Site icon Kitekintő.hu

Műhelytitkok az új magyar alkotmányról

Az EurActiv brüsszeli tudósítója is részt vett egy olyan háttérbeszélgetésen, ahol Szájer József EP képviselő ecsetelte az általa készített alkotmánytervezet erényeit. Az új alkotmányról a magyar olvasó számára kevés új szó esett, de érdekes lehet, hogy mit emelt ki a Fidesz EP-delegációjának vezetője az európai olvasók számára.

A kereszténység tűnik a magyar alkotmány legsúlyosabb elemének, ami a házasságot férfi és nő között határozza meg, és ami adókedvezményeket és többletszavazatokat akar adni a gyermekes szülőknek. Annak ellenére, hogy az alkotók „a 21. század alkotmányának” titulálják az alkotást, az angol fordítás első ránézésre túl sokat foglalkozik Magyarország keresztény gyökereivel és múltbeli nagyságával.

Szájer József, a Fidesz-KNDP alkotmányelőkészítő bizottságának egykori elnöke az újságírók előtt a “nemzeti hitvallást” a Lisszaboni Szerződés „Egység a sokszínűségben” jelmondatához hasonlította, és azt emelte ki, hogy a magyar kultúra nagyban hozzájárul az európai egység sokszínűségéhez. Szájer szerint az alkotmány nem ad fel semmit a magyar szuverenitásból, és a magyar szuverenitás gyakorlását az európai intézmények keretein belül rögzíti. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a jövőben az Európai Unió alapszerződésének a módosítását az Országgyűlés kétharmados hozzájárulásával lehet csak ratifikálni. Ez a jövőbeli kormányokat európai ügyekben igencsak ki fogja szolgáltatni az ellenzéknek – a tervezetnek ez az eleme még Magyarországon sem lett megvitatva.

Szájer a magyar történelmi értékek közül a brüsszeli újságírók számára meglepő elemeket emelt ki. „Nem mondjuk ki, de arra gondolunk, hogy a törökkel vívott középkori harcainktól kezdve 1956-ig az európai értékeket védelmeztük”. Tekintettel arra, hogy Törökország sokak szerint Európa részét képezi, ezt a mondatot még biztosan sokat fogják idézni.

Szájer elmagyarázta, hogy az új alkotmánytervezet mégsem tartalmazza változatlan formában a Lisszaboni Szerződésben is megerősített Európai Unió Alapjogi Chartáját, mivel az európai alkotmányosság alapját képező dokumentumot alkották újra a magyar szövegezők ahol „nem volt elég erős”. Szájer elsősorban az alkotmánytervezet „családi” vonásait ecsetelve a gyermekeseknek adható adókedvezmények és extra szavazati jogok alkotmányossá tételét külön is kiemelte.A javaslat M pontja a házasságot kizárólag férfi és nő között értelmezi. Az EurActiv brüsszeli tudósítója azt kérdezte Szájertől, miként fordulhat elő, hogy egy 21. századi alkotmány nem ad családi jogokat a melegeknek. Szájer József ere csak annyit válaszolt, hogy az EU-nak erre nézve nincsen előírása. „Azon is múlik, hogyan értelmezzük a 21. századot. Nem hiszem, hogy a család hagyományos fogalmát meg kell változtatnunk csak azért mert egy új évezredbe léptünk” – mondta az EP-képviselő.

Exit mobile version