- Neves ukrán közszereplők bűnbánó és megbocsátó levéllel fordultak a lengyel társadalomhoz.
- „Különös fájdalma maradt Ukrajnának és Lengyelországnak egyaránt a Voliny és a lengyel–ukrán konfliktus tragédiája a második világháború napjaiban, melynek örvényében ártatlan testvérek és nővérek ezrei pusztultak el” – olvasható a levélben.
- „Oroszország jelenkori háborúja Ukrajna ellen még közelebb hozta egymáshoz népeinket. Ukrajna ellen harcolva Moszkva Lengyelország és az egész szabad világ ellen is támadást intézett”.
A lengyel állami vezetőkhöz, egyházi és kulturális személyiségekhez, valamint az egész lengyel társadalomhoz intézett nyílt levél emlékeztet a két nép áldozatainak közelgő emléknapjaira. „Különös fájdalma maradt Ukrajnának és Lengyelországnak egyaránt a Voliny és a lengyel–ukrán konfliktus tragédiája a második világháború napjaiban, melynek örvényében ártatlan testvérek és nővérek ezrei pusztultak el” – olvasható a levélben.
„Bocsánatot kérünk, és egyben megbocsátjuk a velünk szemben elkövetett bűncselekményeket és sérelmeket – ez az egyetlen lelki képlet lehet a békére és megértésre vágyó ukrán és lengyel szívek motívuma … Amíg élni fognak népeink, addig fájni fognak nekünk a történelem okozta sebek. De csak akkor fognak élni népeink, ha a múlt ellenére megtanulunk egyenlő testvérekként viszonyulni egymáshoz” – üzenték a levél aláírói a lengyel népnek.
A levélben szó esik napjaink tragikus eseményeiről is: „Oroszország jelenkori háborúja Ukrajna ellen még közelebb hozta egymáshoz népeinket. Ukrajna ellen harcolva Moszkva Lengyelország és az egész szabad világ ellen is támadást intézett”.
A levelet aláírta Leonyid Kravcsuk és Viktor Juscsenko volt ukrán elnök, Filaret, az Ukrán Pravoszláv Egyház (kijevi patriarchátus) pátriárkája, Szvjatoszlav Sevcsuk kijev-halicsi nagyérsek, az Ukrán Görögkatolikus Egyház feje, valamint az ukrán politikai és kulturális élet számos neves képviselője – írja a Kárpátalja hetilap internetes változata.
A második világháború idején, 1943-ban tömeggyilkosságokba torkolló etnikai összetűzésekre került sor ukránok és lengyelek között a két világháború között Lengyelországhoz tartozó, jelenleg Ukrajna részét képező Volhíniában (Volinyban). A több mint 70 évvel ezelőtti eseményeket sokan máig eltérően ítélik meg Lengyelországban és Ukrajnában.