- A várakozásokkal ellentétben nem kapott elegendő szavazatot az ukrán parlamentben az Arszenyij Jacenyuk miniszterelnök kormánya elleni bizalmatlansági indítvány.
- Az előterjesztést csak 194 képviselő támogatta. A kormány menesztéséhez legalább 226 szavazatra lett volna szükség.
- Az ukrán alkotmány értelmében őszig már nem tűzhető újra napirendre ilyen tartalmú indítvány.
- A parlamenti bizalmi szavazás előtt Petro Porosenko elnök lemondásra szólította fel Jacenyukot.
A várakozásokkal ellentétben nem kapott elegendő szavazatot az ukrán parlamentben kedden az Arszenyij Jacenyuk miniszterelnök kormánya elleni bizalmatlansági indítvány annak ellenére sem, hogy a képviselők kifejezték elégedetlenségüket a kabinet munkájával.
Az előterjesztést csak 194 képviselő támogatta. A kormány menesztéséhez legalább 226 szavazatra lett volna szükség a 450 fős törvényhozásban. A szavazáskor 236 képviselő tartózkodott az ülésteremben, közülük ketten utasították el a bizalmatlansági indítványt, 12-en tartózkodtak, 28-an pedig nem szavaztak.
Az ukrán alkotmány értelmében egy ülésszakon belül csak egyszer lehet a kormánnyal szembeni bizalmatlanságról szavazni a parlamentben, eszerint őszig már nem tűzhető újra napirendre ilyen tartalmú indítvány.
Néhány perccel ezt megelőzően viszont a törvényhozás 247 szavazattal elfogadta azt a határozatot, amelyben elégedetlenségét fejezte ki a kormány munkájával. Ennél a határozathozatalnál a regisztráció szerint még 339 képviselő volt jelen az ülésteremben.
Jacenyuk kedden tartotta meg hivatalos éves beszámolóját kormánya tevékenységéről, a szavazás eredménye alapján nem győzte meg a képviselők többségét. Beszámolójában a kormányfő egyebek mellett azt emelte ki, hogy a tavalyi év utolsó negyedében 1,5 százalékos növekedést ért el az ukrán gazdaság.
A parlamenti bizalmi szavazás előtt Petro Porosenko elnök lemondásra szólította fel Jacenyukot, valamint Viktor Sokin főügyészt. Utóbbi sajtóértesülések szerint be is nyújtotta lemondását, ezt azonban a főügyészség hivatalosan még nem erősítette meg.
Az államfő szóvivőjének közlése szerint Porosenko annak érdekében szólította fel lemondásra a két tisztségviselőt, hogy „helyreállítsák a hatalom iráni bizalmat” az országban. Az elnök rámutatott arra, hogy a hivatalban lévő kabinet elvesztette a kormánykoalíció támogatását.
Egy új kormánynak ugyanakkor a jelenlegi kormánykoalíción kell alapulnia, mivel az országnak nincs ideje új választásokat tartania – hangsúlyozta nyilatkozatában az elnök szóvivője.
A bizalmatlansági indítványt Jacenyuk Nyugat-barát kormányával szemben az államfő mögötti frakció vezetője nyújtotta be. Jurij Lucenko azután terjesztette be a határozati javaslatot, hogy összegyűlt a szükséges számú aláírás. Az ukrán alkotmány szerint bizalmatlansági indítványt a kabinettel szemben a törvényhozás legalább egyharmada, azaz 150 fő kezdeményezhet.
Porosenko pártja mellett a kormánykoalíció egy másik pártja, az Andrij Szadovij lembergi polgármester vezette Önsegély (Szamopomics) is gyűjtött frakciójában aláírásokat. Petro Porosenko Blokkjának összesen 143, az Önsegélynek 26 képviselője van.
Lucenko sürgette, hogy a parlament már kedden szavazzon a kormánnyal szembeni bizalmatlansági indítványról. Jacenyuk pártja, a Népi Front – amelynek frakciója egyedül maradt a jelenlegi kormány támogatójaként a parlamentben a maga 81 képviselőjével – szintén amellett volt, hogy a parlament lehetőleg már kedden döntsön a kabinet sorsáról.
Petro Porosenko Blokkja már hétfő esti frakcióülésén kifejezte elégedetlenségét a kabinet munkájával, és eldöntötte, hogy aláírásokat gyűjt a képviselőcsoporton belül a miniszterelnök menesztésére. Kedd reggel, a parlamenti ülés kezdete előtt már 79 aláírás gyűlt össze.
A parlament és a kormány közötti mostani válságot Ukrajnában az robbantotta ki, hogy Ajvarasz Abromavicsusz gazdasági miniszter február elején bejelentette lemondási szándékát. Döntését a nyilvánosság előtt azzal indokolta, hogy az államfő mögött álló parlamenti frakcióból nyomást gyakoroltak rá kétes személyek kinevezése érdekében a tárcánál, illetve állami vállalatok vezetésében, továbbá gátolták a reformokat.
Ukrán sajtóértesülések szerint Porosenko blokkjában többen „saját embereikre” szeretnék lecserélni a kormány jelenlegi tagjait.