Nem rajzol reális képet a Nagy-Britanniából esetlegesen kiváló Skócia EU-taggá válásának időtartamáról és várható következményeiről a kormányon lévő függetlenségpárti Skót Nacionalista Párt – szögezte le hétfőn Brüsszelben Alistair Carmichel, a Skóciáért felelős brit államtitkár.
A Skócia esetleges függetlenné válásának következményeit elemző jelentés pénteki publikálása után a brit kormány skót ügyekért felelős tagja hétfőn Brüsszelben sorakoztatott fel érveket Skócia Egyesült Királyságban maradása mellett. Mindez annak jeleként, hogy Londonban fokozódó aggodalommal tekintenek a szeptemberi népszavazásra, amelyen a skótok a Nagy-Britanniától való elszakadásról döntenek majd.
A brit fővárosban múlt pénteken nyilvánosságra hozott „skót tanulmány” két fő következtetése, hogy a Nagy-Britanniától való elszakadás csökkentené a saját parlamenttel és kormánnyal rendelkező tartomány nemzetközi súlyát és befolyását, miközben a költségek emelkednének. A brit kormány becslése szerint Skóciának évente durván 4,5 milliárd euró többletköltsége származna a függetlenedésből. Ennyivel többe kerülne az „élet” a skótoknak az Egyesült Királyságon kívül, mint azon belül.
A skót ügyek minisztere – aki a kisebbik koalíciós partnert, a liberális demokratákat képviseli a kormányban – a brüsszeli Európai Politikai Tanulmányok Intézetében (CEPS) azt vetette Alex Salmond skót kormányfő és elszakadást támogató pártja szemére, hogy nem fest reális képet a függetlenség következményeiről, miként a gyors uniós csatlakozással is csak áltatja a skót választópolgárokat.
Alistair Carmichel hozzátette, nem állítja, hogy a skót nacionalisták vezére hazudik, hiszen a vita alkotmányos keretek között, a demokratikus szabályok szellemében zajlik. De, a kormányfő – szerinte – elhallgatja a Nagy-Britanniából való esetleges kiszakadás tényleges következményeit.
Carmichel szerint nem szól például arról, hogy az Egyesült Királyság uniós tagságával összefüggő három „nagy vívmány”, az euró bevezetése alóli felmentés, a Schengen-térségből való kimaradás és az éves szinten 3,7 milliárd eurónyi brit költségvetési visszatérítés egytől-egyig elszáll a skótok számára, ha a függetlenség útját választják.
Azt is a jelenlegi skót vezetés szemére vetette, hogy úgy tesz, mintha a skótoknak semmi olyasmiről nem kellene lemondaniuk az elszakadással, amihez általában pozitív képzettársítások tartoznak, mint amilyen a font és a jegybank, a Bank of England. „Úgy viselkednek, mint az a tinédzser, aki függetlenségre vágyik, de amikor úgy kényelmes, akkor visszamegy a szülői házba teázni” – jelentette ki a politikus, akinek meggyőződése, hogy Skócia jobban járna azzal, ha Nagy-Britannia része maradna, mintha kiválna belőle.
Alistair Carmichel szerint „egyszerűen nem reális” az a menetrend, amelyet a jelenlegi skót vezetés felvázolt a függetlenség elnyerése esetén. Alex Salmond ugyanis azt ígéri, hogy amennyiben a szeptemberi népszavazáson a függetlenségpártiak győznek (aminek jelenleg kisebb az esélye, hiszen a maradni akarók aránya 60 százalék), akkor másfél éven belül kitárgyalják a kilépés részleteit a brit kormánnyal és megegyeznek az EU-val is az új ország felvételéről. Ebben az esetben Skócia 2016. márciusában már uniós tagállam lehetne.
A skót ügyekért felelős miniszter azonban úgy véli, hogy a Glasgow-i kormány alábecsüli a taggá válás nehézségeit és minimalizálni igyekszik a kockázatokat. Véleménye szerint Skócia egyáltalán nem számíthatna gyorsított ütemű csatlakozásra, és a jelenleginél sokkal rosszabb pozícióból tárgyalna az EU28-kal. Ráadásul ezek között akad néhány ország, mint például Spanyolország, amely már csak a precedens okán sem lelkesedne a skót tagságért, hiszen az feltüzelné a katalánokat. „Megmondtuk Skóciának, hogy a hátsó ajtón válhatnak csak taggá” – közölte.
Alistair Carmichel – aki maga is skót származású – Skóciának függetlenként 2,2 milliárd euróval többet kellene fizetnie hozzájárulásként az EU kasszába, mintha Nagy-Britannia részeként lenne az EU-ban.