Site icon Kitekintő.hu

Magyar-lengyel barátság hete Poznanban

Gyönyörű napsütés és programok sokasága – ízelítő Lengyelországból

Poznanban a héten ünnepelték a lengyel-magyar barátság napját. Schmitt Pál március 23-án érkezett rövid látogatásra a városba, ahol délelőtt megkoszorúzták a poznani 1956-os felkelés emlékművét, valamint a Mansfeld Péter és Romek Strzalkowski utcában elhelyezett emléktáblát.

Az eseményen felszólalt többek között Ryszard Grobelny, Poznan főpolgármestere és Latorcai János, a magyar országgyűlés alelnöke is. A hivatalos vendégekből és érdeklődőkből összegyűlt sokaság ragyogó napsütésben hallgatta végig a beszédeket. Poznan testvérvárosából, Győrből külön delegáció érkezett az ünnepségre. A koszorúzás után aláírták a poznani főpályaudvar építéséről szóló szerződést, amely magyar részvétellel fog történni.

A hivatalos rendezvényeken kívül számtalan programmal emlékeztek a két nép közti barátságra. A poznani óvárosban kiállítás nyílt „Szétlőtt városok: Poznan-Budapest 1956” címmel, amelyet a lengyel Nemzeti Emlékezet Intézete szervezett, párhuzamot vonva és részletesen bemutatva az 1956-os lengyel és magyar eseményeket.

A poznani Adam Mickiewicz Egyetem is sok előadásnak adott helyszínt. A nyitott műhelyeken különböző lengyel és magyar egyetemekről, kulturális szervezetektől érkezett professzorok adtak elő. A Visegrádi Alapítvány kétnapos nyelvészeti-kulturális konferenciát rendezett, míg a Mickiewicz Egyetem  magyar tanszéke  szintén kétnapos hungarológiai előadásokkal várta az érdeklődőket.

A város centrumában elhelyezkedő 1956-os Poznani Felkelés Múzeuma meghosszabbított nyitvatartással, ingyenes belépővel fogadta a látogatókat. Külön filmmel (13 év, 13 perc c.) emlékeztek meg a poznani ’56-os harcokban 13 évesen elhunyt Romek Strzalkowskira, valamint Mansfeld Péterre, akire 13 perc alatt szabták ki a halálos ítéletet. A filmben a hősök hozzátartozói, barátai, rokonai szólaltak meg. Aki megtehette, a kiállítás után nosztalgiavillamosra ülhetett, amely  körbevitte az érdeklődőket Poznanban az ’56-os események helyszíneit is érintve.

Számos rendezvény közül lehetett válogatni. Több alkalommal filmbemutatót rendeztek, ahol

magyar filmszakosok diplomafilmjeit vetítették le. A város néhány étterme magyar fogásokkal bővítette menüsorát. A Dresch Mihály jazzkvartettnek két fellépése is volt, magyar drámaírók műveit vitték színpadra lengyel színtársulatok, a Raczynski-könyvtár épületében pedig magyar irodalmi kiállítás nyílt.

Exit mobile version