Az Európai Parlament hangadó pártjainak kérését figyelmen kívül hagyva kormányának tagját, Violeta Bulcot jelölte a visszalépett Alenka Bratusek helyett pénteken a szlovén miniszterelnök. Jean-Claude Juncker hétfőn találkozik a szlovén jelölttel, de az új Bizottság felállása valószínűleg késni fog az eredetileg elképzelt menetrendhez képest.
Violeta Bulcot, egyik helyettesét jelölte az Európai Bizottságba pénteken Miro Cerar szlovén miniszterelnök, véget vetve a szlovén jelölt körül napok óta zajló találgatásoknak. Burc – akivel hétfőn találkozik Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság megválasztott elnöke, Alenka Bratusek helyére lép, aki megbukott a parlamenti meghallgatáson.
Ljubljana személyi döntése ugyanakkor az Európai Néppárt és a szociáldemokrata frakció elutasításának is tekinthető, miután az EP két legnagyobb pártcsoportja az elmúlt napokban intenzíven lobbizott azért, hogy a szocialisták frakcióvezető-helyettesét, Tanja Fajont jelöljék a magas posztra.
Juncker szóvivője pénteken közölte, hogy a Bizottság leendő elnöke csak a hétfői első találkozójuk után tud majd döntést hozni arról, hogy milyen szerepet szánjon Violeta Bulcnak a testületében. Bratuseket eredetileg az energia unióért felelős alelnöki posztra jelölte Juncker, ám sokan kételkednek abban, hogy a szinte teljesen ismeretlen, alig három hetes kormánytagsággal és politikai tapasztalattal rendelkező új jelölt is betölthetné a fajsúlyos posztot. Juncker szóvivője mindenesetre ezt közvetve egy kérdésre válaszolva nem zárta ki teljesen, rámutatva arra, hogy a jelenlegi alelnökök között sem csupán korábbi kormányfők foglalnak helyet.
Ha Bulcot ugyanarra a posztra kérné fel Juncker, akkor a következő napokban egy meghallgatást kell tenni az EP-ben. Ha viszont úgy dönt, hogy másvalakit állít az alelnöki posztra (a szlovák Maros Sefcovic nevét emlegetik), akkor kettő, sőt a portfóliótól függően akár három új meghallgatást is lehetne rendezni.
Az idő mindenesetre nagyon szorít, és Juncker szóvivője, Margaritisz Sinasz is elismerte pénteken, hogy továbbra is fennáll a kockázata annak, hogy a Bizottság nem tud felállni időre. Ebben az esetben az október 22-re tervezett plenáris szavazást el kellene halasztani, és meglehet, november 1-jén sem kerülhetne sor a Bizottságban az őrségváltásra.
Sinasz ugyanakkor azt is hozzátette, hogy keményen dolgoznak annak érdekében, hogy a csúszás kockázatát csökkentsék.