Bulgária szögesdrót kerítést épít a bolgár-török határon. A kerítés célja az országba áramló illegális menekültek számának csökkentése, és a határellenőrzés költségeinek lefaragása. Több nemzetközi szervezet is elítélte a lépést.
A héten fejeződött be egy harminc kilométer hosszú, három méter magas szögesdrót kerítés építése a bolgár-török határon. A kerítés célja nehezíteni a Bulgáriába illegálisan bejutó menekültek számát. Az Amnesty International és az ENSZ Menekültügyi Főbiztosának Hivatala (UNHCR) határozottan elítélte az építményt. A bolgár kormány további százharminc kilométernyi akadály építését tervezi.
A kerítés oka, hogy 2014-ben tizenegyezer, többségében szír illegális bevándorló jutott Törökországból Bulgáriába. Ez a szám a szíriai konfliktus kirobbanása előtti számadatok tízszerese. A bolgár kormány elmondása szerint a cél a határellenőrzés költségeinek csökkentése, illetve a bolgár külügyminiszter szavaival élve a „terrorizmusimport” megakadályozása.
Bulgária az Európai Unió legszegényebb országa. Egyáltalán nincs felkészülve menekültek fogadására. Jelenleg az országban alig működnek menekülttáborok, azok sem megfelelően. A bevándorlók rettenetes életkörülményekre panaszkodnak, probléma van a fűtéssel, az egészségügyi ellátással, olykor az élelemmel is. A szír menekültek fele gyermek, így megfelelő iskoláztatási lehetőséget is biztosítani kellene a táborokban, amire kevés az esély.
A helyzet sajnos Törökországban sem sokkal jobb. Az ország több mint másfél millió menekültnek ad otthont, az UNHCR szerint ez a szám 2015 végére pedig közel két millióra is nőhet. Ekkora embertömeg ellátása óriási terhet ró Ankarára. Érthető módon a menekültek igyekeznek máshol szerencsét próbálni, adott esetben Európában élő rokonaikhoz eljutni. A kilátástalan helyzetben lévő bevándorlókat nem ritkán a bolgár határnál fordítják vissza, és küldik újra a török táborokba.
Az Amnesty International és az UNHCR felszólította az Európai Unió országait, hogy engedjenek több menekültet területeikre. A jelenlegi adatok szerint az unió huszonhét tagállamában csupán százötvenezer szíriai bevándorló él, ez a szám kis része a világon élő három millió szír menekültnek. Az említett szervezetek szerint a kerítésre szánt 4,6 millió eurót inkább a bevándorlók helyzetének javítására kellene költeni.
Nyilvánvalóan a fő probléma nem a néhány kilométernyi szögesdrót. A kilátástalan helyzetben élő emberek így is, úgy is utat keresnek majd Európába, ha máshogy nem, hát a Fekete-tengeren át. A kérdés, hogy megkockáztatunk-e egy újabb Lampedusához hasonló esetet, vagy Európa felelősséget vállal a több millió szerencsétlen ember sorsáért.