Még a nyári szünet előtt ideiglenes megállapodást szeretne elérni az orosz-ukrán gázárvitában az Európai Bizottság energiapolitikáért felelős tagja, aki szerdán Brüsszelben Juraj Prodan ukrán energiaügyi miniszterrel tárgyalt. Kijev uniós megfigyelőket invitál Ukrajna keleti és nyugati határára az Oroszországból érkező földgáz zavartalan áramlásának ellenőrzésére.
A háromoldalú tárgyalások múlt hét eleji kudarcba fulladása óta először tárgyalt szerdán Günther Oettinger Juraj Prodan ukrán energiaügyi miniszterrel. Az energiapolitikáért felelős uniós biztos a találkozót követően közölte, hogy még a nyári szünet beállta előtt ideiglenes megállapodást szeretne elérni az orosz-ukrán gázvitában, Ukrajna és az EU jövő téli zavartalan gázellátását biztosítandó.
Oettinger közölte, hogy rövidesen telefonon beszél Alekszandr Novak orosz miniszterrel is, abban a reményben, hogy hamarosan felújíthatják a háromoldalú egyeztetéseket, amelyek alapvetően két nyitott kérdés rendezését célozzák: az ukrán fizetési hátralék rendezési feltételeinek a tisztázását és a jövőbeni gázszállításokért Kijev által fizetendő ár rögzítését.
A biztos emlékeztetett rá, hogy megállapodás hiányában és igazát keresve mind Kijev, mind Moszkva a stockholmi döntőbírósághoz fordult. A várhatóan két évig is elhúzódó jogi vitával párhuzamosan az EU egy interim megállapodást szeretne tető alá hozni. Prodan kijelentette, hogy Ukrajna kész egy ilyen megállapodást kitárgyalni.
Az ukrán energiaügyi miniszter hangsúlyozta, hogy az Ukrajnába irányuló orosz földgázszállítások tíz napja tartó szünetelése ellenére zavartalan volt az EU-ba az orosz gázszállítás, ami szerinte Kijev szavahihetőségének és megbízhatóságának a bizonyítéka. Közölte, hogy az esetleges orosz vádaskodások elkerülésére felajánlotta az EU-nak, hogy küldjön szakértőket Ukrajna keleti és nyugati határára a gázszállítás folyamatosságának nyomon követésére. Oettinger jelezte, hogy a megfigyelők a következő napokban és hetekben tehetnek eleget a meghívásnak.
A biztos hozzátette, hogy most az ukrán földalatti gáztározók feltöltése élvez elsőbbséget. A fűtési szezonban a gázellátás biztosításához becslése szerint körülbelül 20 milliárd köbméter földgázt kell a földalatti tározókban elhelyezni. Oettinger ezért most a földgáz fordított irányú áramlását tartja a legsürgősebb feladatnak. Közölte, hogy a cégek június végéig leszerződhetnek arra a mennyiségre, amit a szlovák gázvezeték-rendszeren keresztül exportálnak majd Ukrajnába. Az a terv, hogy legkésőbb október elsejéig meginduljon a vezetéken a gázszállítás Ukrajna felé.
Az ukrán energiaügyi miniszter arra hívta fel a figyelmet, hogy a szlovák gázvezeték csak 40 százalékos kihasználtsággal üzemel, ezért lehetőséget lát arra, hogy a tervezett (körülbelül évi 8 milliárd köbméternél) sokkal nagyobb mennyiség érkezzen Szlovákián keresztül Ukrajnába. Juraj Prodan szerint az EU-ból érkező földgáz ára nagyon versenyképes, és még a korábbi orosz diszkontáraknál is kedvezőbb áron juthatnának földgázhoz.
Kijevnek azonban más elképzelései is vannak gázellátásának szavatolására. Prodan szerint európai cégek az orosz-ukrán határon, ahol belép a gázvezeték Ukrajnába, földgázt vásárolhatnának a Gazpromtól és annak tárolására Ukrajnában tározókat bérelhetnének. A miniszter szerint a Gazprom nem tagadhatná meg a gáz eladását az európai cégeknek.