Site icon Kitekintő.hu

Az EU is beleveti magát a szíriai rendezésbe

Az Európai Unió mostantól az Aszad-rezsimmel is kénytelen-kelletlen számol a szíriai konfliktus politikai rendezésére irányuló friss erőfeszítésekben, de a Damaszkusszal való egyeztetés az ENSZ reszortja marad – közölte Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője. Az EU28-ak külügyminiszterei hétfőn keményen bírálták a szíriai orosz katonai beavatkozást.

A tagállamok külügyminiszterei hétfőn úgy döntöttek, hogy az Európai Unió mostantól aktívan bekapcsolódik az ENSZ oldalán a szíriai konfliktus politikai rendezésére irányuló folyamatba – jelentette be a sajtó képviselőinek a tanácsülést követően az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője.

Federica Mogherini egyúttal világosan utalt rá, hogy a diplomáciai offenzívában való uniós részvétellel összefüggésben változás következik be az EU eddigi hozzáállásában, ami kizárta tárgyalópartnerként a szíriai rezsimet. A világszervezet és az Európai Unió közötti munkamegosztásban azonban az Aszad-rezsim képviselőivel való kapcsolattartás Staffan de Misturára, az ENSZ-főtitkár szíriai ügyekben illetékes főmegbízottjára vár majd.

„Miután az egész folyamatot támogatjuk, ezt is támogatjuk. Először tennünk kell egy kísérletet (a rezsimmel is), hiszen Aszad még mindig fontos tényező a konfliktusban. De, a szír rezsim képviselőivel tartandó egyeztetésekre az ENSZ tárgyalóasztalánál kerül majd sor” – szögezte le Federica Mogherini, aki sokat mondóan azt is hozzátette, hogy a folyamat elindítása egy dolog és a vége egy másik (nyilvánvaló utalás arra, hogy a jövő Szíriájában továbbra sem látnak helyet a jelenlegi diktátor számára).

„Nem lehet tartós béke a jelenlegi vezetés alatt és addig, amíg a szíriai társadalom valamennyi összetevőjének jogos panaszait és törekvéseit nem orvosolják” – áll a külügyi tanács Szíriáról elfogadott következtetésében.

A főképviselő szerint az EU kéz a kézben fog együttműködni az ENSZ-szel a politikai folyamat elindítása érdekében, amiben „jelentős katalizátor szerepet” vállal. Praktikusan ez annyit jelent, hogy egyes regionális szereplőkkel – így Mogherini szerint Iránnal, Szaúd-Arábiával, több Öböl-menti országgal, de Oroszországgal is – az EU egyedül, vagy az ENSZ-szel közösen fog tárgyalóasztalhoz ülni, míg más esetben a világszervezet viszi majd a prímet.

Az EU azt is aláhúzta, hogy az Aszad-rezsim visel az első számú felelősséget a konfliktusban elhunyt 250 ezer ember haláláért és az otthonukból elüldözött milliók helyzetéért.

A külügyminiszterek keményen bírálták a Szíriában végrehajtott orosz bombatámadásokat. „A mostani orosz katonai akciók, amelyek túlmutatnak az Iszlám Államon (Daesh) és más az ENSZ által megnevezett terrorista csoportokon, és a mérsékelt ellenzék ellen is irányulnak, mély aggodalomra adnak okot és azonnal meg kell szűnniük. Akárcsak a szomszédos országok szuverén légtere Oroszország által történő megsértésének” – hangsúlyozták nyilatkozatukban a külügyminiszterek, akik szerint a katonai eszkaláció a konfliktus elhúzódását kockáztatja, aláássa a politikai folyamatot, tovább rontja a humanitárius helyzetet és növeli a radikalizálódást.

„Az EU felszólítja Oroszországot, hogy a konfliktus politikai megoldására irányuló közös cél elérésére fordítsa az erőfeszítéseit. Ezzel összefüggésben arra sürgeti Oroszországot, hogy járuljon hozzá az erőszak visszaszorításához és a bizalomépítő intézkedéseknek a szíriai rezsim által történő végrehajtásához az ENSZ Biztonsági Tanács 2139-es számú határozatával összhangban” – fogalmaznak a külügyminiszterek.

Mogherini egy újságírói kérdésre válaszolva úgy vélte, hogy a Szíria északi részében végrehajtott orosz katonai akció és a Daesh jelenléte miatt jelentős kiigazításra szorul az a török terv, amelynek értelmében biztonsági zónát hoznának létre Szíria Törökországgal határos részén a menekülteknek. „Nagyon óvatosnak kell lennünk, amikor egy övezetet biztonságosnak minősítünk. Nem szabad, hogy még egyszer előforduljon az, ami a volt Jugoszláviában” – mondta a főképviselő.

A külügyminiszterek a líbiai rendezésben érintett erőket felszólították, hogy hagyják jóvá az asztalon lévő megállapodást, ami megnyitná az utat a nemzeti egységkormány felállítása előtt. Az EU azt is nyilvánvalóvá tette, hogy partnerként kíván együttműködni a leendő líbiai hatalommal és kész politikai, pénzügyi és egyéb segítséget folyósítani az országnak.

Exit mobile version