Miközben a szerb média hírei azon rágódnak, hogy az EU valóban feltételként szabja-e számukra Koszovó elismerését, azt már biztosan lehet tudni, hogy a csatlakozási tárgyalások fejezeteit idén már nem nyitják meg.
A Večernje novosti napilap szerint Szerbia ügye már az első szinten megakadt, mivel a tagállamok között nincs konszenzus az ügyben. „Több előrelépési kísérlet után lekerült a napirendről a Szerbia uniós csatlakozási tárgyalásai első fejezetének megnyitására vonatkozó kérdés, mert nyilvánvalóvá vált, hogy ennek kapcsán nincs politikai egyetértés” – írja a lap. A novosti nem hivatalos értesülései szerint leginkább Németország akadályozta meg az első tárgyalási fejezet megnyitását, mivel azt várják Belgrádtól, hogy rendezze ügyét Koszovóval. Szerbiának a döntés értelmében 2015-ig kell várnia a csatlakozási tárgyalások tényleges megkezdésére. Ez azt jelenti, hogy egyelőre levették a napirendről a balkáni ország csatlakozását, a 23-as, 24-es, valamint a pénzügyi ellenőrzésről szóló 32-es fejezetet így nem nyitják meg decemberben.
A tárgyalási fejezetek megnyitásáról szóló döntést ebben az esetben is három szinten hagyják jóvá: technikai szinten – ez azt jelenti, hogy előbb az EU-tagállamok diplomáciai szakértői megállapodnak a kérdésről, ezután az Állandó Képviselők Bizottsága (COREPER), azaz 28 tagállam brüsszeli nagykövetei tárgyalnak róla. Az utolsó körben pedig a tagállamok külügyminiszterei tanácskoznak a Miniszterek Tanácsának ülésén.
Az ügy kapcsán Michael Davenport, az EU szerbiai küldöttségének vezetője a következőképp nyilatkozott: „Aktívan együttműködünk a Belügyminisztériummal valamint az Igazságügyi Minisztériummal azon a cselekvési terv kidolgozásán, amely minél hamarabb lehetővé teszi Szerbia számára, hogy megnyithassuk a 23-as és 24-es fejezeteket. Reálisan nézve ez valamikor a jövő év elején történhet meg.”
Koszovó új kormánya segítség lehet a helyzet megoldásában
Fontos előrelépést jelenthet a konfliktus kezelésben, hogy több mint fél év után Koszovónak új kormánya lehet. A héten írta alá a két legnagyobb párt; Hashim Thaci eddigi miniszterelnök Koszovói Demokrata Pártja és az Isa Mustafa vezette legnagyobb ellenzéki párt, a szintén jobbközép Koszovói Demokrata Szövetség koalíciós szerződését, így közösen alakítanak kormányt. A megállapodás szerint az új miniszterelnöki posztot Mustafa fogja betölteni, Thaci pedig a kormányfő-helyettesi és a külügyminiszteri pozíciót kapja. Emellett a héten megválasztották Kadri Veselit, a Koszovói Demokrata Párt alelnökét, a koszovói titkosszolgálat egykori vezetőjét a pristinai parlament házelnökének.
Koszovót soha nem ismerik el, de stabilitást akarnak a térségben
Tomislav Nikolić szerb államfő szerint Brüsszel feltétele a csatlakozáshoz Koszovó függetlenségének elismerése lesz. Az államfő szerint erre előre fel kell készülni, ezért szándékában áll a kérdésről egyeztetni a miniszterelnökkel. Az államfő mindezt az uniós bővítési biztossal folytatott megbeszélése után nyilatkozta.
Aleksandar Vučić álláspontja, melyet az ENSZ Biztonsági tanácsának ülésén is kifejtett, hogy Szerbia elsősorban a régió békéjére és stabilitására törekszik. Azonban Vučić szerint kormánya biztosan nem ismeri el Koszovó függetlenségét. „Belgrád, Szerbia kormánya békét és stabilitást akar a régióban, ezért a megoldás, a párbeszéd folytatását továbbra is szorgalmazza, ahogy a régió pozitív erőfeszítéseit is tiszteletben tartja. Szerbia törekszik arra, hogy a legmegfelelőbb módon politizáljon a nép érdekében, továbbá nem szeretnénk feszültséget a térségben”– jelentette ki a szerb kormányfő.
„Szerbia mindenkivel együttműködik az uniós cél érdekében. De fontos látnunk, hogy az országunk fontos tényezővé vált, nyugaton és keleten is építi kapcsolatait. A nálunk gazdaságilag fejlettebb országok olykor kritizálnak minket, újabb és újabb elvárásokat támasztva felénk. Véleményem szerint az, hogy a köztudottan konzervatív IMF is bizalmat szavazott Szerbiának, számunkra egyértelműen jó jel” – hangsúlyozta a kormányfő.
A szerb államfő a bővítési biztos kijelentésével kapcsolatos félelmeit a szerb külügyminiszter egy személyes véleménynek tartja. Ivica Dačić szerint ez nem lesz, nem lehet tényező a csatlakozással kapcsolatban. „Az EU-val folytatott hivatalos megbeszéléseken soha nem írták le és nem is mondták ki, hogy Szerbiának el kell ismernie Koszovó függetlenségét” – mondta a külügyminiszter a Tanjungnak.
Az uniós csatlakozással kapcsolatos híreket egyetlenegy brüsszeli illetékes sem kommentálta. Azonban José Manuel Barroso, az Európai Bizottság nemrégiben leköszönt elnöke azt mondta, Koszovó függetlenségének elismerése nem feltétele Szerbia uniós csatlakozásának.