A német külügyminiszter szerint a Minszkben elért megállapodás nem jelent áttörést az ukrajnai békéért folytatott erőfeszítésekben, hanem olyan előrelépést, amely a katonai erőszak spiráljától a politikai megoldás irányában vezethet.
A délkelet-ukrajnai válság rendezésével foglalkozó kontaktcsoport tagjai aláírták csütörtökön Minszkben a szeptemberi megállapodások végrehajtásáról szóló 13 pontos intézkedéscsomagot: a dokumentum rendelkezik egyebek mellett a tűzszünet betartásáról, a nehézfegyverek visszavonásáról, a foglyok teljes cseréjéről, illetve arról is, hogy Ukrajna helyreállítja az ellenőrzést a teljes orosz-ukrán határszakaszon.
A „Minszki megállapodások végrehajtását előirányzó intézkedéscsomag” nevet viselő dokumentumot a „normandiai négyek” – Vlagyimir Putyin orosz, Petro Porosenko ukrán, Francois Hollande francia elnök és Angela Merkel német kancellár – dolgozták ki a szerda este óta csütörtök reggelig tartó, 16 órás tárgyalások során, majd Kijev és a két szakadár „népköztársaság” képviselőiből álló kontaktcsoport tagjai írták alá.
Putyin: megállapodtak a tűzszünetről és a nehézfegyverek visszavonásáról
A német-francia-orosz-ukrán csúcstalálkozón megállapodtak a tűzszünetről és a nehézfegyverek visszavonásáról – jelentette be a minszki tárgyalások befejeztével Vlagyimir Putyin orosz államfő csütörtökön.
Putyin közölte, hogy a tárgyalási folyamat nehézségei ellenére a „normandiai négyeknek” mégis sikerült megállapodást elérniük az ukrán válság rendezését célzó legfőbb kérdésekben. A politikus közölte a sajtóval, hogy helyi idő szerint vasárnap nulla órától, azaz szombat éjféltől lép életbe a tűzszüneti megállapodás. A négy államfő abban egyezett meg, hogy az ukrán kormányzati erők a jelenlegi frontvonaltól, a délkelet-ukrajnai „felkelők” pedig a tavaly szeptember 19-én Minszkben született megállapodásban rögzített vonaltól vonják vissza a nehézfegyvereket.
A minszki megállapodás nem áttörés, de egy lépés a politikai megoldás felé
Frank-Walter Steinmeier, aki részt vesz a minszki tárgyalásokon, csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy az elért megállapodás „egyesek számára nem lesz elegendő, és mi is többet szerettünk volna”. „De ez az, amiben ma éjjel az orosz és ukrán elnök meg tudott állapodni”.
Ez nem egy átfogó megállapodás, és végképp nem áttörés, de az erőszak hetei után egy olyan lépés lehet, amely a katonai erőszak spiráljától a politikai megoldás irányában vezethet – mondta.
Steinmeier szerint a megállapodásban a legfontosabb a fegyverszünet. De a tárgyaló felek megegyeztek a tavaly szeptemberi minszki megállapodást szabályozó feltételekben is. „Először vannak egyértelmű időbeli előírások a minszki kötelezettségek megvalósítására – a választásokra, a határőrizetre, a fogolycserére, hogy néhányat említsek” – mondta Steinmeier.
A német külügyminiszter felszólította a szemben álló feleket, hogy a fegyverszünet életbe lépéséig hátra lévő különösen kényes időszakban kerüljenek minden olyan cselekedetet, amely a megállapodást alááshatná.
Hollande és Merkel a megállapodásról
Az ukrán válság rendezésére létrehozott összekötő csoport tagjai – a kijevi kormány, Moszkva és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) képviselői – aláírták a szakadárok vezetőivel az ukrán válság rendezéséről született minszki megállapodás végrehajtásáról szóló intézkedéscsomagot – jelentette be az orosz elnök után Petro Porosenko ukrán elnök, illetve Francois Hollande francia államfő és Angela Merkel német kancellár.
„Az összekötő csoport aláírta a dokumentumot, amelyet nagy viták közepette kidolgoztunk” – mondta Petro Porosenko ukrán elnök.
„Az összekötő csoport és a szeparatisták által aláírt szöveg minden kérdést kezel” – jelentette ki Francois Hollande Angela Merkellel közösen adott nyilatkozatában. Hollande az újságíróknak „komoly reményekre” okot adó megállapodásról beszélt, még ha – mint mondta – „nem is sikerült még mindent elérni” a tárgyalásokon.
Merkel hangsúlyozta, Porosenko minden tőle telhetőt megtett, hogy véget vessen a vérontásnak. A német kancellár szerint „most van egy halvány reményünk”, de még komoly akadályok állnak előttünk”. „Nincsenek illúzióink. Még nagyon-nagyon sok munka szükséges. Mindazonáltal reális esély van arra, hogy a dolgok jobbra forduljanak” – mondta Angela Merkel.
Porosenko: Ukrajna helyreállítja az ellenőrzést a teljes orosz-ukrán határ felett
Az ukrajnai válság rendezéséről minszki megállapodások előirányozzák azt is, hogy Ukrajna helyreállítja az ellenőrzést a teljes orosz-ukrán határszakasz felett; ez a folyamat a helyhatósági választások megtartása után veszi kezdetét, és a jövő év végéig tart – idézte az Interfax hírügynökség csütörtökön Petro Porosenko ukrán elnököt.
A megállapodások nem biztosítanak autonómiát a szakadároknak
Az ukrajnai válság rendezéséről tartott minszki tárgyalásokon aláírt megállapodások nem biztosítanak autonómiát az oroszbarát szakadárok kezén lévő kelet-ukrajnai területeknek – közölte csütörtökön Petro Porosenko ukrán elnök a fehérorosz fővárosban.
A megállapodás teljes fogolycserét ír elő
A felek „mindenkit mindenkire” alapon biztosítják a kelet-ukrajnai konfliktusban túszul ejtett és törvénytelenül fogva tartott foglyaikat – egyebek között ez áll az ukrán válság rendezéséről csütörtökön aláírt minszki megállapodásokban – jelentette a TASZSZ orosz hírügynökség. A fogolycsere folyamatának legkésőbb a nehézfegyverek visszavonását követő ötödik napon be kell fejeződnie.