Site icon Kitekintő.hu

Családi vállalkozássá válnak a bíróságok Szlovákiában?

Minden ötödik bírónak van közeli rokona a bíróságokon vagy az igazságügyi minisztériumban – mintha lassan szinte családi vállalkozássá válna az igazságszolgáltatás Szlovákiában. A Transparency International (TI) rávilágít az összefüggésekre.

A TI a Sme.sk portálon vezetett blogjában közölt érdekességeket az összefonódásokról a szlovákiai bíróságokon. Gabriel Šípoš, Samuel Spáč, és Peter Klátik, a bejegyzés szerzői emlékeztetnek: mikor Lucia Žitňanská korábbi igazságügyi miniszter változásokat jelentett be a jobbközép kormány hatalomra lépésének idején a bíróságokon, az egyik fő célja a nepotizmus elleni harc volt. „Az igazságszolgáltatás önmagát klónozza… Nem azt mondom, hogy a jogászok és bírók gyermekei rosszabbak lennének. A jogászi gének azonban nem öröklődnek. Ez nem sportszerű a többi jelentkezővel szemben. A bíróság nem magánpraxis” – jelentette ki akkor.

Branislav Harabin, a pozsonyi kerületi bíróság egyik magasabb beosztásban dolgozó hivatalnoka (mellesleg a Legfelsőbb Bíróság elnökének fia) szerint nincs nepotizmus az igazságszolgáltatásban. „Ez egy maréknyi politikus kínos, populista témája. Ezek az emberek nem tudják megoldani a polgárok nehéz szociális helyzetét, ráadásul nem ismerik a bíróságokon zajló valós munkát. Elutasítom, hogy bárkit diszkrimináljanak csak azért, mert szülője bíró” – jelentette ki.

A családi kapcsolatok kiterjedtsége nem volt teljesen egyértelmű, míg Žitňanská be nem vezette, hogy a bíróknak vagyonbevallásukban be kell jelenteniük, milyen hozzájuk közel álló személyek dolgoznak a bíróságokon. Ezeket az adatokat a TI rendszerbe foglalta, és új portálján, az otvorenesudy.sk oldalon táblázatokban is elérhetővé tette – így már teljesen olvashatóvá válik, ki kinek a kije az igazságszolgáltatásban.

A vagyonbevallásokból kiderül: az 1383 aktív bíróból 277-nek van közeli rokoni kapcsolata más bíróval, vagy alkalmazottal – tehát minden ötödik bíró ilyen. A 64 szlovákiai bíróságból csupán hét bíróságon nincs olyan bíró, akinek nincs rokoni kapcsolata az igazságszolgáltatásban. Ezek azonban kis relatíve kis bíróságok: a lévai, a nagykürtösi, a nagyrőcei, a komáromi, a rózsahegyi, a malackai és a szenicei bíróságokról van szó.

A bíróknak a vagyonbevallásban azokat a személyeket kell feltüntetniük, akik szintén bírók, a bíróságok, a minisztérium, vagy a tárca hatáskörébe tartozó intézmények alkalmazottai. Közeli személynek a szülők, gyerekek, unokák, házastárs, vagy testvérek számítanak. A bíróknak azt nem kell feltüntetniük, konkrétan milyen kapcsolatban vannak az adott személlyel.

A 276 bevallott családi kapcsolat 55 százaléka bíró és bíró közt van. A kapcsolatok további ötöde magasabb beosztású bírósági hivatalnokokat érint. A többi kapcsolat főleg adminisztratív alkalmazottakhoz, asszisztensekhez vagy bírósági titkárokhoz fűződik.

A TI furcsaságokra is bukkant az adatok feldolgozásánál. Slávka Maruščáková kassai járási bírónő elismerte, hogy hozzá közel álló személy Ivo Maruščák, a felsővízközi bíróság bírója, fordítva azonban ez nem történt meg. Peter Koman poprádi bírót Bohuslav Toporcerhez, az ólublói bíróság bírójához fűzi kapcsolat, ám itt sem oda-vissza alapon működött a megjelölés. Valószínű tehát, hogy a rokoni kapcsolatok száma még egy kicsit magasabb is, mint amit a hivatalos számok elárulnak. Ez a jelenség rámutat arra is, hogy a Bírói Tanács, mely fogadja és nyilvánosságra hozza az adatokat, nem ellenőriz túl szigorúan.

A TI interaktív infografikája rámutat, hogy a legtöbb családi kötelék Kelet-Szlovákiában van. Ott nincs egyetlen olyan bíróság sem, ahol nincs olyan bíró, akinek ne lenne rokona az igazságszolgáltatásban. A rekordot a kassai kerületi bíróság tartja, 67 bírójából 22 jelentett be rokoni kapcsolatot más igazságügyi alkalmazottakkal. Közülük 13-nak saját munkahelyén van rokona. A bíróság vezetőjének, Imrich Volkainak – egyébként a Bírói Tanács tagjának -kiterjedt családi kapcsolatrendszere van a kassai bíróságokon

Ivan Gašparovič államfő egyébként egy hónapja nevezett ki 18 új bírót. Közülük négynek vannak rokonai a bíróságokon. Jeannette Hajdinová a Pozsonyi I. számú Járásbíróságon kezdett dolgozni, rokona, Mária Hajdinová a kerületi bíróságon tevékenykedik. Silvia Kysucká vágbesztercei bírónő rokona, Libor Kysucký szintén a város bíróságán dolgozik már egy ideje. Marek Bujňák új eperjesi bíró rokona, Štefan Bujňák a felsővízközi bíróság vezetője. Anna Monoková varannói bírónő családtagja, Vladimír Monok Eperjesen dolgozik.

„Úgy tűnik, hogy a jogászi gének kelet-szlovákiai öröklődésére néhány külföldi genetikus szakember is vethetne egy pillantást” – zárja blogbejegyzését a TI.

Exit mobile version