Site icon Kitekintő.hu

Szíria és a Charlie Hebdo esete

Szerdán fegyveresek tizenkét embert lőttek le Párizsban a Charlie Hebdo szerkesztősége elleni támadásban, amely az iszlamista elkövetők haragját karikatúráival vívta ki. A szíriai vezetés közleményben reagált az esetre, kifejezve, hogy az ilyen cselekményekért az európai államok terrorszervezeteket támogató politikája a felelős, utalva Franciaország szerepére a szíriai polgárháborúban.

A szíriai kormányzat közleményben reagált a párizsi Charlie Hebdo szerkesztősége elleni fegyveres támadásra, természetesen azt elutasítva, és együttérzését kifejezve, ugyanakkor az ilyen jellegű cselekményekért felelőssé téve az európai államok „megfontolatlan politikáját”, adta hírül a Reuters.

A támadás jól bizonyítja a radikális iszlám harciasságát, amelyet a szíriai polgárháborúban a rezsim ellen harcoló csoportok jelenítenek meg. Azonban ezeket a csoportokat egyes nyugati államok, köztük Franciaország is támogatja, így ők szintén felelősek mind az ilyen jellegű eseményekért, mind pedig a szíriai polgárháború elhúzódásáért, áll a közleményben. 

„A támadások és fenyegetések, amelyek már több európai várost is célba vettek, bizonyítják az európai politika megfontolatlanságát és felelősségét ezekért az eseményekért, valamint a szíriai konfliktusért is.”

„Ez a terrorcselekmény kétségtelenül igazolja a takfiri terrorizmus jelenségének terjedése által előidézett veszélyeket, amely komoly fenyegetést jelent a stabilitásra és a biztonságra szerte a világban”, olvasható a szíriai állami hírügynökség által nyilvánosságra hozott közleményben.

A takfiri terrorizmus a radikális szunnita iszlamizmusra utal, olyan szervezetekre, mint például az al-Kaida vagy éppen az Iszlám Állam. 

A Charlie Hebdon elleni, az al-Kaida jemeni szárnyának (AQAP) két tagja által elkövetett támadásban szerdán tizenkét ember vesztette életét. A szerkesztőség már számtalan alkalommal kapott fenyegető üzenetek, amiért karikatúráiban többek között az iszlámot, illetve Mohamed prófétát is vicc tárgyává tette. Egyes vélekedések szerint a háttérben továbbá az al-Kaida és az Iszlám Állam rivalizálásáról van szó, amelyben az al-Kaida elvesztett hatalmi pozícióját kívánja visszaszerezni. 

Franciaország a szíriai polgárháborúban Bassár el-Aszaddal szemben pozícionálta magát, és az ellenzéki csoportok támogatása mellett tette le a voksát. Az Egyesült Államokhoz hasonlóan továbbá az Iszlám Állam megjelenésekor kizárta az Aszaddal való együttműködés lehetőségét is.

Aszad már a múlt évben hangot adott azon véleményének, amely szerint a terrorizmust támogató államok nagy árat fognak fizetni ezért a cselekedetükért, utalva a terrorszervezetek lehetséges európai támadásaira. A szíriai vezetés szemében többek között a szerdai párizsi eset is ezt igazolja. 

Szíria szerint tehát az európai városokban elkövetett támadások a vezető nyugat-európai államok politikájának tulajdonítható, hiszen olyan szervezeteket támogat a szíriai polgárháborúban, amelyek jelentős kockázatot jelentenek még Európában is.

Exit mobile version