Mihail Gorbacsov, az utolsó szovjet elnök bírálta azt az amerikai döntést, hogy Washington ki akar szállni a nyolcvanas évek végén kötött egyik fontos fegyverzetkorlátozási megállapodásból, amely annak idején hozzájárult a hidegháború lezárásához, és úgy vélte, ez a lépés egy új fegyverkezési verseny előjele, és növeli egy nukleáris konfliktus kockázatát.
A The New York Times című amerikai lap pénteki számában megjelent cikkében Gorbacsov úgy vélte, hogy az Egyesült Államok tervezett lépése „szörnyű fenyegetést jelent a békére”, ezért továbbra is azt reméli, hogy tárgyalások útján még visszafordítható ez a washingtoni szándék. Hozzátette: számára ez nem személyes ügy, ennél sokkal több forog kockán, szerinte „egy új fegyverkezési versenyt jelentettek be”.
Az USA felmondja az 1987-es nukleáris egyezményt
Lavrov szerint Washington már döntött az INF-egyezmény felmondásáról
Washington a szerződés orosz részről történt állítólagos megsértésére hivatkozva érvel a kilépés mellett, Moszkva azonban tagadja ezt a vádat, és a maga részéről az Egyesült Államokat gyanúsítja a szerződés megszegésével.
Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter (j) és John Bolton amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó (b2) megbeszélést tart Sojgu moszkvai hivatalában 2018. október 23-án. Bolton azt követően érkezett háromnapos látogatásra Oroszországba, hogy Donald Trump amerikai elnök október 20-án közölte: az Egyesült Államok fel akarja mondani a szárazföldi állomásoztatású közepes és rövid hatótávolságú rakéták felszámolásáról 1987-ben megkötött egyezményt.
MTI/EPA/Orosz védelmi minisztérium/Vadim Szavickij
Az amerikai nukleáris rakéták telepítése Nyugat-Európában tömeges tiltakozásokat váltott ki a 80-as években. Az Egyesült Államok egyes szövetségesei most attól tartanak, hogy Washington a rakéták új generációját telepítheti Európában, amire Moszkva hasonló lépéssel válaszolhat a kalinyingrádi orosz exklávéban, ismét egy potenciális nukleáris összecsapás helyszínévé téve a kontinenst.
Gorbacsov azt is kifejtette a The New York Times hasábjain, hogy az INF-szerződés teljesítéséről szóló bármilyen vitát meg lehetne oldani, ha lenne elegendő politikai akarat hozzá. Szerinte egyértelmű, hogy Trump meg akarja szabadítani az Egyesült Államokat a globális kötöttségektől. Azzal vádolta Washingtont, hogy ezzel a lépéssel „romba dönti a nemzetközi szerződések és egyezmények rendszerét”, amelyek a második világháború után a békét és biztonságot erősítették meg.
Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdán figyelmeztetett, hogy Oroszország kénytelen lesz rakétáit azokra az európai országokra irányítani, amelyek befogadják az amerikai rakétákat.
Forrás: MTI/Reuters