Hivatalosan nincs külföldi harcoló erő Jemenben, ugyanakkor egyes értesülések szerint vasárnap arab különleges egységek jelentek meg Ádenben. Szaúd-Arábia tagadta a híresztelést. A szárazföldi intervenciónak komoly hátulütői vannak nemcsak Jemen, de a koalíció államai számára is.
Az al-Jazeerának nyilatkozó források jelentették, hogy vasárnap arab speciális egységek érkeztek Ádenbe azzal a céllal, hogy a huszi offenzíva ellen küzdő, Manszúr Hádi államfőhöz lojális erőket segítsék a harcokban.
Szaúd-Arábia tagadta azokat a híreszteléseket, amelyek szerint az Öböl-menti monarchia szárazföldi hadműveletet készít elő, és az arab erők ádeni jelenlétét firtató kérdéseket nem is kommentálta.
Ali al-Ahmadi, a Déli Népi Ellenállás – amely az egyik legfőbb huszi-ellenes erő Ádenben – szóvivője a Reutersnek elmondta, hogy az ádeni repülőtér környékén, a huszik ellen küzdő harcosok jemeniek, nem Szaúd-Arábia által irányított arabok.
„Nincsenek külföldi erők Ádenben, viszont a koalíció folytatja a huszik elleni tevékenységét”, mondta Ahmed al-Asiri tábornok és szóvivő.
A Szaúd-Arábia vezette koalíció tagjai nem zárták ki a szárazföldi beavatkozást, de arra csak mint utolsó lehetőségre támaszkodnak. Egyelőre hivatalosan külföldi szárazföldi erők nem avatkoztak be Jemenben.
A szárazföldi beavatkozás a legkevésbé sem oldaná meg a problémát. A történelem, kiváltképp a régió történelme már többször bizonyította, hogy a külső beavatkozás csak még nagyobb kárt és pusztítást eredményez. Elég csak az Egyesült Államok iraki intervenciójára gondolnunk: Irak a mai napig egy megosztott, konfliktusokkal tűzdelt ország, amelynek instabilitása lehetővé tette a terrorszervezetek megerősödését. Nem véletlen, hogy Szíriába nem hajlandó Obama elnök szárazföldi erőket küldeni (bár ebben más tényezők is szerepet játszanak).
Arról nem is beszélve, hogy egy ilyen intervenció komoly költségekkel jár, amely a belső problémákkal bőven küszködő Szaúd-Arábia, de a koalíció más államai számára is további problémákat generálna. A szaúdi hatalmi elitben uralkodó rivalizálások, a pénzügyi problémák, illetve a társadalom egy jelentős részének elégedetlensége miatt az elhúzódó hadműveleteknek komoly, negatív hatásai lehetnének a hátországban.
Egy elhúzódó háború továbbá tönkretenné Jemen teljes infrastruktúráját, ellehetetlenítené az ország működését, és még több szenvedést okozna a népnek. És nem szabad elfelejteni, hogy Szaúd-Arábia jemeni megítélése történelmi okok miatt nem éppen kedvező, az olajmonarchiára a társadalom jelentős része a jemeni ügyekbe beavatkozó hatalomként tekint már évtizedek óta. A szaúdi szárazföldi beavatkozás hosszútávon tehát jelentősen megnehezíthetné Szaúd-Arábia érdekérvényesítését az országban.
Jemen földrajzi adottsága továbbá nem teszi lehetővé a hagyományos hadviselést, és az e terepet jól ismerő huszi lázadók legyőzése még a hatalmas és fejlett szaúdi haderő számára sem bizonyulna könnyű feladatnak. Hosszútávon valószínűsíthetően sikerrel járna egy ilyen intervenció, azonban az alapproblémát, a probléma gyökerét (óriási szegénység, vallási szembenállás, munkanélküliség, fejletlenség, korrupció, stb.) nem oldaná meg, csak tovább mélyítené a társadalomban meglévő komoly feszültségeket.