Site icon Kitekintő.hu

Iszlám Állam: megindult az iraki ellentámadás Anbar tartományban

Miután az Iszlám Állam ismét erőre kapott és elfoglalta Anbar tartomány fővárosát, Ramadit, megindította hadjáratát az iraki hadsereg, síita és szunnita milíciák segítségével a főleg szunniták lakta tartomány, kiváltképp Ramadi visszaszerzésének céljából. A síita milíciák aktív szerepet játszanak, amely számos problémát gerjeszthet.

Kedden került bejelentésre, hogy az iraki hadsereg síita és szunnita milíciák segítségével megindította offenzíváját a szunniták lakta Anbar tartományban, amelynek fő célja az Iszlám Állam által nemrég elfoglalt stratégiai fontosságú város, Ramadi felszabadítása.

Egy síita milícia szóvivője elmondta, hogy a műveletek „nem fognak sok időt igénybe venni”, valamint, hogy az iraki hadsereg már három oldalról körbevette Anbar tartomány fővárosát, Ramadit. 

Ahmed al-Assadi iraki képviselő riportereknek nyilatkozva hangsúlyozta, hogy az offenzívában új típusú fegyvereket alkalmaz az iraki hadsereg, amelyekkel meg fogják lepni ellenfelüket. 

Az offenzívában középponti szerepet játszanak a síita milíciák. A Reuters adta hírül, hogy az egyik iraki síita milícia bejelentette, hogy ők vették át a hadjárat irányítását. A milícia szóvivője, Hashid Shaabi elmondta, hogy a művelet kódneve „Labaik ya Hussein” lesz, amely egy Mohamed próféta unokájának tiszteletére használt jelmondat, akit a hetedik században szunniták öltek meg.

Ezzel pedig egy jelentős szektariánus töltetet kap a hadjárat. A síita milíciák szunnita területeken történő aktivitása egyébként is komoly feszültségekkel jár, a művelet kódneve pedig tovább élezheti a konfliktust. 

Az Iszlám Állam szélsőséges terrorszervezet múlt héten foglalta el Ramadi egészét, amellyel körülbelül száz kilométerre került a fővárostól, Bagdadtól. Miután a szervezet több hónapig defenzívába szorult, optimistán nyilatkoztak iraki és amerikai tisztségviselők is, hogy elérhető közelségbe került a Moszul visszafoglalását célzó akció, illetve a dzsihadisták végleges meggyengítése. Ramadi elfoglalása azonban szertefoszlatta ezeket a reményeket, ráadásul Szíriában is újult erőre kapott a szervezet. 

A konfliktusban releváns felek egymásra mutogatnak. Ash Carter amerikai védelmi miniszter azon véleményének adott hangot, hogy az iraki erőkben nincs meg a hajlandóság a harcra, míg iraki és iráni tisztségviselők az Egyesült Államokat hibáztatják az alacsony intenzitású légitámadásokért, illetve az iraki hadsereg kevésbé hatékony kiképzéséért. 

Exit mobile version