Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség vezetőjét utasította az USA elnöke a bevándorlást érintő humánusabb módszerek kidolgozására és alkalmazására, valamint az eljárások felülvizsgálatára. A demokraták abban reménykednek, hogy az esetleges intézkedések hatására lecsökkenhet a kiutasítások száma. Obama a bevándorlást pártolók nyomására helyezte kilátásba a rendszer megreformálását. „Nagy aggodalommal tölti el az elnököt, hogy sok család szakad szét a kiutasítások miatt” – áll a Fehér Ház nyilatkozatában, írja a The New York Times.
Obama kedd délután a Fehér Házban találkozott latinó törvényhozókkal, ahol elmondta, a közeljövőben változtatni kíván az Egyesült Államok bevándorláspolitikáján. Az Illinois állambeli Luis V. Gutiérrez, miután a kaliforniai Xavier Becerra és a texasi Rubén Hinojosa oldalán tárgyalt az elnökkel, elmondta, hogy a találkozón sikeresen képviselték a latinó közösség érdekeit, amely folyamatos nyomást gyakorol az elnökre, sürgetve egy új törvény elfogadását. Ami az aktivistákat illeti, a családok szétszakításával vádolják a kormányt. Az illegális bevándorlókat érintő, a latinó közösség részéről erőszakosnak titulált intézkedések megosztják az amerikaiakat.
Obama két tűz közé került, mivel a republikánusok határvédelemre vonatkozó bizalmatlansága csak felerősödött, miután az elnök kilátásba helyezte a jelenlegi szisztéma felülvizsgálatát. „Ötvenmillió munkaképes korú embernek nincs munkája Amerikában és az elnök csak az illegális munnkavállalókat segíti lépésével” – adott hangot aggodalmának Jeff Sessions alabamai republikánus szenátor kommunikációs igazgatója, Stephen Miller.
A „fanyalgóknak” azonban érdemes lehet egy pillantást vetni a statisztikákra is. Egyetlen korábbi kormány sem utasított ki annyi illegális bevándorlót, mint az Obama-kormány. Az elmúlt hat évben több mint kétmillió embert küldtek vissza a határon. Obama ugyanakkor több alkalommal is elmondta, nincs hatalmában a rendszer teljes megváltoztatása, tehát a megfelelő papírok nélkül bevándorló emberek védelmét képtelenség garantálni. Obama az alkalmazatt módszerek finomítására tesz kisérletet, de a kitoloncolásokat nem fogja leállítani a Fehár Ház tisztviselőinek kedd esti nyilatkozata alapjá. A két évvel ezelőtti törvényt, ami az Egyesült Államok területére illegálisan került fiatalok védelmére született, szintén nem fogja meghosszabbítani az elnök.
A múlt héten radikális lépésekre szólította fel Obamát Robert Menendez, New Jersey szenátora. „Arra sűrgetem az elnököt, hogy minél előbb állítsa le a deportálásokat, amik családokat szakítanak szét” – mondta a demokrata szenátor. Obama pénteken a Fehér Házban találkozott aktivistákkal, hogy meghalgassa javaslataikat.