Site icon Kitekintő.hu

Putyin magánbirodalmát veszik célba az új szankciók

Az Európai Unió 15, az Egyesült Államok pedig 7 újabb orosz személyt helyezett hétfőn feketelistára Ukrajna területi egységét és függetlenségét veszélyeztető tevékenységük miatt. Az USA további 17 orosz céget is célba vett, amelyek a szankciós listán szereplő személyekhez köthetők.

Múlt heti ígéretükhöz híven az Európai Unió és az Egyesült Államok illetékesei is kiszélesítették hétfőn az oroszellenes szankciókat. Az Európai Unió 15 névvel bővítette azt a feketelistát, amely beutazási tilalmat és vagyonbefagyasztást rendel el az Ukrajna területi épségét és szuverenitását veszélyeztető tevékenységet folytató orosz illetékesekkel szemben. A frissített európai szankciós lista, amelyen immár 48 személy szerepel, várhatóan kedden jelenik meg a Hivatalos Közlönyben és ezzel hatályba lép.

Az európaiak és amerikai szövetségesük nem csak a bejelentés időpontját hangolta össze, de a szankciós intézkedések célpontjait is. Miközben az európaiak inkább azokat a jellemzően alacsonyabb rangú személyeket veszik célba, akiknek közük van az ukrajnai terepen a helyzet alakításához, addig Washington inkább Vlagyimir Putyin orosz elnök belső környezetére és az azokhoz tartozó cégekre próbál nyomást gyakorolni.

A kibővített amerikai szankciós listára hét új személy neve került fel. Ezek: Oleg Belavancev, akit Putyin elnök március 21-én nevezett ki rendkívüli krími megbízottjának. Szergej Semezov, a Rostec néven ismert, csúcstechnológiák exportálásával és beszerzésével megbízott állami cég vezetője, aki az amerikai tájékoztatás szerint a ’80-as években Kelet-Németországban egy lakástömbben lakott Putyinnal, akit a külső hírszerzés foglalkoztatott.

Dmitrij Kozak orosz miniszterelnök-helyettes, aki korábban kabinetfőnök és régiókért is felelős miniszter volt. Jevgenyij Murov, hadseregtábornok, a szövetségi védelmi szolgálat vezetője. Alekszej Puskov, a Duma külügyi bizottságának elnöke, 2011 óta Duma-képviselő. Igor Szecsin, az állami olajvállalat, a Rosnyeft elnök-vezérigazgatója, korábbi miniszterelnök-helyettes, „Putyin hűséges fegyverhordozója” és Vjacseszlav Vologyin, az elnöki stáb helyettes vezetője, akinek szintén fontos szerepe volt a Krím bekebelezésének eltervezésében.

Az Egyesült Államok további 17 orosz bankot és üzleti vállalkozást sújt szankciókkal, amelyek megítélése szerint Putyin érdekkörébe tartoznak. A listázás azt jelenti, hogy amerikai magán- és jogi személyek nem kereskedhetnek, és nem léphetnek kapcsolatba ezekkel az orosz cégekkel.

Az embargó alá kerülő cégek között található Arkagyij és Borisz Rotenberg (Putyin közeli ismerősei és dzsúdó partnerei) InvestcapitalBank-ja és az SMP Bank. A gázvezetékek összeszerelésére szakosodott Sztrojgazmontazs (Arkagyij Rotenberg érdekeltsége). A már korábban feketelistázott Gennagyij Tyimcsenko által ellenőrzött Volga Csoport, a Transoil, kőolaj és olajtermékek szállítására specializálódott vasóti teherfuvarozó társaság, a repülőtereken infrastrukturális szolgáltatásokat nyújtó Avia Group és a JSB Szobinbank, ami a Bank Rosszija érdekeltségi körébe tartozik.

Az Egyesült Államok emellett további exportkorlátozásokkal sújtottas az orosz védelmi ipart, visszavonva minden exportengedélyt, illetve megtiltva újak kiadását.

Exit mobile version