Akár már a jövő héten is hatályba léphetnek az Oroszország elleni gazdasági szankciók, amelyekre pénteken rábólintottak a tagállamok nagykövetei. A Tanács közben újabb 15 magánszeméllyel és 18 céget és intézménnyel szemben hozott megszorító intézkedéseket és megteremtette a jogi alapját a feketelista további bővítésének is.
A tagállamok állandó brüsszeli képviselői péntek délelőtt áldásukat adták arra a javaslatra, amiben az Európai Bizottság felvázolta az Oroszország ellenes gazdasági szankciók első körét. (http://www.bruxinfo.hu/cikk/20140724-igy-fojtogatna-putyint-az-eu.html).
Bizottsági és tanácsi források egybehangzó tájékoztatása szerint a nagykövetek érdemi változtatás nélkül hagyták jóvá a pénzügyi és az energiaszektort és a hadiipari exportot és importot érintő szankciókat, amelyek a büntetőintézkedések harmadik szakaszát jelentik.
Az elvi jóváhagyás után most az Európai Bizottságon a sor, hogy letegye az asztalra a szankciókkal kapcsolatos jogszabályi javaslatokat. Ezeket még a hétvégén eljuttatják a tagállamokhoz, amelynek nagykövetei hétfőn reagálnak rá, és a kért módosításoktól függően átdolgozásra visszaküldhetik a szöveget, mielőtt a jelenleg legvalószínűbb forgatókönyv szerint kedden jogilag is szentesítenék a szankciókat. Továbbra is bizonytalan tehát, hogy jövő héten össze kell-e hívni az állam- és kormányfőket. Erre csak akkor lesz szükség, ha egy vagy több országnak problémája lenne a jogi szöveggel – közölték diplomáciai források.
Erre azonban valószínűleg nem lesz szükség, annál is inkább, mert a nagykövetek mind a négy javasolt szankciót elfogadták. Nevük mellőzését kérő források szerint csak annyi változhat, hogy a tagállamok a különböző korlátozó intézkedések egyikénél-másikánál, amelyek speciális problémákat vethetnek fel, beiktattak védzáradékokat, amelyek például a fegyverembargónál lehetőséget adnak már aláírt szerződések végrehajtására és például a közép-európai országok számára lényeges orosz haditechnikai alkatrészek utánpótlásának biztosítására.
A nagykövetek ugyancsak megerősítették, hogy az energiaszektorban tervezett exportkorlátozások nem érintik a gázszektort.
Ha mindenen túlvannak, az első gazdasági szankciók nagyon gyorsan, legkorábban már a jövő hét második felében hatályba léphetnének – erősítették meg brüsszeli illetékesek.
A nagykövetekből álló tanács pénteken újabb 15 magánszemélyt és 18 céget, illetve intézményt tett fel a szankciós listára, vagyonbefagyasztással és beutazási tilalommal sújtva őket Ukrajna területi egysége és szuverenitása aláásásában játszott tevékeny anyagi és pénzügyi szerepük miatt. Ezzel az EU a válság kezdete óta már 87 orosz és ukrán magánszemélyt, és 20 céget (jogi személyt) sújtott célzott szankciókkal. Ezek a szankciók még pénteken hatályba is léptek.
A történetnek azonban hamarosan folytatása lehet, mivel az állandó képviselők kiszélesítették a további célzott szankciókhoz szükséges jogi kritériumokat. Ez megnyitja az utat további korlátozó intézkedések előtt olyan magán- és jogi személyekkel szemben, akik és amelyek tevékeny támogatást nyújtanak a Krím elcsatolásáért és Kelet-Ukrajna destabilizálásáért felelősnek tartott orosz döntéshozóknak. Általános vélemény szerint lényegében Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz közelálló személyekről van szó.