Akár a több tízmilliárd dollárt is elérheti annak a pénzügyi támogatásnak az összege, ami most formálódik Ukrajnának. Az Európai Unió ukrán készség esetén a május végi választások után tartaná alkalmasnak az időpontot a társulási és szabadkereskedelmi egyezmény aláírására.
A viharos gyorsaságú politikai változások nyomában a gazdasági folyamatok is felgyorsultak Ukrajnában. Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője hétfőn Kijevbe érkezett, bizottsági források szerint többek között azért, hogy egy nagyobb összegű nemzetközi pénzügyi támogatási csomagról egyeztessen az új hatalom képviselőivel.
Az ukrán ügyvezető pénzügyminiszter körülbelül 35 milliárd dollárra becsülte azt az összeget, amire az országnak a közeljövőben szüksége lehet a csőd elkerülése érdekében. Az uniós vezetők közül elsőként még vasárnap Olli Rehn gazdasági és pénzügyi biztos sürgetett egy több milliárdos pénzügyi segítséget Ukrajnának.
A nemzetközi pénzintézetek az IMF-fel az élen még a februári események előtt egy körülbelül 15 milliárd dolláros, konkrét feltételekhez kötött hitelcsomagon dolgoztak, ami éppen megegyezik azzal a kölcsönnel, aminek folyósítására még novemberben tett ígéretet az EU-val kötött megállapodásoktól való elállás fejében ukrán kollégájának az orosz elnök.
Nevük elhallgatását kérő EU-források ugyanakkor hétfőn megerősítették, hogy a nyugati kormányok és hitelező intézmények között a 15 milliárd dollárosnál már jóval nagyobb pénzügyi csomag körvonalazódik. A nevezett források szerint ennek részét képezhetné az a hét év alatt mintegy 20 milliárd euróra becsült összeg, amit a társulási és a szabadkereskedelmi megállapodás végrehajtásához folyósítanának Kijevnek.
Az EU korábban is jelezte már, hogy kész meghatározatlan nagyságú összeget a megállapodások végrehajtására fordítani, ami tehát plusz forrást jelentene az ukránok számára a szabadkereskedelemből eredő gazdasági előnyökhöz képest. Az EU-nál mostani beismerések szerint már korábban kiszámolták, hogy a hét év alatt a 20 milliárd eurót is elérheti ez az összeg. Ami nagyságrendekkel nagyobb lenne a jelenlegi évi 120-140 millió eurós uniós támogatáshoz képest.
Nem világos ugyanakkor, hogy mikor juthatna ehhez a pénzhez Kijev. Nevük elhallgatását kérő források szerint csak a megállapodások aláírását követően. Et egészülhetne ki a nemzetközi pénzintézetek, és főként az IMF által nyújtandó 15 milliárd dollárral, illetve kétoldalú kormánykölcsönökkel (Japán és Norvégia például jelölt lehet).
Az Európai Bizottság szóvivője hétfőn megismételte, hogy az EU társulási és szabadkereskedelmi egyezmény megkötésére vonatkozó ajánlata továbbra is érvényes, és az Unió aláírja azokat, ha Ukrajna is kész rá.
Olivier Bailly azt is világossá tette, hogy az EU a május végi választások után tartaná a legcélszerűbbnek az aláírást, ugyanis ez adhatna világos legitimitást a döntésnek. Így a majdani kormány az ukrán néptől kaphatna felhatalmazást a megállapodások aláírására, vagy éppen ellenkezőleg annak megtagadására.
A szóvivő egy kérdésre válaszolva azt is egyértelművé tette, hogy az EU tiszteletben tartja az ukrán parlament demokratikus döntését Viktor Janukovics leváltásáról, akit tehát ennek megfelelően nem tekint többé elnöknek.