Site icon Kitekintő.hu

Ki is Andrej Kiska?

Andrej Kiskát június 15-én, vasárnap iktatták be hivatalába, ezzel a következő öt évre Szlovákia köztársasági elnöke lett. De mit is kell tudni az új államfőről?

Az Új Szó Online felvidéki portál az „Emberarcú elnök” címmel jelentetett meg cikket Kiskáról, és több szlovák napilap is irányváltást jósolt az új államfő hatalomra kerülésével. Andrej Kiska érdekessége abban áll, hogy politikai előélet és tapasztalat nélkül, gyakorlatilag pillanatok alatt vált Szlovákia elnökévé. A márciusi elnöki választásokon a második fordulóban a szavazatok mintegy 60%-át szerezte meg, legyőzve a regnáló baloldali kormányfőt, Robert Ficót. Sikerét feltehetőleg éppen ennek a kívülálló imidzsnek köszönheti, hiszen a választásokon függetlenként, politikai újoncként indult.

A nagypolitikában csalódott állampolgárok számára a jelek szerint vonzó alternatívát tudott nyújtani az 51 éves jótékonykodó vállalkozó. Kiska eredetileg villamosmérnökként végzett, de a kilencvenes években vállalkozásokból vált milliomossá. Ismertségét többek között az általa alapított Jó Angyal nevű jótékonysági szervezet elnökeként szerezte, mely főként beteg gyermekek és családjaik anyagi támogatásával foglalkozik.

Lehet, hogy kivételesen tényleg új lesz?

A megválasztott államfő győzelme óta sem tétlenkedik, úgy tűnik, valóban új irányt akar meghonosítani hivatalában. Beiktatását követően beszédében úgy fogalmazott, hogy „politikai nézetre és nemzetiségre való tekintet nélkül minden ember államfőjévé” szeretne válni. Az ünnepi lakomán tizenöt hajléktalant és nevelőotthonban élő gyermeket is vendégül látott.

Teljes ötévi elnöki fizetéséről előre lemondott jótékonysági célokra. Úgy nyilatkozott: „nem csak a törvényeket akarja aláírni és külföldön képviselni az országot”. Kérdés azonban, hogy ezeket az erkölcsi szempontból jelentős, politikailag viszont inkább jelképes megnyilvánulásokat mennyire tudja államfőként a gyakorlatban megvalósítani. Kiskának ugyanis államfőként igencsak korlátozott mozgástere van, hatalma inkább szimbolikus jellegű, habár hivatalba lépését követően azonnal lecserélt három bírót az Igazságszolgáltatási Tanácsban, akiket még a korábbi elnök, Ivan Gašparovič jelölt.

Megvannak az ellenfelei is

Tettrekészsége ellenére Kiskának nem lesz könnyű dolga. A jelenlegi baloldali kormány élén álló miniszterelnök ugyanis az a Robert Fico, akit Kiska győzelme előtt esélyesnek tartottak az államfői posztra. Fico még a választások első fordulója után vádolta meg Kiskát azzal, hogy a szlovák szcientológiai egyházhoz áll közel, mivel részt vett olyan rendezvényeken, melyeket a szcientológiai egyház alapítója szervezett. Kiska azonban határozottan visszautasította a vádakat, sőt, később a szcientológusok is tagadták, hogy a vállalkozó tagja lenne szervezetüknek. Kérdéses tehát, hogy a jövőben hogyan fog együttműködni Kiska a Smer kormánypárttal és Ficóval, illetve, hogy vajon képes lesz a független államfő szerepében megmaradni, úgy hogy közben a szlovák jobboldal is új vezetőt keres.

Számunkra különösen fontos kérdés, hogy az újonnan beiktatott elnök hogyan fog viszonyulni a felvidéki magyar kisebbséghez. Nyilatkozatai alapján nem tűnik nacionalistának és az is jó jel, hogy több gesztust is tett már a magyarok felé az elmúlt hónapokban. Áprilisban kijelentette, hogy Malina Hedvignek – elítélése esetén – kegyelmet fog adni, nemrég pedig egy kávé mellett kért bocsánatot attól a két magyar nőtől, akiket Gašparovič közönségszolgálati osztályvezetője, Dárius Rusnák vulgárisan szidalmazott még májusban.

Emberi megnyilvánulásai és pozitív nyilatkozatai alapján nem csoda, ha magyarok és szlovákok egyaránt sokat várnak az új köztársasági elnöktől.

Exit mobile version