Vlagyimir Putyin a jövő heti ausztriai hivatalos látogatása idején az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet soros elnöki tisztét betöltő svájci külügyminiszterrel egyeztet, és a közeljövőben Barack Omaba amerikai elnökkel telefonon beszél az ukrán válság rendezéséről – tájékoztatott pénteken az orosz államfő külpolitikai tanácsadója. Janukovics készül a visszafoglalásra, Moszkva is tart vasakat a tűzben. Az MTI összefoglalója.Friss: Putyin 65 ezer katonát mozgósított szombat reggel „hadgyakorlatra”!
Jurij Usakov azt mondta, hogy Vlagyimir Putyin és Barack Obama nemrég a franciaországi Normandiában két alkalommal is szót váltott egymással, és megállapodtak, hogy telefonon tartják a kapcsolatot.
Az orosz és az amerikai elnök június 6-án találkozott egymással a normandiai partraszállás hetvenedik évfordulóján rendezett ünnepség alkalmával.
Jurij Usakov hozzátette, hogy az orosz államfő folytatja a „nagyon konstruktív, és hasznos háromoldalú egyeztetéseket az ukrán helyzetről” Angela Merkel német kancellárral és Francois Hollande francia államfővel.
A tanácsadó arról is beszámolt, hogy Putyin csütörtökön késő este, a héten már másodszor, telefonon beszélt Petro Porosenko ukrán államfővel. A politikusok megvitatták a múlt pénteken történteket, amikor Marinovka falunál ukrán katonai páncélozott szállító járművek sértették meg az orosz határt.
Az orosz elnöki tanácsadó nem tudta megmondani, hogy az ukrán államfő elnézést kért-e az incidensért.
Az Interfax orosz hírügynökség jelentése szerint Porosenko a késő esti telefonbeszélgetés során ismertette béketervének legfőbb pontjait és végrehajtásának menetrendjét, határidőit. Az ukrán elnök a Délkelet-Ukrajnában foglyul ejtett túszok (az EBESZ-megfigyelők) szabadon engedését és az orosz-ukrán határ hatékony ellenőrzésének szükségességét hangsúlyozta. Remélte, hogy az orosz elnök a délkelet-ukrajnai tűzszünettel együtt a béketervet is támogatja.
Az orosz államfő keddi ausztriai hivatalos látogatásán az addigra ismertté váló ukrán elnöki béketerv figyelembe vételével fog tárgyalni Didier Burkhalter svájci államfővel, külügyminiszterrel, az EBESZ soros elnökével – mondta Jurij Usakov. Szavai szerint a politikusok „az órák egymáshoz igazítása végett” találkoznak. A svájci politikus májusban terjesztette elő az ukrán válság rendezésének menetrendjét, amely azonban egyelőre csak a papíron létezik.
Mi történik a Kremlben?
Eközben Moszkvában egymásnak ellentmondó adatok jelennek meg az Ukrajnából Oroszországba menekülők számáról. Andrej Kelin, EBESZ-nél akkreditált orosz nagykövet a szervezet állandó tanácsában pénteken azt közölte, hogy 19 ezer menekült érkezett Ukrajnából Oroszországba, és a számuk tovább nő.
Csütörtökön Konsztantyin Romodanovszkij, az orosz Szövetségi Migrációs Szolgálat vezetője a Rosztovi területi Taganrogban azt mondta, hogy az Ukrajnával határos orosz régiókban csak az utóbbi négy nap alatt 330 ezerről 400 ezerre nőtt az ukrán menekültek száma.
Janukovics sem nyugszik
Oroszország Viktor Janukovics volt ukrán elnökkel régóta tervszerűen készült a Krím bekebelezésére és a Kelet-Ukrajnában szervezendő akciókra – állította Valentin Nalivajcsenko, az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) vezetője egy interjúban.
„Az SZBU-ban 2013 februárja és 2014 februárja között az FSZB (orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat) magas rangú vezetőinek három csoportja dolgozott. Ezekben a hónapokban minden korszerű fegyvert, személyes aktákat, archívumokat – mindazt, amin a profi titkosszolgálat alapul – Szimferopolba szállítottak. Az utóbbi években az ukrán állam védelmére hivatott alegységeket orosz ügynökökkel töltötték fel, a Majdan szétkergetését és emberek lelövését tervezték. Ezen kívül az államvédelmi főosztály vezetése és az SZBU más magas rangú tábornokai 2014 februárjában éjjel-nappal bűnös-módon ezt tervezték az SZBU egyik belvárosi helyiségében” – mondta Nalivajcsenko a Deny című ukrán napilapnak nyilatkozva.
Az ukrán titkosszolgálat vezetője meg van győződve arról: mindez arról tanúskodik, hogy a hivatalos Moszkva Janukoviccsal együtt régóta tervszerűen készült a Krím bekebelezésére és a Donyec-medencében várható akciókra.
Nalivajcsenko szerint az SZBU-ban elődjének, Olekszandr Jakimenkónak, illetve magának Janukovicsnak a vezetése után maradt örökség „hatalmas csapást jelent az ország biztonságára nézve”. Mint fogalmazott, „az ezt lehetővé tévő, gyakorlatilag az ellenséget segítő embereket (a titkosszolgálatba) beengedők lényegében államellenes bűnözők”. Hozzátette: hihetetlen erőfeszítések árán sikerült megmenteni a titkosszolgálatot, az új munkatársak profi módon végzik a munkájukat. „Azt nem állíthatom, hogy a szolgálat már 100 százalékban megújult, de például a kémelhárításra és az államvédelemre támaszkodhatunk… Mára megszűnt minden kapcsolattartás az agresszorral, sőt, felmondtuk a kétoldalú megállapodásokat és szerződéseket is. Az egyetlen „érintkezés” az FSZB-ügynökök akcióinak elhárítása” – idézte az interjút az Unian ukrán hírügynökség internetes oldalán pénteken.