Boris Johnson volt konzervatív párti brit miniszterelnök szándékosan félrevezette a parlamentet azoknak a törvénysértő összejöveteleknek az ügyében, amelyeket a saját kormánya által a koronavírus-járvány megfékezése végett elrendelt korlátozások idején tartottak a Downing Streeten – erre a következtetésre jutott az ügyben eljáró alsóházi bizottság, amely csütörtökön ismertette vizsgálati jelentését.
A 108 oldalas dokumentum szerint Johnson magatartása a parlament tekintélyének „súlyos mértékű semmibe vételével” ér fel, és e vétséget még súlyosabbá teszi, hogy ezt a magatartást Boris Johnson miniszterelnökként, a legmagasabb rangú kormánytisztviselőként tanúsította.
Johnson már múlt pénteken lemondott képviselői mandátumáról, miután megkapta az akkor még nem nyilvános vizsgálati jelentést.
A volt miniszterelnök lemondása után dühösen azzal vádolta a vizsgálati bizottságot, hogy megpróbálják elüldözni őt, és azt állította, hogy „boszorkányüldözés folyik, hogy bosszút álljanak a Brexitért, és végső soron visszafordítsák a 2016-os népszavazás eredményét”.
Keserű, 1000 szavas nyilatkozatában Rishi Sunak kormányát is támadta, a jelenlegi miniszterelnököt hibáztatva az adóemelésekért, és azért, mert nem elég konzervatív, és nem tudta a legtöbbet kihozni a Brexitből.
Johnson már tavaly júliusban lemondott a kormányzó brit Konzervatív Párt vezetői posztjáról és a miniszterelnöki tisztségről, miután nyilvánosságra került, hogy a londoni kormányfői hivatalban az általános járványügyi tilalom ellenére ivászatokkal kísért társasági összejöveteleket rendeztek.
A volt kormányfő akkor még megtartotta alsóházi mandátumát, ám miután múlt pénteken megkapta az alsóházi szakbizottság – akkor még nem nyilvános – vizsgálati jelentését, azonnali hatállyal visszaadta képviselői megbízatását is.
Ez azt jelenti, hogy Boris Johnson jelenleg nem térhet vissza semmilyen kormányzati tisztségbe, mivel a törvényerejű brit parlamentáris szokásjog kötelezően alsóházi képviselői mandátum elnyeréséhez köti a legtöbb vezető kormányzati funkció betöltését.
Forrás: MTI / The Guardian