Site icon Kitekintő.hu

Beleszólnak a szlovákiai magyarok a magyar választásokba?

Beleszólnak a szlovákiai magyarok a magyar választásokba? Az Orbán-kormány nem csak megkönnyítette a magyar állampolgárság felvételét, de szavazati jogot is adott a határon túliaknak. De milyen a súlya a határon túli szavazatoknak? Megéri eljönni Szlovákiába kampányolni?

A határon túli magyarok az Orbán-kormány színre lépése után nemsokára megkapták a magyar állampolgárság könnyített felvételének lehetőségét. Az állampolgársághoz a későbbiekben szavazati jog is társult a választójogi törvény megváltoztatásával. Míg a magyarországi választási regisztráció elbukott, a határon túliak részére továbbra is fennmaradt. Ez alapján minden választani szándékozó határon túli magyarnak jelezni kell szándékát, és egy regisztrációs ívet kitöltve kerül fel a névjegyzékbe.

A regisztráció már megindult, folyamatosan érkeznek be a kérvények. Bár a legtöbben a jövő évi országgyűlési választásokra figyelnek, azonban a regisztráció 10 évre szól. A kérvényező regisztrálásától számított 10 évig szerepel a névjegyzékben, ezen időszakban valamennyi országgyűlési választáson és országos népszavazáson részt vehet. 10 év elteltével törölik a névjegyzékből. A 10 év számítása azonban elölről kezdődik, ha kérik a névjegyzékbe vételének meghosszabbítását, továbbá akkor is, ha valaki az adatait módosítja, vagy szavaz. Ettől függetlenül a kérvényező bármikor kérheti törlését a névjegyzékből.

A határon túli választópolgárok levélben szavazhatnak. A szavazólapokat postán küldik ki, de aki kéri, az a külképviseleteken (Pozsony és Kassa) vagy egy magyarországi településen is átveheti. A névjegyzékbe vételi kérelmnek legkésőbb a szavazás napját megelőző 15. napig kell beérkeznie a Nemzeti Választási Irodához. Az országgyűlési képviselők következő választására 2014 áprilisában vagy májusában kerül sor – tájékoztat a Nemzeti Választási Iroda.

Mekkora a súlya a szlovákiai magyaroknak?

A határon túli szavazatok súlya kapcsán egyelőre csak találgatni lehet, és az eddigi adatokat elemezni. A jelenleg elérhető adatok közé tartozik a kettős állampolgárságot kérvényező határon túliak száma, továbbá a névjegyzékbe már regisztrált személyek száma.

Az állampolgársági kérvények alapján a romániai magyarok jelentik a legnagyobb súlyt. A nemzeti regiszter szeptemberi adatai alapján 331 ezren kérvényezték onnan a magyar állampolgárságot. A rangsort a vajdaságiak vezetik, mivel Szerbiából 92 ezer honosítási kérvény érkezett. Kárpátalja 64 ezer kérvényezővel van a harmadik helyen.

Bár Szlovákiában él a második legnagyobb határon túli magyar közösség, azonban a kettős állampolgárságra született ellentörvény miatt alacsony a kérvényezők száma. A felvidéki kettős állampolgárokat még az oroszországi magyarok is megelőzik. 2011-től, a gyorsított honosítás indulásától 2013. szeptemberig csupán 1707 személy kérte a magyar állampolgárságot Szlovákiából. Ugyan Ukrajnában is törvény tiltja a kettős állampolgárságot, azonban a jóval kevesebb kárpátaljai magyar közül mégis nagyobb számban élnek a lehetőséggel, ami minden bizonnyal az Európai Úniós állampolgárság megszerzésével is indokolható. Ugyancsak hasonló oka lehet a vajdaságiak nagy számú kérvényének, mivel mindkét esetben a magyar állampolgárság egy schengeni útlevelet is kínál.

Szeptember 4-én arról tájékoztattak az illetékes szervek, hogy az összes kérvényező száma meghaladta a fél milliót, és több mint 430 ezren tették le az állampolgrásági esküt. Összesen 96 országból érkeztek kérvények a világ minden részéről.

Ki szeretne szavazni?

Az állampolgárság még természetesen nem jelent automatikus szavazati jogot és részvételt. A Nemzeti Választási iroda adatai szerint megindult a regisztráció a névjegyzékbe, és fokozatosan bővül a lista. A közölt adatok szerint az elmúlt három héten újabb 10 ezren kérték felvételüket a névjegyzékbe, így már közel 30 ezer határon túli regisztráltatta magát.

A listát itt is az erdélyi kérvényezők vezetik, mivel eddig már több mint 17 ezren kérvényezték felvételüket a névjegyzékbe. A második helyen a vajdaságiak vannak 2421 kérvényezővel. Szlovákiára vonatkozóan nehéz megállapítani a pontos számot, mivel együtt szerepelnek a kettős állampolgárságot tiltó országok (Szlovákia, Ausztria és Ukrajna) 122 kérvénnyel, de jelentős számú az emailes kérvényező, akinek lakhelyét a lista alapján nem lehet kiszűrni.

A regisztrációt kérő, határon túl élő magyar állampolgároknak a választási irodával történő kapcsolattartásra nem a lakhelyük címét, hanem egy értesítési címet kell megadniuk, ez lehet akár e-mail cím vagy faxszám is. A kérelmezők közül 8004-en adtak meg e-mail címet, akik között szerepelhetnek szlovákiai kérvényezők.

Az illetékes szervek arra számitanak, hogy az utolsó néhány héten jelentkeznek majd a legtöbben. A levélben történő szavazás anonim lesz, mert dupla borítékban kell majd beküldeni a voksokat külföldről. Személyes adatok pedig csak a külső borítékon lesznek, amit a beérkezéskor el is dobnak.

Mondd te kit választanál?

A szlovákiai szavazatok száma nagy valószinűséggel elenyészű súllyal fog bírni a következő magyarországi választásokon. Az állampolgársági törvény körüli bizonytalanságok húzódnak, az alkotmánybiróság őszre ígért döntést, a szlovák kormány még ez évben szeretné lezárni az ügyet, azonban minden bizonnyal az ügy körüli politikai viharok továbbra is inkább távol tartják az érdeklődőket.

Az alacsony számű potenciális szavazókon belül a pártpreferenciák sem egyértelműek. Ezzel kapcsolatosan csupán egy felmérés nyújthat kapaszkodót, amelyben a Publicus Slovensko és a Focus közösen kereste a válaszokat. Ez a felmérés viszont a teljes magyar közösségen belül készült, nem csak a kettős állampolgárokat mérte fel, ami miatt jelentős eltérések mutatkozhatnak. Minademellett, jelzés értékű, hogy a megkérdezettek 40 százaléka nem szavazna, 25 százalék bizonytalan és csupán 15 százalék szavazna a Fideszre, amely a legjobban végzett a listán.

Érdemes Felvidéken kampányolni a magyar pártoknak?

Ilyen létszámok mellett felmerül a kérdés: érdemes a magyarországi pártoknak Szlovákiában kampányolni a néhány szavazatért? A regionális szórás jelentős, ami miatt szinte értelmetlen megjelenni a terepen – akár poszterek, akár találkozók formájában – Szlovákiában. Minden bizonnyal marad a célzottabb megszólítás, de nagyon valószinű, hogy a szlovákiai magyar választók csupán formális megszólításokat kapnak majd a magyarországi csatornákon keresztül. Az adott számok viszont arra utalnak, a felvidéki szavazatoknak elenyésző hatása lesz a magyarországi választásokra.

Exit mobile version