Hollande múlt heti egyesült államokbeli látogatásának politikai céljai mellett a francia államfő igyekezett megdönteni az ország vállalkozási környezetéről kialakult negatív képet mind az amerikai befektetők, mind a kivándorolt francia cégvezetők szemében. A kormány számos reformígérettel állt elő, amelyek gazdaságpolitikai célja egyrészt a versenyképesség növelése, másrészt az egekben lévő munkanélküliség drasztikus csökkentése lenne.
Francois Mitterrand volt elnök harminc évvel ezelőtti látogatása óta először járt francia államfő az Egyesült Államok információtechnológiai paradicsomában, a Szilícium-völgyben. Francois Hollande múlt heti útja során a Barack Obamával folytatott politikai és gazdasági egyeztetések mellett – ahol egyébként úgy tűnt, hogy számos ponton egyezik a két ország álláspontja – Kaliforniába is ellátogatott. A nyugati parti államban amerikai IT-cégek (Google, Facebook, Twitter) vezetőivel, illetve a Kaliforniában tevékenykedő francia vállalatvezetőkkel is találkozott. De vajon mennyire sikerült hiteles képet festenie a francia elnöknek arról, hogy Franciaország vonzó üzleti környezetet kínál a potenciális befektetőknek?
Hollande látogatásának nem titkolt célja volt a kitelepült francia vállalatok hazacsábítása. A Szilícium-völgyben található az egyik legnagyobb francia diaszpóra, mintegy 60 ezer fő, jelentős számú francia cég rendelkezik itt irodával. Egyébként a franciaországi külföldi befektetők véleménye szerint sem rózsás a helyzet: az amerikai kereskedelmi kamara által októberben végzett felmérés szerint a Franciaországban tevékenykedő amerikai cégek 68 százaléka nem ajánlaná honfitársainak az országban történő cégalapítást – írja a Financial Times.
Hogy miért? A bürokrácia és a gazdasági életet érintő túlszabályozottság, a munkaadók által fizetendő magas szociális járulékok, 35 órás munkahét, a francia gazdaságpolitikára hagyományosan jellemző intervencionalizmus, illetve a közelmúlt adópolitikája csak néhány példa, ami elriasztja a befektetőket, és csökkenti az ország versenyképességét. Mindeközben pedig a munkanélküliségi ráta töretlenül magas szinten van, sőt egyre növekszik (a Munkaügyi Minisztérium adatai szerint január végén elérte a 3,3 milliót), ami szintén akadályozza a francia gazdaság talpra állítását.
Néhány napja a Yahoo, amerikai internetes cég jelentette be, hogy Írországba helyezi át addig Franciaországban működő irodáját. Bár a cég szerint egyszerű átszervezésről, a szervezet racionalizálásáról van szó, sokan a magas francia társasági adók előli menekvést látják a döntés mögött. A Yahoo-nak már korábban is meggyűlt a baja a francia kormánnyal, mikor tavaly áprilisban a Dailymotion francia videómegosztó oldal 75 százalékának felvásárlására tett ajánlatot, de kormányzati beavatkozás révén, nemzeti érdekekre hivatkozva végül nem sikerült nyélbe ütni az üzletet.
Az utóbbi időben a Google is támadások kereszttüzében volt Franciaországban: januárban francia adatvédelmi szabályok megsértése miatt róttak ki 150 ezer eurós bírságot a francia hatóságok az amerikai cégre, továbbá erről szóló közlemény feltüntetésére kötelezték a kereső francia honlapján.
Hollande mézesmadzagja
Hollande san francisco-i vizitje során beszámolt a francia kormány legújabb terveiről a gazdasági környezet vonzóbbá tétele, a befektetők bizalmának növelése érdekében. Márciusra egymillió eurós határértékig igénybe vehető, közösségi finanszírozáson alapuló pénzügyi eszközről szóló kormányrendelet elfogadását ígérte, amely az országban működő vállalatok projektjeit hivatott anyagilag támogatni.
Emellett egy „tehetségútlevél” koncepciójának kidolgozását is kilátásba helyezte, amely évente mintegy 5-10 ezer kutatónak, mérnöknek, sportolónak és művésznek könnyítené meg a francia vízum megszerzését négy éves, meghosszabbítható időtartamra.
Hollande beváltani látszik újévi ígéretét is, miszerint „kész csökkenteni a vállalkozókat sújtó terheket, hogy megnyerje a munkanélküliség ellen vívott csatát”. Ehhez kíván hozzájárulni a január közepén meghirdetett felelősségi paktum, amely 4 területet jelöl meg a szféra modernizálásában (munkaköltségek csökkentése, vállalkozásokra vonatkozó adórendszer modernizációja, dereguláció, illetve a vállalatok felé irányuló elvárások: befektetések, munkahelyteremtés). A tervezetről egyelőre még folynak az egyeztetések, az azonban már világos, hogy a Hollande által vezetett kormány a vállalkozásoktól 1,65 millió új munkahely megteremtését várja, amelyre nyilvánvalóan égető szüksége van a francia gazdaságnak.