Kemény kritikával illette az Európai Parlament az Európai Bizottság, Európai Központi Bank és Nemzetközi Valutaalap (IMF) képviselőiből álló trojkát, amelynek fő feladata, hogy ellenőrizze, vajon megfelelően hajtották-e végre az eurózóna pénzügyi segítségben részesült államai a szükséges reformokat. Az EP gazdasági szakbizottsága elsősorban a három intézmény közötti hatalommegosztást, illetve azok elszámoltathatóságát firtatta.
Az Európai Parlament 2014. március 13-án fogadta el azt a jogilag nem kötelező érvényű jelentést, amelynek központi kérdése az Európai Bizottság, Európai Központi Bank, illetve Nemzetközi Valutaalap hármasának válságkezelési hatékonysága volt. A gazdasági szakbizottság részéről Othmar Karas (EPP) és Liem Hoang Ngoc (S&D) vezetésével született meg az értékelés, amely mindamellett, hogy felhívja a figyelmet a trojka feladatainak nehézségére, számos alapvető problémára is rámutat.
A képviselők szerint a három intézmény együttműködése szempontjából problémás azok elszámoltathatósága, illetve a tény, hogy nem egyenlően osztoznak a felelősségben. A megoldást az jelenthetné, ha megszűnne a felállított rendszer ad hoc jellege, és létrejöhetne az állandó európai monetáris alap, amely Európa megfelelő eszköze lenne a válságok kezelésére. A monetáris alap gondolata nem most kerül először a figyelem középpontjába, máig nagyon sok, egymástól különböző modell fogalmazódott meg, amelyek felállítása nem csak hosszú időbe telne, de meglehetősen szigorú jogszabályi környezetre lenne szükség hozzá. Az újabb felhívás az alap létrehozására továbbra is megosztja az uniós képviselőket, így bizonytalan, hogy gyógyír lehetne-e a válságra, vagy inkább további támadási felület az euroszkeptikusoknak.
Az EP-jelentés másik sarkalatos pontja az Eurócsoport válságkezelésben betöltött szerepe volt. Sylvie Goulard francia liberális képviselőnő a gazdasági és pénzügyminiszterek csoportjának a trojkával való kapcsolatát Dumas A három testőr című regényéhez hasonlította, ahol az Eurócsoport egyértelmű főszerepet játszik. Ugyancsak az erőviszonyok rendezetlenségére hívta fel a figyelmet Ngoc is, aki szerint az Eurócsoport végig Németországot kiszolgálva hozta döntéseit. A jelentés a kiigazítási programok végrehajtása során a szubszidiaritás tiszteletben tartására szólítja fel a csoportot, így attól elvárt, hogy minden szükséges információt biztosítson a nemzeti parlamenteknek és természetesen magának az Európai Parlamentnek is.
A transzparencia hiánya egyébként nem először hangzik el kritikaként a válságkezelés során: emlékezetes, amikor 2013 szeptemberében a gazdasági bizottság épp a trojka kiigazító tevékenységével kapcsolatban akart vizsgálatot indítani. Többen már akkor félresikerült válságkezelésről beszéltek, utalva a „kimentett” országok esetében gyakran fellépő magas munkanélküliségi rátákra, gazdasági zsugorodásra, illetve gyorsabban növekvő államadósságra. Az, hogy pontosan kiknek jutott az állami pénzekből álló mentőcsomagokból, már sok éve foglalkoztatja az európai közvéleményt, s úgy tűnik, az EP is feni a fogát a lehetséges jogsértések felderítésére.
A gazdasági szakbizottság bírálatával egy időben a foglalkoztatási bizottság részéről is készült egy jelentés a válságkezelés szociális és társadalmi következményeiről. Akárcsak a Karas és Ngoc által prezentált elemzés, ez sem tartogatott túl sok pozitívumot a trojka munkájára vonatkozóan. Ismét megfogalmazódott az utóbbi években sokat hangoztatott kritika, miszerint egyáltalán nem sikerült a válságkezelést az egyes országok sajátosságaihoz igazítani, így szinte természetes, hogy azok szociális és társadalmi következményei is elmaradnak a várakozásoktól. Alejandro Cercas spanyol szocialista politikus egyenesen azzal vádolta az intézményi hármast, hogy hónapok alatt lerombolta azt, amiért egyes országokban évtizedekig küzdöttek. Az uniós képviselők a kritikák sokaságán felbuzdulva úgy döntöttek, hogy az Európai Bizottságnak 2015-re részletes beszámolót kell készítenie a Görögországban, Portugáliában, Írországban és Cipruson véghezvitt kiigazító tevékenység gazdasági és szociális hatásairól.