Site icon Kitekintő.hu

A kenyai vezetés tudott a Westgate-akcióról?

Az al-Shabaab véres akciója az utóbbi idők egyik legsúlyosabb terrorcselekménye volt Kenyában, azonban elképzelhető, hogy a jelentős számú áldozatot követelő merénylet elkerülhető lett volna. Ennek alátámasztására három kenyai újság is olyan kiszivárogtatott hírszerzési jelentéseket hozott nyilvánosságra, melyek a kormány számára igen kellemetlen tényeket állítanak. Ezek alapján ugyanis számos vezető tisztviselőnek már jóval a merényletek előtt tudomása lehetett a készülő terrorakcióról.

Kenya az utóbbi időben rendre a nemzetközi érdeklődés fókuszába kerül. Indult mindez a kenyai Nemzetgyűlés által pár héttel ezelőtt elfogadott Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépésre feljogosító törvényjavaslattal (persze nem elfelejtve, hogy az ország elnöke és alelnöke ellen is emberiség elleni bűntettek elkövetése miatt folyik eljárás az említett hatóság előtt). Nem sokkal ezt követte az al-Shabaab egyik szomáliai fegyveres csoportjának véres leszámolása a Nairobiban található Westgate bevásárlóközpontban. Múlt szombaton pedig újabb információk kerültek napvilágra a támadással kapcsolatban. Három kenyai újság is olyan kiszivárogtatott nemzetbiztonsági jelentések részleteit hozta nyilvánosságra, melyek azt sugallják, hogy számos vezető kormánytisztviselőnek már jóval a támadásokat megelőzően tudomása lehetett a készülő terrorakcióról.

Az egyik kenyai lap, a Daily Nation egy terrorelhárítási jelentésből idéz, mely alapján számos kormánypárti vezetőt tájékoztattak arról, hogy 2013. szeptember 13. és 20. között fokozott terrorveszély és esetleges támadások várhatóak Nairobiban és Mombasában. A jelentés szerint a tervezett terrorakcióról tudomása lehetett Julius Rotich pénzügyminiszternek, Joseph Ole Lenku belügyminiszternek, Amina Mohamed külügyminiszternek, Raychelle Omano védelmi miniszternek és Julius Karanginak, a Kenyai Védelmi Erők vezetőjének is. Továbbá az első jelentéseket már januárban elkészítették, majd szeptembertől ismét érkeztek figyelmeztetések.

Egy másik lap, a kenyai Standard a kenyai Nemzeti Hírszerzési Szolgálat (NIS) egy több mint 8000 oldalas dossziéjára hivatkozik, melyben a részben izraeli tulajdonú Westgate központ elleni merényletre figyelmeztettek a szeptember 4-től 28-ig terjedő időszakban. A jelentések szerint az al-Shabaab vezetői a Westgate központot és a Szent Család Bazilikát jelölték ki célpontoknak az év elején. „Elképzelhetetlen, hogy a támadásról ne lettek volna hírszerzési információk, ugyanis már a tavalyi év végétől kezdve érkeztek jelentések ezzel kapcsolatban. Ráadásul ezekben olyan speciális célpontok voltak megjelölve, mint amilyen a Westgate is.” – mondta az AFP hírügynökségnek egy nevét nyilvánosan fel nem vállaló vezető beosztású hírszerző.

A harmadik újság, a Star egy másik, még februárban kiszivárogtatott hírszerzési dokumentumot idézett, melyben egy olyan, fegyverekkel és gránátokkal felszerelkezett terroristák támadására figyelmeztetett Kenyában, mely az indiai Mumbayban történt három napos vérengzés is volt 2008-ban.

A már említett újságok a kiszivárogtatott jelentések mellett a kormányon túl a katonaság kudarcát is kérdésessé tették a terrorcselekményekkel kapcsolatban. A kormány a szombaton megjelent újságcikkekkel kapcsolatban kitérő választ adott, valamint kommunikációjával megpróbálta a kenyaiakat biztosítani arról, hogy képes megvédeni az országot a terroristák további fenyegetéseitől.

„Ez nem egy eldöntendő kérdés, melyre egyszerűen igennel vagy nemmel lehetne válaszolni. Minden nap kapunk jelentéseket, melyekre reagálva különböző műveleteket is végrehajtunk, így számos fenyegetést sikeresen elhárítunk. Azonban az a tény, hogy egy jelentést kapsz, még nem jelenti azt, hogy valami nem fog megtörténni. Amit mi mondunk az az, hogy háborúban állunk és minden egyes nap újabb fiatalokat radikalizál az al-Shabaab annak érdekében, hogy azok a saját honfitársaikat gyilkolják.” – nyilatkozta a Reutersnek Mutea Iringo, a kenyai belügyminisztérium főtitkára. A parlament védelmi és külügyi bizottsága hétfőn tartott ülést, ahol az ügyben érintett kormánytisztviselők is részt vettek, illetve nyilatkoztak arról, hogy valójában mennyi információval rendelkeztek a terrorfenyegetéssel kapcsolatban.

Exit mobile version