Lemondta részvételét csütörtökön a francia és a holland pénzügyminiszter, illetve a brit külkereskedelmi miniszter is az október végén Rijádban tartandó Future Investment Initiative nevű befektetési konferencián Dzsamál Hasogdzsi szaúdi ellenzéki újságíró feltételezett meggyilkolása miatt.
Bruno Le Maire a francia közszolgálati televízióban jelentette be, hogy nem utazik el jövő héten a szaúdi fővárosba a „sivatagi Davos” néven ismertté vált rendezvényre – a miniszter szerint súlyosak a Hasogdzsi eltűnésével kapcsolatban eddig napvilágra került részletek, és a szaúdi hatóságoknak ezekre magyarázatot kell adniuk. Le Maire hozzátette: utazásának lemondása ugyanakkor nem kérdőjelezi meg a Szaúd-Arábia és Franciaország közötti stratégiai partnerséget.
Patrice Caine, a francia Thales űrkutatási és hadiipari óriáscég vezérigazgatója is jelezte: úgy döntött, mégsem utazik el Rijádba jövő héten az eltűnt újságíró sorsa körüli bizonytalanság miatt. A cég ugyanakkor nem bojkottálja teljes egészében a rendezvényt, hanem a vállalat űrkutatási részlegének vezetője révén képviselteti magát.
Steve Mnuchin amerikai pénzügyminiszter is bejelentette távolmaradását. A politikus Twitter-üzenetében azt írta, találkozott Donald Trump elnökkel és Mike Pompeo külügyminiszterrel és megállapodtak, hogy nem vesz részt a jövő heti találkozón.
Wopke Hoekstra holland pénzügyminiszter szintén bejelentette, hogy mégsem vesz részt a rijádi konferencián. Nem sokkal később a holland kormány lemondta egy kereskedelmi delegációjának novemberre tervezett szaúd-arábiai látogatását is. Az utazásokat a kormány megbízásából szervező PSPS Consultants vállalat szóvivője elmondta: egyelőre felfüggesztik a Szaúd-Arábiába tervezett holland kereskedelmi missziókat.
Liam Fox brit külkereskedelmi miniszter szintén bejelentette a találkozó lemondását, az erről tájékoztató kormányszóvivő pedig hozzátette, Nagy-Britannia továbbra is figyelemmel követi a nyomozást Dzsamal Hasogdzsi ügyében és elvárja az ellenzéki újságíró eltűnésért felelős személyek felelősségre vonását.
Egyre nagyobb hullámokat vet a szaúdi konzulátuson eltűnt újságíró ügye
A szaúdi koronaherceg is belebukhat a Hasogdzsi-ügybe
Nihad Avad, a CAIR amerikai muszlim civil jogvédő szervezet főigazgatója sajtótájékoztatón beszél Dzsamál Hasogdzsi szaúdi ellenzéki újságíró eltűnéséről Washingtonban 2018. október 10-én. Hasogdzsi október 2-án tűnt el, miután felkereste hazája isztambuli főkonzulátusát, mert szüksége volt szaúdi dokumentumokra, hogy házasságot köthessen. (MTI/AP/Jacquelyn Martin)
A szaúdi vezetést élesen bíráló Hasogdzsi október 2-án tűnt el, miután felkereste hazája isztambuli főkonzulátusát, hogy a közelgő esküvőjéhez szükséges dokumentumokat intézze. Hang- és videofelvételekre hivatkozó török sajtóbeszámolók, valamint nevük elhallgatását kérő török tisztségviselőktől származó amerikai értesülések alapján Hasogdzsit a főkonzulátuson brutálisan meggyilkolták. Szaúd-Arábia ezt egyelőre tagadja, s azt állítja, hogy Hasogdzsi elhagyta az épületet, és utána tűnt el. Az épületnél rá váró menyasszonya szerint viszont Dzsamál Hasogdzsi nem jött ki a főkonzulátusról.
Forrás: MTI/Reuters