Szlovákia hátulról a negyedik abban az uniós rangsorban, amely az adóbeszedés hatékonysága alapján osztályozza a tagállamokat. A jövedéki adó 40 százaléka elveszik, csaknem három milliárd euró nem folyik be az államkasszába.
Az Európai Bizottság a 2011-es adatok alapján állította fel a sorrendet. Mindössze Görögország, Lettország és Románia végzett rosszabbul Szlovákiánál a rangsorban. A 2011-es évben a jelentés alapján 2,773 milliárd euró elcsorgott a be nem fizetett adókon, így a 7,5 milliárdos adóbevétel helyett csak 4,711 milliárd euró került vissza az államhoz. Ez alig hatvanhárom százalékos hatékonysági ráta, azaz az adóbevételekből a kelleténél 37 százalékkal kevesebb pénz folyik be. Az utóbbi tizenegy évben egyébként átlagosan a bruttó nemzeti össztermék 2,9 százaléka veszett el ezen a módon.
Az adókiesés nem feltétlenül annak köszönhető, hogy valaki adót csalt. Az összegbe beletartoznak a csőd után maradó hátralékok is, a statisztikák, az alvó, de a későbbiekben kifizetett számlák szintén ronthatják az összképet.
Szlovákiában 2003-ban sikerült a leghatékonyabban javítani az adófizetési morálon, akkor változtak is az adókulcsok, majd bevezették a 19 százalékos egyenadót. 2003 és 2005 között a be nem szedett adó mennyisége 20 és 24 százalék között mozgott, majd 2006-tól ismét emelkedni kezdett az érték és 2010-ben érte el a csúcspontját, 38 százalékot. Az Európai Bizottság szerint ebben szerepe van a gazdasági válságnak, a fizetőképesség romlásának is.
Az adókerülés nem csak Szlovákia problémája, uniós szinten 193 milliárd euró folyik el nyomtalanul, a bruttó uniós össztermék 1,5 százaléka. Az Európai Bizottság ezért megpróbál fellépni a jelenség ellen. Románia abszolút sereghajtónak számít, ott ugyanis az adók alig ötven százalékát sikerül beszedni. A lista másik véglete Svédország, ahol az adókerülés alig két százalékos.