A kubai hatóságok továbbra is letartóztatásokkal válaszolnak a békés gyülekezésre és a szabad véleménynyilvánításra.
Egy héttel az Egyesült Államokkal való békülés nyilvánosságra hozatala előtt, december 10-én a kubai rendőrség körülbelül száz, az emberi jogok világnapjáról megemlékező aktivistát vett őrizetbe, majd engedett szabadon órákkal később.
A diplomáciai kapcsolatok újrafelvételéről szóló bejelentést követően Tania Bruguera, – a magas politikai tartalommal bíró alkotásairól ismert kubai származású művész- egy civil fórummal akarta próbára tenni a békülésre immár nyitott kubai kormány toleranciáját a szólásszabadság és a gyülekezési jog iránt. A Bruguera által szervezett esemény célja az volt, hogy a kubai állampolgárok véleményt nyilváníthassanak az USA-val kapcsolatait normalizáló országuk jövőjéről. A hatóságok azonban a tolerancia helyett továbbra is erőszakot alkalmaztak: több mint ötven, a fórumon részt vevő újságírót és emberi jogi aktivistát tartóztattak le.
Az Egyesült Államok Külügyminisztériuma hivatalos közleményben bírálta a kubai rendőrség fellépését, valamint felszólította a szigetország kormányát, hogy vessen véget az emberi és szabadságjogokat elnyomó politikájának. Arról azonban nem esett szó, hogy a letartóztatások befolyásolnák a két ország közötti közeledést, illetve az embargó feloldását.
A civil fórum szervezőjét, valamint tizennyolc másik embert csütörtökön ismét őrizetbe vettek, mikor a továbbra is fogva tartott aktivisták szabadon bocsátását követelték. A kubai kormányt számos kritika érte Bruguera sorozatos letartóztatásai miatt, akit végül a nemzetközi művészvilág nyomására pénteken harmadszorra is szabadon engedtek.