Site icon Kitekintő.hu

Athén tovább dacol az európai partnerekkel

Péntekig adtak időt az euróövezet tagállamai hétfőn az athéni kormánynak arra, hogy hivatalosan is kérje a jelenlegi görög program átmeneti meghosszabbítását, ami időt és lehetőséget adna a jelenleginél rugalmasabb feltételek kitárgyalására. A görög pénzügyminiszter elutasítja ezt az „ultimátumot”, de továbbra is bízik abban, hogy a következő napokban félúton találkozni fog a partnerek és Athén álláspontja.

Egy héten belül a második görög kérdésnek szentelt pénzügyminiszteri ülés fulladt kudarcba hétfőn, miután Janisz Varufakisz görög pénzügyminiszter elutasította az Eurócsoport tagjai által elé tett, a jelenleg futó program meghosszabbítására vonatkozó szövegtervezetet.

A Görögországnak hitelező európai partnerek válaszul néhány napos gondolkodási időt adtak Athénnak arra, hogy hivatalosan is kezdeményezze a február 28-án lejáró görög program néhány (4-6) hónappal történő meghosszabbítását. Az Eurócsoport cserébe kész az átmeneti hosszabbítás ideje alatt a jelenleginél rugalmasabb feltételekről tárgyalni, figyelembe véve a mentőcsomag és megszorítás ellenes programmal január végén választást nyert új görög kormány bizonyos igényeit. Ezt Jeroen Dijsselbloem, az Eurócsoport elnöke mondta újságíróknak a vártnál sokkal rövidebb tanácskozás után. „Az első lépés a hosszabbítás, és utána beszélhetünk a tartalomról. De nem fordított sorrendben” – szögezte le a holland pénzügyminiszter.

Dijsselbloem megjegyezte, hogy a látszólag szavakon való lovaglás mögött kemény politikai vita húzódik meg. Ennek a fontos politikai vitának a lefolytatására azonban szerinte most nincs elég idő.

A holland pénzügyminiszter azt is hozzátette, hogy az ideiglenes hosszabbítás alatt akár a görögök által kért „áthidaló programról” is meg lehet állapodni, „végül is mindegy, minek hívjuk”. A lényeg, hogy a pénzhez mindig feltételek is társulnak. Ezek pedig a gazdaság problémáinak orvoslása, a költségvetés és a bankok rendbetétele.

„Fontos, hogy Görögország megértse, hogy ha kéri a program ideiglenes kiterjesztését, akkor senki sem fogja ellenezni a rugalmasabb megoldásokat. Rengeteg lehetőség van a jelenlegi program és a görög kormány programjának ötvözésére. A logikát az ideológia elé kell helyezni. Eljött az idő a cselekvésre” – jelentette ki Pierre Moscovici, az EU gazdasági és pénzügyi biztosa.

Az ülésről távozóban a többi tagország pénzügyminisztere is kifogásolta, hogy a görög delegáció ezúttal sem tett le számokat az asztalra, és kórusban ismételték, hogy a labda a görög térfélen pattog és a program meghosszabbításának kérvényezését várják Athéntól.

Ha a görög kormány eleget tesz a felkérésnek, akkor pénteken újra összehívják az Eurócsoport tagjait.

Janisz Varufakisz görög pénzügyminiszter ugyanakkor egyáltalán nem keltett olyan benyomást, mint aki meg kíván hajolni a nyomás előtt. Sajtótájékoztatóján világossá tette, hogy ebben a formában és az adott paraméterek mellett nemet mondott a Jeroen Dijsselbloem által előterjesztett szövegtervezetre. Mégpedig azért, mert az ellentmond mindannak, amit eddig képviseltek, és ami alapján demokratikus felhatalmazást kaptak a görög néptől a kormányzásra.

„A történelem azt mutatja, hogy Európának soha semmi jó nem sült ki az ultimátumokból. A görög kormány nem blöfföl. Mi egy méltányos megállapodást szeretnénk. Egy teljesen új szerződést, amit két egyenrangú partner ír alá, nem pedig egy gyarmattal iratnak alá” – szögezte le a feszültnek egyáltalán nem tűnő pénzügyminiszter.

Arra a kérdésre, hogy akkor most elfogadja-e vagy sem az Eurócsoport ajánlatát, Varufakisz biztosnak mondta magát, hogy „a hivatalos Európa 48 órán belül összeül és megtalálja a megfelelő szavakat”. „Néhány napon belül félúton találkozni fogunk. Európa úgy fog tenni, ahogy mindig: jó és méltányos megállapodást fog kötni” – jelentette ki a politikus.

Janisz Varufakisz az elmúlt napok történéseinek is eléggé részletes olvasatát adta. Elmondta, hogy múlt szerdán (az Eurócsoport rendkívüli ülésén) Athén elutasította a partnerek által támogatott közös nyilatkozatot, ami a görög program kiterjesztéséről és a jelenleg futó program sikeres befejezéséről tett említést. A pénzügyminiszter szerint ebbe nem mehettek bele, mert a program nem lehet sikeres, az nem stabilizálta Görögországot és még jobban megnehezítette az ország gazdaságának átalakítását. Ez a program a probléma és nem a megoldás része – tette hozzá.

A politikus úgy vélte, hogy a csütörtöki EU-csúcs margóján Dijsselbloem és Alekszisz Ciprász görög kormányfő közös kommünikéje „valódi áttörést” hozott, mivel leszögezte, hogy a két fél közösen keresni fogja a jelenleg futó program és a görög kormány programja között a közös nevezőt. Közölte, hogy hétfő délután, közvetlenül a pénzügyminiszteri ülést megelőzően Pierre Moscovici, gazdasági és pénzügyi biztos átadott neki egy szövegtervezetet, ami egyrészt elismerte, hogy humanitárius válság alakult ki Görögországban. Másfelől szükségesnek nevezte, hogy Athén kérjen hosszabbítást, aminek szavai szerint négy hónapos időszakra szóló átmeneti programhoz kell vezetnie. Ebből pedig egy új program fog kinőni, aminek megvalósításához az Európai Bizottság technikai segítséget ígért.

„Ilyen feltételek mellett kifejezetten örömünkre szolgált volna a kiterjesztésért folyamodni. És még arra is készek lettünk volna, hogy több feltételt is magunkra vállaljunk” – folytatta a görög miniszter, aki az egyoldalú vállalások között említette meg a görög pénzügyi kötelezettségvállalások teljesítését a hitelezők felé és azt is, hogy március és augusztus között a kormány tartózkodni fog minden olyan intézkedéstől, ami szembe menne az eddigi vállalásokkal. Ehhez csak egy feltételt támasztanának, jelesül azt, hogy a legalacsonyabb nyugdíjakat ne csökkentsék és – az idegenforgalom miatt – ne emeljék fel az áfa-kulcsokat.

Varufakisz szerint azonban Jeroen Dijsselbloem, az Eurócsoport elnöke az ülés elején visszavonta „ezt a remek dokumentumot” és helyette egy másik szöveget vett elő, ami véleménye szerint visszatért a szerdai kiindulóponthoz. A jelenlegi program meghosszabbításáért (illetve annak kéréséért) cserébe bizonyos rugalmasságot ajánlott fel a program keretein belül. „Ez felettébb problematikus számunkra, minket ugyanis éppen ennek a programnak a tagadása miatt választottak meg” – jelentette ki a pénzügyminiszter, aki azt is nehezményezte, hogy az Eurócsoport tagjai nem árulták el, mit értenek a rugalmasság alatt.

Varufakisz rögtön át is dobta az európai partnerek térfelére a labdát, hangsúlyozva, hogy nekik kell kifejteniük, hogy mit is értenek rugalmasság alatt.

Hozzátette: „A legnagyobb nehézség abban áll, hogy elmagyarázzuk a partnereinknek, hogy Európának nagyobb veszítenivalója van egy programmal, ami nem működőképes”.

Exit mobile version