Site icon Kitekintő.hu

Egyre népszerűtlenebb a luxemburgi kormány

Több mint egy évvel azután, hogy Európa legrégebb óta hatalmon lévő kormányfőjét leváltották, a luxemburgi kormány soha nem volt népszerűtlenebb. A korábbi miniszterelnök, Jean -Claude Juncker immár az Európai Bizottság elnöki székéből figyelheti, ahogy Xavier Bettel családpolitikát érintő reformjai társadalmi ellenállásba ütköznek.

A „Gambia koalíció” tavaly őszi megalakulása igazi fordulópont volt a nagyhercegség történelmében, hiszen a DP-LSAP-Zöldek szövetsége nyomán az először beszélhettünk tripartit kormányról Luxemburgban, ugyanakkor sokkal inkább meghatározó volt az ikonikus politikus, Jean-Claude Juncker menesztése a kormány éléről. Juncker a nyári kémbotrány következtében, 18 év után kényszerült távozni a végrehajtó hatalomból, azonban 2014 őszén már világosan látszik, hogy a veterán politikus egyáltalán nem járt rosszul. Míg Juncker az Európai Bizottság elnökeként az integráció reformján dolgozik, a nagyhercegségben Xavier Bettel kormányfő vért izzad, hogy a negatív visszhang ellenére kormányprogramját.

Xavier Bettellel szemben megválasztása után igazán nagyok voltak az elvárások, és nem is lehet panasz a politikus teljesítményére, hiszen egy év elteltével számtalan korábban beígért reformot véghezvitt. Ide tartozik a melegek házasságkötéshez és örökbefogadáshoz való joga, amire már 2015 januárjában lehetősége lesz az egynemű pároknak, illetve hangsúlyos az oktatási reform, amelynek következtében a felsőoktatásban résztvevők száma radikálisan növekedhet.

Látszólag tehát nem lehet ok panaszra, az Eurostat adatai alapján is Luxemburgban élnek legkényelmesebben az emberek, hiszen az egy főre jutó fogyasztás 37 százalékkal az uniós átlag felett van. Mindezek ellenére azt mondhatjuk, hogy a jólét nem biztosítéka a belpolitikai stabilitásnak, ugyanis a legfrissebb felmérések szerint a luxemburgi állampolgárok többsége nem elégedett a kormány munkájával. A Tageblatt kutatásai alapján a megkérdezettek több mint 64 százalékának nem tetszenek az újabb kormányprogramok, míg korábban ezek az adatok sosem nőttek 50 százalék fölé.

A felmérés véghezvitelére a nagyhercegség 2015-ös költségvetésének kihirdetése után került sor, amely egyértelműen befolyásolta az eredmények alakulását. Xavier Bettel mindamellett, hogy több kulcsfontosságú politikaterületen ígért referendumot 2015. június 7-re, megszorításokat is kihirdetett 258 pontos programjában. Ezek értelmében a jövő évtől várhatóan csökkeni fog az anyasági segély, a gyermeknevelési segély és a családi pótlék is. A kormány mindezt azzal magyarázza, hogy cél a nők teljes munkaerő-piaci integrációja, és ezáltal kerülendő, hogy az anyák állami pénzből otthon maradjanak ahelyett, hogy gyermekük és saját jövőjük érdekében mihamarabb folytatnák a karrierépítést. Ezzel párhuzamosan Bettel megreformálná a napközis felügyelet-rendszert, hogy minél olcsóbban lehessen a munkaórák alatt biztosítani a gyermekek megfelelő felügyeletét.

A családpolitikai változtatások meglehetősen nagy ellenállásba ütköztek a luxemburgi társadalom részéről, illetve maga a kormány is rendkívül megosztottá vált a kérdésben. Bettel személy szerint helyesnek tartja a kijelölt utat, a felmérések eredményei pedig egyáltalán nem ijesztik meg: „ A közvélemény-kutatások kedvéért ne merjünk változtatni? Ez nem opció” – fogalmazott a kormányfő.

Exit mobile version