Fennállásának 25. évfordulóját ünnepelte nagyszabású programsorozattal a Romániai Magyar Demokrata Szövetség. A Kárpát-medencei magyar képviselet rangos képviselői között az MKP-t Berényi József pártelnök képviselte az ünnepségen. Az Új Szó Online beszámolóját idézzük.
Az eseménysorozat január 31-én gálaműsorral kezdődött a Kolozsvári Magyar Operában.
A rendezvényen beszédet mondott Kelemen Hunor szövetségi elnök, Markó Béla, az RMDSZ egykori elnöke, Semjén Zsolt, Magyarország miniszterelnök-helyettese, Berényi József, a Magyar Közösség Pártjának elnöke, Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, valamint a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség nevében Brenzovics László elnök.
Berényi József, az MKP elnöke köszöntőjében kiemelte, mennyire fontos számunkra az RMDSZ-szel kialakított testvériség és barátság, hiszen több esetben példát mutattak nekünk az elmúlt években. „Önök mutatták meg nekünk, milyen kisebbségi pártként kormányzati szerepet vállalni. Arra kérem önöket, hogy azt a támogatást, amelyet eddig kaptunk, továbbra is kapjuk meg, hiszen közös a sorsunk és közös a jövőnk.”
Kitért az európai uniós csatlakozást megelőző megbeszélésekre, az EU-s tagságra, melyet Szlovákia nyert el hamarabb, mint Románia. „A mai napig otthon őrzöm azt a tollat, amellyel külügyi államtitkárként, Szlovákia képviselőjeként aláírhattam az önök csatlakozásáról szóló protokollt. A két ország szempontjából nagyon jelentős dokumentumról volt szó, de azért én elsődlegesen önökre gondoltam. Hogy a csatlakozással újra együtt lehetünk egyfajta állami szervezetben, struktúrában. Hiszen van közös parlamentünk, az Európai Parlament, van európai kormányunk. Óriási előrelépés volt megteremteni a lehetőséget, hogy az Európai Parlamentben közös frakcióban üljünk, közösen képviseljük ügyeinket, és közösen küzdjünk meg az itt élő közösségek megmaradásáért.”
Berényi József többször hangsúlyozta beszédében, hogy a közös fellépésre, egymás segítésére és támogatásra továbbra is szükség van. „Közösségeink helyzete nem könnyű. Ma talán nehezebb kisebbségpolitikát végezni ezekben az országokban, mint a ’90-es években volt, de megőrizni a vívmányokat és előrelépni, ez a mi közös felelősségünk!”