködés számtalan aspektusára Eric Holder, az Egyesült Államok igazságügy-minisztere. Holder szerint is a gödöllői tanácskozások jó alapot szolgáltatnak a további megállapodásokhoz: „biztos vagyok benne, hogy olyan témákban is meg tudunk állapodni, amelyek most még határvonalat jelentenek közöttünk”.

Ennek alapjául az európai parlamenti képviselők kikötötték, hogy e cél elérésével az adatok „raktározása és felhasználása nem lehet aránytalan”. Továbbá nyomatékosították, meg kell találni „a megfelelő egyensúlyt a biztonsági intézkedések és a polgári szabadságjogok, illetve az alapvető jogok között”. A Parlament sajtóközleményében kimondja, az EU állampolgárai és az európai vállalatok számára egyformán biztosítani kell jogaik védelmét, illetve az azokkal való visszaélés esetén „jogorvoslati mechanizmusokat” kell elindítani.

Krzysztof Kwiatkowski lengyel igazságügyi miniszter a gödöllői ülést értékelve hangsúlyozta, hogy az adatvédelmi keretegyezménnyel kapcsolatban még további tárgyalásokra van szükség, „de a lengyeleknek sokkal könnyebb dolguk lesz, mert a magyarok levették a munkát a vállukról” – tette hozzá.

Összegezve a magyar elnökség alatt elindult jelentős lépésként értékelhető az EU és az USA közötti adatvédelmi keretmegállapodás érdekében megkezdődött tárgyalások, azonban,ahogy a következő soros elnök szavaiból is kitűnik, bár a munka nagyobb részét Magyarország ezzel magára vállalta a részletszabályok kidolgozásának kezdeményezése a lengyelekre és esetlegesen a további soros elnökségekre fog maradni.

Exit mobile version